O autorze
Kierownik Internet of Things w DataArt. Ma 12 lat doświadczenia w branży IT, z czego większość poświęcił internetowi rzeczy i rozwojowi technologii w chmurze. Igor kieruje również zespołem R&D platformy open-sourcowej DeviceHive, dedykowanej przedsiębiorcom i twórcom start-upów.

Kokpit samolotu w aucie, czyli jak będzie wyglądał infotainment przyszłości

Pexels.com
Większość ludzi już jest przyzwyczajona do przyswajania danych i multimediów na wielu ekranach. Stąd oczekiwana, że samochody zapewnią podobne możliwości, są naturalne.


- Samochód przyszłości będzie jeszcze bardziej przypominał smartfon na kołach niż obecne pojazdy. Będzie autonomiczny, sterowany cyfrowo, a jednym z jego dodatkowych zadań będzie dostarczanie nam rozrywki – powiedział Michael Todd, Globalny Szef ds. Innowacji w Henkel Adhesive Technologies.

Wyobraź sobie: wsiadasz do samochodu i mówisz „proszę cieplej”. Temperatura w aucie wzrasta, a ty mówisz dokąd chcesz jechać. Po czym zaczynasz sprawdzać pocztę na jednym z kilku ekranów. W tym samym czasie samochód opuszcza podjazd twojego domu. Patrzysz na listę spotkań w danym dniu, a następnie uruchamiasz filmu w technologii HD. Oglądasz go przez 30 minut, po czym wysiadasz przy wejściu do biura, a samochód sam parkuje.

Opis powyżej to wciąż melodia przyszłości, jednak taki pojazd może być dostępny wcześniej niż się wydaje.

Producenci samochodów pokazują obecnie prototypy pojazdów, które są wyposażone w systemy infotainment przyszłości. Wyposażone w ogromne ekrany wbudowane w deskę rozdzielczą, a nawet w sufit. Daje to nam nam pewne pojęcie o możliwościach kolejnej fali projektów aut.
Wielu ekspertów uważa, że wnętrza samochodów niebawem zaczną przypominać kokpity samolotów. Większość ludzi jest już przyzwyczajona do oglądania danych i multimediów na wielu ekranach. Stąd oczekiwana, że samochody zapewnią podobne możliwości, są naturalne.


W pojazdach autonomicznych dane i grafiki infotainment nie będą ograniczone do niewielkich ekranów, lecz pojawią się na wieloelementowym wyświetlaczu lub na przedniej szybie pojazdu. Kokpit przyszłości zapewni szeroki zakres funkcjonalności, takich jak opisywanie otoczenia samochodu, tego co jest przed nim, a także diagnostykę pojazdu.

Systemy infotainment w samochodach będą połączeniem cyfrowych ekranów, internetu rzeczy, asystenta głosowego (oraz asystenta gestów). Całość będzie oczywiście maksymalnie spersonalizowana i zintegrowana ze smartfonem właściciela. Uważam, że systemy infotainment przejdą w najbliższym czasie gigantyczny skok. I jesteśmy na to gotowi.

Autorem wpisu jest Igor Ilunin, Kierownik Internet of Things w DataArt
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Igor IluninIgor Ilunin

Większość ludzi już jest przyzwyczajona do przyswajania danych i multimediów na wielu ekranach. Stąd oczekiwana, że samochody zapewnią podobne możliwości, są naturalne.

Piotr BuckiPiotr Bucki

Czasem na szkoleniach przeprowadzam pewien eksperyment. Proszę uczestników, żeby wskazali lewą i prawą stronę. Nic trudnego. Dla przeważającej większości. To jednak nie koniec eksperymentu.

Tomasz SwiebodaTomasz Swieboda

Polski rynek venture capital z roku na rok staje się coraz dojrzalszy i powoli zaczyna przypominać zachodnie ekosystemy. Tak w ostatnich dwóch latach wyglądała lokalna scena startupowa.