O autorze
Kierownik Internet of Things w DataArt. Ma 12 lat doświadczenia w branży IT, z czego większość poświęcił internetowi rzeczy i rozwojowi technologii w chmurze. Igor kieruje również zespołem R&D platformy open-sourcowej DeviceHive, dedykowanej przedsiębiorcom i twórcom start-upów.

Które funkcje infotainment są najważniejsze dla kierowców?

Systemy infotainment przekształcają auta w "komputery na kołach".
Systemy infotainment przekształcają auta w "komputery na kołach". Pexels.com
- Oczekiwania konsumentów wobec samochodów zawsze były bardzo wysokie. Równocześnie, stale się zmieniają, ponieważ kierowcy oczekują, że rozwój i wdrażanie technologii będzie odbywało się równie szybko, co w przypadku elektroniki użytkowej – jak smartfony i tablety – powiedział Colin Bird, Analityk ds. Technologii Motoryzacyjnej w IHS Markit.


Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Niemniej, postęp technologiczny na przestrzeni ostatnich kilku lat jest zadziwiający.

Systemy infotainment oferują kierowcom niewiarygodnie rozległy zakres funkcji. Począwszy od cyfrowego radia i systemów rozrywki dla pasażerów na tylnych siedzeniach, po ostrzeganie kierowców o utrudnieniach w ruchu drogowym i udzielanie pomocy drogowej w nagłych wypadkach. Za pośrednictwem połączenia Bluetooth ze smartfonem, nasze samochody przekształciły się w „komputery na kołach”.


Coraz większa liczba kierowców korzysta z dostępu do zaawansowanego systemu wspomagania kierowcy (ADAS – advanced driver-assist system) pojazdu. ADAS dostarcza dane z radaru, czujników audio, wideo i pozostałych sensorów, które pozwalają wygenerować 360-stopniowy widok wokół samochodu i zwiększają bezpieczeństwo jazdy. Systemy antykolizyjne, ostrzeganie o opuszczeniu pasa ruchu, oraz automatyczne utrzymywanie pojazdu na wyznaczonym pasie pomagają kierowcom zachować bezpieczeństwo na naszych ruchliwych drogach.


W takim razie które funkcje, spośród szerokiego zakresu opcji informacyjno-rozrywkowych dostępnych na dzisiejszym rynku, są najważniejsze dla konsumentów?

W niedawnym Globalnym Badaniu Konsumentów Branży Motoryzacyjnej (Global Automotive Consumer Study), przeprowadzonym przez Deloitte, za najważniejszy elementy zostały uznane systemy pomagające unikać kolizji lub innych niebezpiecznych sytuacji. Podczas gdy te i pozostałe funkcje ADAS są związane z przyszłością samochodów samojezdnych, dostępne obecnie technologie mające na celu poprawę bezpieczeństwa uważane są przez dzisiejszych konsumentów za najważniejsze.


Pełna integracja aplikacji na smartfony z systemem informacyjno-rozrywkowym pojazdu to kolejna opcja, która zyskuje na znaczeniu wśród konsumentów. W badaniu obejmującym ponad pięć tysięcy właścicieli pojazdów, którzy zamierzali kupić nowy pojazd w ciągu następnych 36 miesięcy, IHS Markit odkryła, że prawie każdy respondent, który był już zaznajomiony z możliwością łączenia swojego smartfona z wyświetlaczem w samochodzie, chciał mieć dostęp do tej funkcji w swoich następnym pojeździe. Jeśli chodzi o preferencje badanych dotyczące aplikacji, pierwszym wyborem była nawigacja, a po niej – informacje o pogodzie i odtwarzanie muzyki.

W innym badaniu, przeprowadzonym przez Autotrader.com, ponad 70 procent młodszych osób z pokolenia milenialsów wskazywało technologię i funkcje informacyjno-rozrywkowe jako „obowiązkowe” przy zakupie samochodu, a do ich pięciu najważniejszych funkcji zaliczali: system nawigacji, radio satelitarne, Bluetooth, odtwarzacz MP3 i możliwość łączenia się z urządzeniami mobilnymi.

Przewidując przyszłość samochodów samojezdnych widać, że funkcje ADAS poprawiające bezpieczeństwo są, ogólnie rzecz biorąc, najważniejszymi funkcjami infotainment dla konsumentów. W tym samym czasie coraz więcej osób wskazuje na konieczność łączenia się z urządzeniami mobilnymi. Wraz z rozwojem i zmianami w technologii pojazdów, systemy informacyjno-rozrywkowe szybko stają się centrum dowodzenia „komputerów na kołach” na naszym rynku motoryzacyjnym.

Autorem wpisu jest Igor Ilunin, Kierownik Internet of Things w DataArt

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
NAUKA 0 0Polacy szykują inspirowaną glonami rewolucję w medycynie. Właśnie dostali na to 21 mln zł
0 0Rząd chce wiedzieć, gdzie jeździsz i za ile. Dane z Ubera i Bolta przejmą służby
KARIERA 0 0Rozwój osobisty może zniszczyć człowieka. "Obudził się we mnie wewnętrzny krytyk na sterydach"
0 0W tych światowych miastach żyje się najlepiej. Znalazło się też miejsce dla Warszawy
WYWIAD 0 0O nich będzie głośno. Stworzyli pierwszy inteligentny głośnik rozumiejący komendy po polsku
BIZNES 0 0Nigdzie nie uciekniesz przed wyższym ZUS. Po tym tekście zrezygnujesz z przenosin firmy do Czech
NAUKA 0 0Ludzie już planują przeprowadzkę na "Drugą Ziemię". Ekspert wyjaśnia, czy to możliwe
WYWIAD 0 0"Postarzałam się o 5 lat w ciągu roku". Polka skończyła Harvard, wróciła ze świetnym pomysłem na biznes
0 0Rozwiązanie problemu sortowania odpadów mieliśmy 20 lat temu. Teraz może pomóc miastom uniknąć kar
0 0W Polsce powstała "Szkoła Przyszłości". Można używać smartfonów na lekcjach i uprawiać ogródek
0 0Program "Milion Plus" dla szpitali to wyborczy bubel. Jest niczym plaster na krwawiącą tętnicę