
Reklama.
Jest kilka rodzajów usług faktoringowych, jednak z zasady każdy z nich oferuje przedsiębiorcy praktycznie natychmiastową wypłatę należności z tytułu wystawionych faktur. Niezależnie więc od wybranej opcji, faktoring zapewni firmie szybki dostęp do środków zamrożonych w wierzytelnościach, oferując wypłatę do 100% zaliczki, nawet w ciągu godziny od przekazania faktury do faktora. Firma zyskuje więc pewną płatność już w momencie sprzedaży i może ją przeznaczyć na dowolny cel, nie czekając na środki 30, 60 czy 90 dni.
Co więcej, faktoring jest swoistą hybrydą kilku produktów i usług. To przede wszystkim szybkie finansowanie, rozliczenie i inkaso należności. W ramach usługi faktoringu pełnego to również przejęcie przez bank ryzyka braku płatności kontrahentów, a więc zabezpieczenie dla firmy przed brakiem zapłaty za sprzedane towary lub usługi. Dzięki współpracy banku z firmą ubezpieczeniową przedsiębiorca ma możliwość zgłoszenia do transakcji nie tylko kontrahentów krajowych, ale również zagranicznych, a dokonanie oceny kontrahenta i przyznanie mu limitu faktoringowego nie wymaga przedstawiania jego sprawozdań finansowych. Nie jest również wymagana wcześniejsza współpraca firmy z kontrahentem, co oznacza że może ona zgłosić zarówno tych kontrahentów, z którymi już współpracowała, jak również tych, z którymi dopiero rozpoczyna współpracę. Finansowanie w ramach faktoringu odbywa się w walucie faktury, a więc ogranicza ryzyko kursowe klienta.
Jednym z ważniejszych aspektów korzystania z faktoringu jest to, że praktycznie każdy kontrahent/odbiorca, włączony na listę faktoringową, znacznie lepiej reguluje swoje zobowiązania. Wynika to z występującej w biznesie hierarchii płatności, zgodnie z którą w pierwszej kolejności regulowane są zazwyczaj zobowiązania wobec ZUS i Urzędu Skarbowego oraz pracowników, raty kredytów i leasingów oraz bieżące rachunki firmy takie jak czynsz czy media. Dostawcy są na końcu tego zestawienia. Dzięki temu, iż w faktoringu płatności regulowane są na rachunek faktora, dyscyplina płatności zawsze jest lepsza.
Faktoring jest więc dla firmy pakietem korzyści otrzymywanych w ramach jednej umowy z jedną instytucją, w cenie kredytu. Co więcej, skorzystanie z faktoringu nie wymaga od klienta zabezpieczeń, jak w przypadku produktów stricte kredytowych. Faktorowi wystarczą najczęściej miękkie zabezpieczenia w postaci weksla oraz cesji wierzytelności. To sprawia, że faktoring staje się coraz bardziej popularny wśród polskich firm i coraz częściej wykorzystywany w ich bieżącej działalności.
Autor: Maciej Duszkiewicz, Kierujący Zespołem Sprzedaży w Departamencie Faktoringu i Finansowania Handlu, Bank Millennium