O autorze
W Instytucie Biznesu Rodzinnego wspieramy polskich przedsiębiorców rodzinnych i badaczy zajmujących się tematyką przedsiębiorczości rodzinnej. Tworzymy platformę wymiany wiedzy i doświadczeń wśród przedstawicieli świata biznesu i nauki oraz stymulujemy rozwój przedsiębiorczości wśród młodego pokolenia.

Współpracujemy z właścicielami wiodących polskich przedsiębiorstw rodzinnych, specjalistami wspierającymi ich w strategicznych decyzjach oraz naukowcami skupiających się na badaniach przedsiębiorczości rodzinnej.

Na blogu eksperci Instytutu Biznesu Rodzinnego dzielą się wiedzą i doświadczeniem z zakresu innowacyjnych strategii rozwoju, planowania i wdrażania procesu sukcesji, optymalizacji rozwiązań prawnych i podatkowych, efektywnej komunikacji czy budowania marki firmy rodzinnej.

Prezentujemy tu również wyniki naszych badań oraz zapowiadamy nasze najważniejsze wydarzenia: Międzynarodowy Kongres Firm Rodzinnych i konkurs Firma Rodzinna Roku.

Akredytywy dokumentowe i produkty zabezpieczające ryzyko kursowe

Bank Millennium
Rozliczenia w formie akredytyw są najczęściej stosowane przy zawieraniu kontraktów na nowych rynkach zagranicznych lub przy nawiązywaniu relacji handlowych z nowymi dostawcami z innych krajów. Dzięki akredytywie importer może wynegocjować lepsze warunki płatności, np. zastąpić przedpłaty lub płatności zaliczkowe płatnością po wysłaniu towaru przez eksportera i zaprezentowaniu przez niego dokumentów zgodnych z warunkami akredytywy. Istnieje również możliwość zapłaty w ramach akredytywy w terminie odroczonym. Najczęściej termin odroczenia liczony jest jako liczba dni od wystawienia dokumentu transportowego, np. 90 dni od konosamentu morskiego.


Akredytywa dokumentowa doskonale zabezpiecza eksportera przed ryzykiem odmowy przyjęcia towaru lub zapłaty przez importera. Dzieje się tak dlatego, że zobowiązanie do zapłaty z akredytywy leży po stronie banku, który otwiera akredytywę i to on decyduje o płatności po zbadaniu dokumentów świadczących o wysłaniu towaru oraz parametrach towaru. W takim przypadku zapłata za towar nie zależy od decyzji importera o przyjęciu lub nieprzyjęciu towaru. Dlatego też, przy zabezpieczeniu płatności w formie akredytywy, kupujący jest w stanie wynegocjować nie tylko dłuższe terminy płatności, ale także niższe ceny towaru.

Akredytywa chroni również importera przed nieuzasadnianą zapłatą w przypadku, gdyby otrzymany towar nie spełniał wymagań określonych w kontrakcie. W sytuacji, kiedy dokumenty zaprezentowane przez eksportera są niezgodne z warunkami akredytywy, płatność z akredytywy nie musi być zrealizowana. W przypadku wystąpienia niezgodności w dokumentach, bank wskazuje rozbieżności i klient sam decyduje, czy płaci za takie dokumenty, czy ich nie akceptuje i wtedy bank nie dokonuje zapłaty z akredytywy. Importer płaci za dokumenty, często nie widząc jeszcze towaru, dlatego tak ważne i kluczowe dla niego jest dokładne ustalenie, za jakie dokumenty ma być realizowana płatność w ramach akredytywy. Muszą to być dokumenty potwierdzające fakt wysyłki oraz jakość i ilość towaru w postaci dokumentu transportowego, świadectwa pochodzenia, listy pakowej, atestów, certyfikatów jakościowych (rodzaje dokumentów zależą od towaru).

Otwarcie akredytywy zleca bankowi zawsze importer. Sam fakt otwarcia akredytywy przez bank świadczy o tym, że zleceniodawca akredytywy jest pozytywnie zweryfikowany przez bank, co uwiarygadnia go jako solidnego płatnika w relacjach z zagranicznymi kontrahentami.


Akredytywy są aktualnie bardzo popularną formą płatności na rynkach azjatyckich, zwłaszcza w Chinach, Indiach, Bangladeszu, Wietnamie czy Korei Południowej.

Akredytywa Eksportowa

Akredytywa Importowa

Joanna Zembalska, Kierująca Wydziałem Finansowania Handlu w Banku Millennium
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Są zarzuty dla zamieszanych w aferę SK Bank Wołomin. Jeden z największych przekrętów ostatnich lat
0 0Tak kantują turystów Holendrzy. Ujawniono skandal na kwiatowym targu
0 0Ważny rejestr, o którym mało kto mówi. Jeśli się nie wpiszesz, wlepią ci gigantyczną karę
0 0Twój szef cię nienawidzi? Nie musisz się zwalniać. Oto co powinieneś zrobić
BIZNES 0 0Wymyślił, że będzie przynosił korpoludkom książki. "Znikają w 5 minut. Ludzie się na nie rzucają"
0 0Oto dziejowa sprawiedliwość. Ofiara naciągnęła na kasę internetowego oszusta
0 0Nie obserwujecie nas jeszcze na Instagramie? Będziecie zaskoczeni, co tam się wyprawia
0 0Tak zachowasz produktywność, gdy pracujesz zdalnie (a tak naprawdę wcale tego nie chcesz)
0 0Nobel z ekonomii trafił w dobre ręce. Ci ludzie pomogli 5 milionom dzieci
0 0Zdobywca Nagrody Nobla: Nie oszukujmy się, nie skolonizujemy egzoplanet
KARIERA 0 0Rzuciła pracę programistki, żeby opiekować się cudzymi kotami. I świetnie na tym wyszła