O autorze
Założyciel i prezes Fundacji Dobra Porażka, wspierającej ludzi i firmy w uczeniu się na niepowodzeniach.

8 rzeczy, które dobrze wpływają na Twoją kreatywność

Co powoduje, że szybciej niż inni wpadasz na oryginalne pomysły?
Co powoduje, że szybciej niż inni wpadasz na oryginalne pomysły? http://jaymantri.com/
Co mogło mieć wpływ na to, że ktoś jest bardziej kreatywny od innych? Liczne badania statystyczne i naukowe podpowiadają kilka czynników, które mogą mieć pozytywny wpływ na naszą pomysłowość.1. Jesteś najstarszym dzieckiem w rodzinie
Przeprowadzone w wielu krajach badania wykazały, że najstarsze z dzieci często wykazuje się inteligencją wyższą niż przeciętna. Z czego może to wynikać? Nie ma jednoznacznych wskazówek na ten temat. Natomiast badacze zwrócili uwagę, że:
- pierwszemu dziecku poświęca się więcej uwagi niż kolejnym
- rodzice oczekują od niego większych osiągnięć, niż od kolejnych pociech
- pierwsze dziecko ma okazję do zdobywania doświadczenia wcześniej podpatrując relacje rodziców z młodszymi czy pomagając w opiece nad nimi
- rodzice dzielą swoją uwagę na wszystkie dzieci, więc pierwsze dziecko w rodzinie przez jakiś czas ma do dyspozycji całą uwagę rodziców
- uczenie innych pomaga w rozwoju wiedzy i inteligencji; starsze dzieci uczą młodsze, młodsze mają mniejszą szansę na uczenie starszych
źródło: [1], [2]2. Karmiono cię piersią i…
Badania przeprowadzone na 3000 dzieci w Brytanii i Nowej Zelandii pokazały, że dzieci karmione mlekiem matki, mają później IQ wyższe o ok. 7 punktów. Ale… pod warunkiem, że mają specyficzną wersję genu zwanego FADS2. U pozostałych, nie posiadających tego genu, badania nie pokazały różnic w poziomie IQ. Tak więc ten czynnik nie ma wpływu na kreatywność większości z nas.
źródło: [1]


3. Jako dziecko uczyłeś się muzyki
Badania z 2011 roku pokazały, że osoby, które jako dzieci w wieku 4-6 lat, które uczestniczyły co najmniej przez miesiąc na lekcje muzyki, mają większe umiejętności analizy danych i rozwiązywania problemów niż te, które nie miały takich lekcji. Uważniej słuchają, szybciej rozumieją przekazywane informacje, szybciej rozwiązują problemy logiczne lub społeczne, skuteczniej podejmują decyzje, posługują się poprawniejszą mową, szybciej się uczą czytania i robią to sprawniej.
Co ciekawe, zajęcia z plastyki nie dały wyraźnych różnic między uczestnikami a grupą kontrolną, która nie brała w nich udziału.
źródło: [1]4. Nie palisz papierosów.
Badania przeprowadzone w 2010 roku na 20 000 mężczyzn w wieku 18-21 lat wykazały, że średnie IQ wśród palaczy w badanej grupie wynosiło 94, a wśród niepalących 101.
IQ zdrowych mężczyzn mieści się (przeciętnie) w przedziale 84 a 116 punktów. Przy czym osoby, które wypalają więcej niż 1 paczkę papierosów dziennie, mają IQ średnio na poziomie 90.
Badania przeprowadzono w osobach pochodzących z różnych środowisk i grup społecznych. Co ciekawe, w badaniach brało udział kilka par braci bliźniaków. Niepalące połówki bliźniaków wykazywały nieco wyższy średni IQ.
Nie wiadomo tylko, czy nie palenie ma wpływ na IQ, czy też IQ ma wpływ na chęć/niechęć do palenia. Z badań wynikło również, że osoby o niższym IQ są bardziej narażone na problemy otyłości, złego trybu odżywiania i chęć do zażywania narkotyków.
źródło: [1]


5. Jesteś szczupła/szczupły
Przeprowadzone w 2006 roku we Francji badania wykazały, że osoby otyłe pamiętały 44% słów z „testu słownikowego”, a osoby szczupłe 56%. Ponadto szczupli mają lepiej rozwinięte procesy poznawcze. Potrafią lepiej odbierać informacje z otoczenia, przetwarzać je i wykorzystywać do kierowania własnym zachowaniem.
Czyli powiedzenie „W zdrowym ciele zdrowy duch” znajduje swoje naukowe potwierdzenie.
źródło: [1]


6. Jesteś leworęczna/leworęczny
Osoby leworęczne mają większe umiejętności związane z myśleniem twórczym. Potrafią generować więcej pomysłów, mogących znaleźć zastosowanie praktyczne. Szybciej znajdują rozwiązania problemów i są one skuteczniejsze.
Co ciekawe, wbrew powszechnym opiniom, dotychczasowe badania nie wykazały związku leworęczności z poziomem inteligencji czy introwertycznością.
źródło: [1],[2]


7. Masz kota (albo raczej kot ma Ciebie…)
Nie oznacza to jednak, że zamieszkanie z kotem spowoduje, że od razu będziesz mądrzejszy od innych. Najprawdopodobniej jednak jest tak, że koty bardziej lubią osoby wrażliwe, introwertyczne, ale jednocześnie otwarte na opinie innych. Koci przyjaciele to częściej nonkonformiści, niezgadzający się się z ogólnie panującymi poglądami, szukający własnych dróg, a nie podążające automatycznie za innymi.
Czy wiecie, że w prawie 40% polskich domów jest pies, a „tylko” w 21% kot?
źródło: [1],[2],[3]


8. Jesteś wysoka/wysoki
Badania statystyczne, przeprowadzone w 1970 roku, wskazały, że ludzie o wzroście wyższym niż przeciętny mają również wyższy poziom IQ. Nie jest jednak znany żaden udowodniony naukowo powód takiego związku. Z badań wynika też, że wysocy mają lepsze zdolności poznawcze niż niżsi. To z kolei może mieć związek z funkcjonowaniem tarczycy, której działanie wpływa i na wzrost i na rozwój układu nerwowego.
Inne badania statystyczne (czyli pokazujące występowanie jakiś zjawisk, ale bez podawania powodów, z czego dane korelacje wynikają) pokazują, że ludzie wysocy zarabiają więcej niż niżsi czy też częściej zajmują wyższe stanowiska, niezależnie od płci.Dziś przeciętny Polak ma 180 cm wzrostu. To o prawie 8 cm więcej niż 40 lat temu. Natomiast 130 lat temu średni wzrost Polaka wynosił 165 cm. Z kolei przeciętny wzrost Polki w pierwszej dekadzie XXI wieku to 165 – 166 cm. Czy poprawiła nam się inteligencja?
źródło: [1],[2]

* * *

Wszystkie podane w artykule informacje są jak najbardziej prawdziwe i ich źródła podałem w przypisach. Mimo to zwróćcie uwagę, że podane czynniki nie determinują, czy ktoś ma większą kreatywność, czy jest mądrzejszy lub sprytniejszy. W większości podanych przypadków zbadano statystycznie korelacje pomiędzy różnymi czynnikami a tym, co nazywamy kreatywnością.
Więc jeśli szukasz tutaj prostego przepisu, to nie musisz zaczynać "bycia kreatywnym" od kupienia kota czy rozpoczęcia pisana lewą ręką. Palenie rzuć od razu, bo szkoda Twojego zdrowia. No i ewentualnie poproś rodziców o młodsze rodzeństwo - to zawsze jest fajne. Na inne rzeczy z tej listy może być już trochę za późno ;-)

znajdź mnie na Twitterze: @JarekLojewski

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
BIZNES 0 0Wymyślił, że będzie przynosił korpoludkom książki. "Znikają w 5 minut. Ludzie się na nie rzucają"
0 0Po wyborach szykują nam rewolucję. Te zmiany dotkną każdego, kto płaci podatki
0 0Nie obserwujecie nas jeszcze na Instagramie? Będziecie zaskoczeni, co tam się wyprawia
0 0Tak zachowasz produktywność, gdy pracujesz zdalnie (a tak naprawdę wcale tego nie chcesz)
0 0Nobel z ekonomii trafił w dobre ręce. Ci ludzie pomogli 5 milionom dzieci
0 0Zdobywca Nagrody Nobla: Nie oszukujmy się, nie skolonizujemy egzoplanet
KARIERA 0 0Rzuciła pracę programistki, żeby opiekować się cudzymi kotami. I świetnie na tym wyszła
BIZNES 0 0Jak to wędlina, skoro mięsa nie ma? Mięsożercy narzekają, ale w ten biznes wchodzą potentaci
0 0Potężny zastrzyk finansowy dla polskiej pisarki. Wiemy, ile Tokarczuk zarobi na Noblu