O autorze
Ekspert Zespołu Doradców Gospodarczych TOR i portalu transport-publiczny.pl. Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego i studiów podyplomowych w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Od 2008 roku związany z branżą transportu i infrastruktury, początkowo jako redaktor anglojęzycznego kwartalnika „Railway Market – CEE Review” oraz towarzyszącego mu serwisu „CEE Rail Report”. Obecnie Project Manager w pionie konferencji Zespołu Doradców Gospodarczych TOR. Dyrektor Wykonawczy Stowarzyszenia Inicjatywa dla Infrastruktury, członek Stowarzyszenia Ekspertów i Menedżerów Transportu Szynowego oraz International Project Management Association Polska.

Kolejowy wind of change

MS, Rynek Kolejowy
W PKP nastał czas wielkich zmian. Dla wszystkich było jasne, że nowy rząd oznaczać będzie również nowy (za)rząd w szeregu spółek skarbu państwa, m.in. na kolei. Choć takie przetasowania zawsze wiążą się z pewnym chaosem organizacyjnym, to są również okazją do wrzucenia do agendy działań ważnych, ale z różnych względów omijanych przez poprzedników.


Jakiś czas temu zespół ekspertów od lat związanych z branżą kolejową w Polsce przygotował dokument o nazwie W kierunku kolei nowoczesnej i efektywnej. Zarys planu działań KolejPL2020. Zawiera on szereg ciekawych propozycji dotyczących transportu kolejowego w Polsce w tym jeden bardzo istotny postulat, aby wprowadzić taki system sprzedaży biletów, aby podróżny nabywał bilet „na podróż”, a nie „na przewoźnika”. Obecnie bez kompleksowej znajomości przewoźników pasażerskich działających na terenie naszego kraju (a jest ich kilkunastu) ciężko jest zaplanować bardziej skomplikowaną podróż pociągiem.

Pobieżna analiza stanu obecnego pokazuje, że nie istnieją technologiczne przesłanki stojące na przeszkodzie integracji biletowej na kolei. Serwisy integrujące różne oferty działają w końcu w szeregu branż, np. w turystyce (wynajem hoteli), a w Niemczech można nawet kupić jeden bilet na samolot Lufthansy i pociąg Deutsche Bahn. Na czym więc polega problem? Jak zwykle, na kwestiach administracyjnych. Stworzenie bowiem jednego spójnego systemu zakupowego dla przewozów kolejowych wymagałoby od przewoźników daleko idącej współpracy i porozumienia się w sprawie wielu kwestii: od poważnych jak odpowiedzialność finansowa za odwołane połączenia, aż po banalne jak integracja oznaczeń dla pojazdów niskopodłogowych.

Pozostaje mieć nadzieję, że wiatr zmian na kolei przyniesie również zajęcie się tą jedną ważną kwestią i przekona przewoźników że dla wspólnego dobra warto powspółpracować. Czasami bowiem nie trzeba Pendolino i miliardowych inwestycji w infrastrukturę żeby znacząco poprawić komfort pasażera korzystającego z usług kolei.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
BIZNES 0 0Wymyślił, że będzie przynosił korpoludkom książki. "Znikają w 5 minut. Ludzie się na nie rzucają"
0 0Po wyborach szykują nam rewolucję. Te zmiany dotkną każdego, kto płaci podatki
0 0Nie obserwujecie nas jeszcze na Instagramie? Będziecie zaskoczeni, co tam się wyprawia
0 0Tak zachowasz produktywność, gdy pracujesz zdalnie (a tak naprawdę wcale tego nie chcesz)
0 0Nobel z ekonomii trafił w dobre ręce. Ci ludzie pomogli 5 milionom dzieci
0 0Zdobywca Nagrody Nobla: Nie oszukujmy się, nie skolonizujemy egzoplanet
KARIERA 0 0Rzuciła pracę programistki, żeby opiekować się cudzymi kotami. I świetnie na tym wyszła
BIZNES 0 0Jak to wędlina, skoro mięsa nie ma? Mięsożercy narzekają, ale w ten biznes wchodzą potentaci
0 0Potężny zastrzyk finansowy dla polskiej pisarki. Wiemy, ile Tokarczuk zarobi na Noblu