O autorze
Ekspert Zespołu Doradców Gospodarczych TOR i portalu transport-publiczny.pl. Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego i studiów podyplomowych w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Od 2008 roku związany z branżą transportu i infrastruktury, początkowo jako redaktor anglojęzycznego kwartalnika „Railway Market – CEE Review” oraz towarzyszącego mu serwisu „CEE Rail Report”. Obecnie Project Manager w pionie konferencji Zespołu Doradców Gospodarczych TOR. Dyrektor Wykonawczy Stowarzyszenia Inicjatywa dla Infrastruktury, członek Stowarzyszenia Ekspertów i Menedżerów Transportu Szynowego oraz International Project Management Association Polska.

Ile tak naprawdę kosztuje bilet miesięczny?

fot. Kasper Fiszer, Transport-Publiczny.pl
Biorąc pod uwagę realną siłę nabywczą w danym regionie najtańsze bilety miesięczne kupić można w Gdańsku, Białymstoku oraz Warszawie. Ich cena wynosi bowiem odpowiednio 2,04%, 2,08% i 2,07% średniego miesięcznego wynagrodzenia brutto w województwie.


W związku ze zbliżającym się wielkimi krokami Forum Technologii w Transporcie, Zespół Doradców Gospodarczych TOR postanowił sprawdzić ile kosztuje bilet jednorazowy i miesięczny w każdym z 18 miast wojewódzkich w Polsce i jaka jest relacja tej ceny do zarobków i oferty transportu publicznego w danym ośrodku. Na podstawie zebranych Informacji powstał raport, który można bezpłatnie pobrać ze strony Transport-Publiczny.pl.

Dwa wnioski, jakie rzucają się w oczy przy okazji tej analizy:

1. Cena biletu w komunikacji zbiorowej jest narzędziem do kształtowania polityki transportowej. A to oznacza, ze nie musi być ściśle powiązana z rozbudowaniem systemu transportu publicznego w danym mieście. Dlatego też relatywnie do zarobków bilet miesięczny w Warszawie jest tańszy niż np. w Rzeszowie, mimo że w stolicy skorzystać możemy z autobusu, tramwaju, kolei, roweru miejskiego i metra, a w Rzeszowie pojedziemy wyłącznie autobusem.

2. Mimo wyraźnych różnic w średnim miesięcznym wynagrodzeniu brutto w poszczególnych województwach, koszt biletu miesięcznego liczony jako procent tego wynagrodzenia jest w całej Polsce na zbliżonym poziomie i plasuje się w przedziale pomiędzy 2% a 3%.

Analizując realne koszty, jakie ponieść muszą mieszkańcy decydujący się na zakup biletu miesięcznego, warto pamiętać o deklarowanych przez większość samorządów priorytetach komunikacyjnych. Stawiają one na rozwój transportu publicznego kosztem indywidualnego transportu samochodowego, tworzenie tzw. „buspasów”, a także rozwój infrastruktury pieszej czy likwidację części miejsc parkingowych w centrach miast. Osobną kwestią, ale również ważną w tym kontekście jest zanieczyszczenie powietrza. Oznacza to, że relacja ceny biletu do średniego miesięcznego wynagrodzenia powinna ulegać obniżeniu, co w naturalny sposób promować będzie korzystanie z komunikacji miejskiej.


Jest też tu pewien haczyk. Pasażerowie powinni bowiem liczyć się również z koniecznością płacenia więcej za bilety jednorazowe. Z punktu widzenia samorządu i kreowania przez niego polityki transportowej ważne jest bowiem, aby zdecydowanie korzystniejsze było kupowanie biletów okresowych.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
BIZNES 0 0Wymyślił, że będzie przynosił korpoludkom książki. "Znikają w 5 minut. Ludzie się na nie rzucają"
0 0Po wyborach szykują nam rewolucję. Te zmiany dotkną każdego, kto płaci podatki
0 0Nie obserwujecie nas jeszcze na Instagramie? Będziecie zaskoczeni, co tam się wyprawia
0 0Tak zachowasz produktywność, gdy pracujesz zdalnie (a tak naprawdę wcale tego nie chcesz)
0 0Nobel z ekonomii trafił w dobre ręce. Ci ludzie pomogli 5 milionom dzieci
0 0Zdobywca Nagrody Nobla: Nie oszukujmy się, nie skolonizujemy egzoplanet
KARIERA 0 0Rzuciła pracę programistki, żeby opiekować się cudzymi kotami. I świetnie na tym wyszła
BIZNES 0 0Jak to wędlina, skoro mięsa nie ma? Mięsożercy narzekają, ale w ten biznes wchodzą potentaci
0 0Potężny zastrzyk finansowy dla polskiej pisarki. Wiemy, ile Tokarczuk zarobi na Noblu