O autorze
Joanna Hirsz-Kropinska - Dyrektor Generalna GoodCustomerExperience.pl. Konsultant Customer Experience Management. Członek Customer Experience Professionals Association.

Doradca biznesowy w zakresie zarządzania, marketingu i Customer Experience Management. Prawnik. Certyfikowany Marketer (CIM).

Facebook
LinkedIn
CEM Poland

Odpowiedzialna za wiele strategicznych projektów związanych z optymalnym rozwojem firmy, wzrostem przychodów oraz zyskownością, jak również za profilowanie kierunku rozwoju oferty, w tym rozwój serwisów internetowych.

Doświadczenie zawodowe, w tym z zakresu Customer Experience Management, strategii, marketingu oraz zarządzania wieloosobowymi zespołami; ponad 13 lat w międzynarodowej korporacji, jako Dyrektor Marketingu & Business Development oraz Członek Zarządu LexisNexis Polska.

Od 2009 roku jako lokalny lider inicjatywy korporacyjnej Customer Experience, kierowała projektem, którego głównym celem była zmiana postawy pracowników na pro-kliencką i innowacyjną, poprawa procesów biznesowych dotykających klientów firmy, a także budowanie pozytywnego doświadczenia klientów z firmą.

Absolwentka Dziennego Wydziału Prawa U. Gdańskiego oraz Studiów Podyplomowych: w Instytucie Wynalazczości i Ochrony Własności Intelektualnej U. Jagiellońskiego oraz Zarządzania marketingiem w przedsiębiorstwie SGH. Ukończyła również Professional Postgraduate study in Strategic Marketing w brytyjskim Chartered Institute of Marketing (akredytacja członkowska DipM ACIM) oraz Babson College w Bostonie (USA) - Babson Executive Education, Leading Customer-Centric Growth Program.

Siła lojalnych klientów - dlaczego warto dbać o klientów cz.2.

Archiwum własne GoodCustomerExperience.pl
Nie to samo dla wszystkich. Nie ma jednego sposobu na budowanie programów lojalnościowych dla wszystkich typów klientów. Wymagania i oczekiwania klientów będą się różniły w zależności od ich wieku. Firmy muszą pamiętać o różnicach pokoleniowych pośród swoich klientów, a konkretne działania, które pozytywnie wpływają na lojalność klientów powinny zmierzać do ułatwiania życia klientom, proponowanie im komplementarnych usługi, oszczędzania ich wysiłku i czasu.


Nie to samo dla wszystkich

Nie ma jednego sposobu na budowanie programów lojalnościowych dla wszystkich typów klientów Wymagania i oczekiwania klientów będą się różniły w zależności od ich wieku. Firmy muszą pamiętać o różnicach pokoleniowych pośród swoich klientów.
Pokolenie Y oczekuje nie tylko nagradzania swojej lojalności, ale także dostarczania rozrywki i angażowania przez marki, które muszą wykazać się doskonałą znajomością zachowań zakupowych i preferencji tego pokolenia, aby doskonale dopasować do nich ofertę. Obsługa klienta Pokolenia Y musi obejmować także media społecznościowe i zapewniać natychmiastową reakcją. Młodzi, którzy wyrośli w mediach elektronicznych, Internecie rozumieją technologię i za jej pośrednictwem komunikują się najchętniej.


Marka Pepsi doskonale wykorzystała ten aspekt do komunikacji z klientami. Pepsi Pass to nowa akcja marketingowa łącząca geolokalizację klienta, zbieranie punktów za picie napoju i dzielenie się ta informacją wśród znajomych. Specjalnie stworzona przez Pepsi aplikacja mobilna ułatwia wprowadzanie kodów kresowych z produktów lub ich skanowanie, żeby zbierać punkty. Następnie umożliwia przesłanie informacji do mediów społecznościowch. Nike jest kolejnym przykładem marki, wychodzącej naprzeciw indywidualnym potrzebom Pokolenia Y oferując indywidualnie projektowane obuwie na zamówienie.


Inaczej wyglądać powinno budowanie lojalności klientów z Pokolenia X . Marki chcąc zdobyć ich serca powinny przede wszystkim dotrzymywać obietnic, być autentyczne w przekazie i nie nadużywać zaufania tej grupy. Wszystko, co wywoła pozytywne emocje zostanie zapamiętane na dłużej. Pokolenie to jest mocno pragmatyczne, często zorientowane na cenę, dlatego gdy spotka poruszającą je emocjonalnie markę, zapamiętuje ją. Pokolenie X lubi mieć wybór. Są dobrze wyedukowani, obeznani z różnymi mediami i chcą mieć wpływ na to, co ich spotyka w życiu. Marki powinny oferować im kilka opcji, dobrze rozumieć ich potrzeby i zdywersyfikować usługi.


Liczną grupą pokoleniową są „Baby Boomers”. Choć pokolenie to dość późno rozpoczęło swoją przygodę z technologią, jest już z nią dość dobrze zaprzyjaźniona. Nadal ceni media tradycyjne takie jak telewizja, radio, czy prasa . Ten fakt w oczywisty sposób przekłada się na to, jak marki powinny komunikować się z „Baby Boomers” i jak budować ich lojalność. Ponadto komunikacja marek powinna być prosta, programy lojalnościowe nieskomplikowane, łatwe w realizacji, a obsługa klienta pomocna i prowadząca za rękę.

Co ciekawe wszystkie te trzy grupy jeśli już przystępują do programów lojalnościowych to zawsze mają tę samą motywację (jedynie rozkład procentowy jest nieco inny) – zaoszczędzić pieniądze, otrzymać nagrodę i uzyskać ofertę tylko dla członków klubu .

Co doceniają klienci?

Konkretne działania, które pozytywnie wpływają na lojalność klientów powinny zmierzać do ułatwiania życia klientom, proponowanie im komplementarnych usługi, oszczędzania ich wysiłku i czasu. Klienci docenią też otwartość firmy na informację zwrotną, realny dialog, dobrą relacją człowiek – człowiek. Rozwiązywanie sprawy klienta w czasie pierwszej i jedynej rozmowy telefonicznej, bez przełączania, zbędnego oczekiwania, zmuszania do korzystania z automatycznej infolinii – to chyba marzenie każdego klienta. Podobnie jak rozpoznawanie klienta we wszystkich kanałach kontaktu i „trzymanie jego danych, zgłoszeń” w jednym miejscu, aby były dostępne niezależnie jakim kanałem kontaktuje się z firmą. W połączeniu z czytelnymi dokumentami, komunikatami od firmy, brakiem „kruczków” które generują dodatkowe, ukryte opłaty i odrobiną empatii pracowników firmy, naprawdę odróżnią markę od innych.

Reklamacja klienta jest w Genworth sygnałem ostrzegawczym - „Odwołanie klienta od decyzji odmowy wypłaty odszkodowania jest dla nas sygnałem, że coś nie działa w procesie: nieodpowiedni produkt, nieodpowiedni kanał sprzedaży, niedopasowanie produktu do potrzeb klienta.” Zdradziła kiedyś w rozmowie z GoodCustomerExperience.pl Pani Aneta Podyma, Dyrektor Zarządzający Genworth w Polsce, Czechach, na Węgrzech i Słowacji.

Jak dbać o lojalnych klientów?

Jeśli firma ma już lojalnych klientów, powinna zadbać o to, aby mieli oni okazję mówić o niej. Firmy powinny wchodzić z lojalnymi klientami w interakcje niezależnie od kanału komunikacji który wybiorą, dając im szansę na dialog i nie ignorując informacji, które klienci chcą firmie przekazać. Nagradzać i zaskakiwać niespodziankami.
Aby docenić lojalnych klientów warto zaproponować im jakieś ekskluzywne rozwiązanie lub działanie. Może to być zaproszenie na wyjątkowe wydarzenie, czy wcześniejszy dostęp do nowego produktu. Jakaś wyjątkowa akcja, która w sposób szczególny podkreśli jak firma bardzo docenia lojalność. Marki prześcigają się, aby zdobyć uwagę klientów, skłonić ich do dialogu i sprawić by zechcieli podjąć jakieś działania dodatkowo promujące ich brand np. podzielić się informacją o zakupie w mediach społecznościowych.
Nike nie tylko pozwala zaprojektować własne niepowtarzalne buty, ale także buduje społeczność wokół swojej marki poprzez angażowanie w sport, fizyczne wyzwania. Konkurowanie pomiędzy uczestnikami programu Nike + i dzielenie się informacją o rezultatach z innymi bardzo angażuje emocjonalnie klientów Nike.
Harley Davidson z kolei organizuje specjalne wydarzenia dla właścicieli motocykli tej marki Harleys Owners Group, często wiążące się nawet z kosztami, co nie zniechęca prawdziwych fanów. Posiadanie Harleya jest symbolem pewnego statusu co fani potrafią zademonstrować nawet poprzez tatuowanie brandu np. na głowie.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Polacy wymyślili świetną apkę, która ubierze cię, jak gwiazdę serialu. Atakują nowy, odległy rynek
0 0Krótka ławka trenera Morawieckiego. Nowy minister finansów debiutował jeszcze u Tuska
0 0Do kogo trafiają pieniądze z PFN? Detektyw ujawnia sztuczki na "wyprowadzanie środków"
0 0Smartfona powinniśmy używać co najmniej 25 lat. Ten raport jest zatrważający
0 0"Znaleźli lukę w systemie". Atak na rafinerie obnażył słabe punkty ich zabezpieczeń
0 0"Ktoś dobrze wybrał cel". Uderzenie w saudyjską ropę zaboli cały świat, również nas
NAUKA 0 0Polacy szykują inspirowaną glonami rewolucję w medycynie. Właśnie dostali na to 21 mln zł
0 0Rząd chce wiedzieć, gdzie jeździsz i za ile. Dane z Ubera i Bolta przejmą służby