O autorze
Justyna Pasionek – absolwentka Wydziału Matematyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Prowadzi autorskie warsztaty i treningi (indywidualne i grupowe) na temat holistycznego podejścia do efektywności i skutecznej realizacji celów z uwzględnieniem zasad zarządzania własną energią.
Od lat zafascynowana wpływem aktywności fizycznej, psychologii sportu oraz pracy mózgu na produktywność i osiągnięcia człowieka.

Ideę efektywnej produktywności, czyli zarządzania własną energią propaguje głównie w środowisku przedsiębiorców i osób chcących

justynapasionek.pl
sekretyefektywnosci.pl
LinkedIn
Facebook

Chcemy być bardziej produktywni, lecz nie zwracamy uwagi na to jak tę produktywność uzyskać.

O ile kluczowym elementem jest zdanie sobie sprawy z tego, dlaczego chcemy być bardziej produktywni, to ważne jest aby wiedzieć, co wpływa na proces produktywności i sprawia, że osiągamy lepsze efekty i w szybszym tempie.


Tak jest najczęściej....

Coraz częściej spotykam się przedsiębiorcami, którzy mówią do mnie „Tak wiem, że przydałoby się poćwiczyć, lecz ja nie mam na to czasu”. Takie słowa zawsze dają mi do myślenia, bo to jest dokładnie taki sam proces, jak podczas sprzedaży jakieś usługi. Wiem, że to dobre, ale… Powierzchowny powód jest dobry, lecz prawdziwa przyczyna leży nieco niżej. Powodów może być tyle, co takich wypowiedzi. Jednym z powodów jest dla mnie brak zrozumienia, po co nam aktywność fizyczna w pracy i w biznesie oraz jak to wpływa na nasza produktywność.

Zanim wytłumaczę jak to z naszą aktywnością jest, to chcę zabrać się w małą podróż – dokładnie taką samą w jaką zabieram każdego uczestnika moich warsztatów.


Tak to widzimy...

Proszę zamknij oczy i wyobraź sobie siebie w najpiękniejszym dniu swojego życia. Zobacz siebie jak osiągasz sukces na polu zawodowym. Zobacz wszystkich tych, którzy Ci gratulują Twoich osiągnięć. Zobacz jaką masz postawę, jaki wyraz maluje się na Twojej twarzy. Zobacz z jaka odwagą i pewnością opowiadasz o tym co udało Ci się do tej pory zrobić. Pomyśl teraz o swojej rodzinie. Zobacz jak wspólnie przeżywacie piękne chwile. Co robicie? Jak się zachowujecie? Jak się poruszacie?
Otwórz oczy i powiedz mi co zobaczyłeś? Człowieka zdrowego, sprawnego i pewnego siebie, na którego twarzy maluje się radość, czy też… człowieka schorowanego, zgarbionego, któremu brakuje energii do działań? Do tej pory nie zdarzyło mi się, aby ktoś zobaczył ten drugi obraz.


O ile kluczowym elementem jest zdanie sobie sprawy z tego, dlaczego chcemy budować biznes lub jeszcze bardziej starać się w pracy, to ważne jest aby wiedzieć, co nam ułatwi nasze działania i sprawi, że będziemy bardziej produktywni i efektywni. Jedną z takich najbardziej podstawowych potrzeb jest zachowanie sprawnego ciała.


Peter Scott, założyciel Fearless Coaching Academy w bardzo prosty sposób opisuje jakie znaczenie ma aktywność fizyczna w biznesie.

„Twoja sprawność fizyczna oznacza, że zarabiasz więcej pieniędzy. Przedsiębiorca głównie koncentruje się na tym, aby rozwijać swój biznes, by przyniósł mu więcej pieniędzy. Problemem jest jednak to, że koncentrując się wyłącznie na biznesie zaniedbuje te sfery życia, które dają mu siłę, aby wykorzystać w pełni swój potencjał. O ile sprawność fizyczna oznacza dla przedsiębiorcy więcej pieniędzy, to zaniedbanie własnego zdrowia i własnej sprawności ogranicza Twoją energią, możliwości koncentracji i pewność siebie potrzebną, aby podwoić lub nawet potroić swoje wyniki w biznesie. Wplatając aktywność fizyczną do swojego dnia pracy, jako nieodłączny element, wstajesz każdego dnia z energią, świeżością umysłu i pewnością siebie, że uda Ci się zrealizować wyznaczone cele biznesowe.”


Może wydawać Ci się to mało istotne, lecz powiedz mi proszę, na co przydadzą Ci się ciężko zarobione pieniądze jeśli nie będziesz miał sił i energii, aby cieszyć się z doświadczeń życia? Pieniądze zarabiamy po coś – nie dla samej idei zarabiania. Chcemy być wolni finansowo, by cieszyć się życiem. Co z tego, że będziesz mieć odpowiednie pieniądze na koncie, będzie Cię stać Cię na to, aby odwiedzić najpiękniejsze miejsca na świecie, lecz Twój stan zdrowia nie pozwala Ci w pełni z tego skorzystać. Możesz z rodziną korzystać z najlepszych aktywności i doświadczać najpiękniejszych chwil, a jedyne na co masz siły to spacer od kuchennego stołu na kanapę przed telewizor. Wiem… ten ostatni przykład jest trochę przesadzony, lecz mam nadzieję, że rozumiesz ideę i znaczenie aktywności fizycznej w Twoim życiu.

Nie da się ukryć, że im człowiek jest bardziej szczęśliwy i sprawny, to jego efekty są po prostu lepsze. Pomijając wszystkim dobrze znane endorfiny, uważane za hormony szczęścia, uwalniające się podczas aktywności fizycznej warto zdać sobie sprawę z jeszcze jednej sprawy.

Czy wiesz, że...
bez aktywności fizycznej ludzkie ciało traci 0,5% tkanki mięśniowej rocznie począwszy od wieku 30 lat?

Przyglądnijmy się temu choć trochę bliżej, choć i tak w dość dużym uproszczeniu. Ludzkie ciało traci 0,5% tkanki mięśniowej, a najważniejszym mięśniem jest nasze serce, które dostarcza nam tlen do mózgu. 0,5% rocznie oznacza ubytek 10% po 20 latach, a po 30 latach jest to już ubytek ok 14%. Co to dla nas oznacza? Że im mniejsze serce, tym trudniej jest uzyskać odpowiednią ilość tlenu przekazanego go mózgu. Konsekwencją będzie brak odpowiedniej koncentracji, zdolności logicznego i strategicznego myślenia, kłopoty z pamięcią. Idąc dalej. Następstwem tego będą mniej przemyślane i trafne decyzje, większe obawy, a to oznacza mniejsze wyniki w biznesie i niższe finanse.

Element produktywności, mający naukowe uzasadnienie
Aktywność fizyczna to tylko jeden z podstawowych elementów wpływających na produktywność mających naukowe uzasadnienie. Proces ten jest trochę bardziej złożony.

Zachęcam do popatrzenia na aktywność fizyczną nie tylko przez pryzmat tego jak wyglądam i jak się czuję, lecz przez pryzmat koniecznych elementów, które podniosą efektywność pracy, a co za tym idzie – lepsze wyniki w biznesie. Aktywność fizyczna może stać się Twoim asem w procesie produktywności.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

ŚWIATOWY DZIEŃ SZEFA

0 0Twój szef cię nienawidzi? Nie musisz się zwalniać. Oto co powinieneś zrobić
0 0I kolejna godzina zmarnowana. Tak sprawisz, że gadatliwy kolega z pracy się przymknie
BIZNES 0 0Wymyślił, że będzie przynosił korpoludkom książki. "Znikają w 5 minut. Ludzie się na nie rzucają"
0 0Oto dziejowa sprawiedliwość. Ofiara naciągnęła na kasę internetowego oszusta
0 0Nie obserwujecie nas jeszcze na Instagramie? Będziecie zaskoczeni, co tam się wyprawia
0 0Tak zachowasz produktywność, gdy pracujesz zdalnie (a tak naprawdę wcale tego nie chcesz)
0 0Nobel z ekonomii trafił w dobre ręce. Ci ludzie pomogli 5 milionom dzieci
0 0Zdobywca Nagrody Nobla: Nie oszukujmy się, nie skolonizujemy egzoplanet
KARIERA 0 0Rzuciła pracę programistki, żeby opiekować się cudzymi kotami. I świetnie na tym wyszła