O autorze
Infobroker. Niedoszła nauczycielka, nie wyrosła z przyjemności dzielenia się wiedzą, dlatego chętnie szkoli z wyszukiwania informacji i OSINT. Na co dzień redaktor portalu Rynek Informacji i współwłaścicielka agencji Infobrokerska.pl.

Współzałożycielka i Wiceprezes Stowarzyszenia Profesjonalistów Informacji integrującego i wspierającego środowisko szeroko rozumianych zawodów informacyjnych. Ekspert Fundacji Instytut Bezpieczeństwa i Strategii. Współautorka książki Google Hacking. Jak szukać w Google, aby zarabiać pieniądze, budować biznes i ułatwić sobie pracę

Pasjonują ją zachowania informacyjne, elektroniczne źródła informacji, szczególnie „ukryty internet”, kondycja polskiego infobrokeringu – i przede wszystkim o tym będzie ten blog.

Bańka informacyjna - nie daj się algorytmom!

Bańka informacyjna - nie daj się algorytmom
Bańka informacyjna - nie daj się algorytmom Pixabay
Bańka informacyjna robi karierę i w ostatnim czasie mówi się o tym zjawisku nieco więcej. Nawet jeśli uświadamiamy sobie fakt istnienia bańki informacyjnej, nie oznacza to, że ona nas nie dotyczy. Dotyczy. Wpływa na to, jak postrzegamy, interpretujemy i oceniamy świat. Dlatego warto wiedzieć, czym dokładnie bańka informacyjna jest i jak sobie z nią radzić.


Czym jest bańka informacyjna?
Można by porównać ją do kokonu, w którym się zamykamy i do którego dociera tylko część informacji ze świata. Zamykamy się w naszym informacyjnym kokonie – bańce, wraz z zestawem źródeł informacji, z których najczęściej korzystamy. Każdy z nas ma swój, mniej lub bardziej określony zestaw źródeł informacji, z których czerpie codzienną dawkę informacji ze świata. Zwykle ten zestaw nie zmienia się zbyt dynamicznie, jest zgodny z naszym światopoglądem, a my czujemy się z nim bezpiecznie – jak w kokonie właśnie. Wygodne to, ale też nie mniej ryzykowne.


Przywiązani do źródeł
Mechanizm bańki informacyjnej działa na bazie pewnego cyklu, zapętlenia, powodującego, że stale docierają do nas informacje z podobnych do siebie źródeł informacji. Dzieje się tak za sprawą m. in. algorytmów mediów społecznościowych, które podsuwają nam treści podobne do tych, które wcześniej skupiły naszą uwagę, np. poprzez polubienie, komentarze, udostępnienia czy po prostu dłuższe zatrzymanie się na filmie oglądanym na Facebooku. Dość naturalne jest też, że chcemy konsumować treści, które są zgodne z naszym światopoglądem, np. w zakresie polityki. Finalnie więc nie docierają do nas informacje publikowane przez źródła prezentujące inne poglądy, a my tracimy okazję, by się z nimi zapoznać, głębiej zrozumieć argumentację i zyskać szerszą perspektywę. Wreszcie, jeśli jesteśmy przywiązani do narzędzi, dzięki którym pozyskujemy informacje, zdajemy się na ich łaskę i niełaskę. Ograniczając się tylko do Google w swoich kwerendach, zamykamy się tylko w ramach tych treści, które Google indeksuje. Cała reszta (większość!) treści pozostaje dla nas niedostępna. Jak wychylić nos poza obręb naszej bańki informacyjnej? Sposobów jest kilka.


Przekłuj bańkę informacyjną
Na początek, pozwól sobie czasem na masochizm informacyjny i zajrzyj do źródeł informacji, które stoją w opozycji względem Twoich poglądów. Dzięki temu głębiej zrozumiesz, o co idzie Twoim oponentom w dyskusji i zyskasz szersze pole do argumentacji. Twój mózg otrzyma nowe bodźce, z którymi będzie musiał sobie poradzić i ustosunkować się do nich.
Jeśli już wiesz, że technologia nie stoi po twojej stronie i musisz samodzielnie troszczyć się o dostęp do zróżnicowanych źródeł informacji, zadbaj o warsztat.
Co to dokładnie znaczy?


-> Subskrybuj różne źródła informacji, korzystając np. z aplikacji RSS, jak choćby Feedly,
-> Monitoruj internet pod kątem wybranych haseł, aby zobaczyć, jak to samo zagadnnienie przedstawione jest w różnych źródłach. Może ci tutaj pomóc Google Alerts.
-> Zmieniaj wyszukiwarki. Możesz zdać się na monopol Google i wybrać kawałek internetu, jaki Google monitoruje. Możesz także (polecam!) zadać sobie nieco trudu, znaleźć, wybrać i wykorzystywać alternatywne wyszukiwarki. Każda z nich indeksuje inne zasoby, a to sprawia, że na to samo zapytanie otrzymasz inne wyniki.
-> Wreszcie, na koniec, nie zapomnij o analizie i weryfikacji informacji. Żadne narzędzie nie zastąpi chwili refleksji przed kliknięciem „Share”.

Powodzenia w wychodzeniu z informacyjnego kokonu!

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
DZIEJE SIĘ 0 0Chcesz bojkotować Turcję za agresję na Kurdów? "To dla nich bolesne jak ukąszenia komara"
0 0Geniusz czystego zła. Twórcy "Billions" zrobią serial o niesławnym założycielu Ubera
0 0"Prywatne firmy nie powinny cenzurować polityków". Mark Zuckerberg popiera Twittera
0 0Twój szef cię nienawidzi? Nie musisz się zwalniać. Oto co powinieneś zrobić
0 0Ważny rejestr, o którym mało kto mówi. Jeśli się nie wpiszesz, wlepią ci gigantyczną karę
BIZNES 0 0Wymyślił, że będzie przynosił korpoludkom książki. "Znikają w 5 minut. Ludzie się na nie rzucają"
0 0Oto dziejowa sprawiedliwość. Ofiara naciągnęła na kasę internetowego oszusta
0 0Nie obserwujecie nas jeszcze na Instagramie? Będziecie zaskoczeni, co tam się wyprawia
0 0Tak zachowasz produktywność, gdy pracujesz zdalnie (a tak naprawdę wcale tego nie chcesz)