Dla większości osób matematyka kojarzy się przede wszystkim z obliczeniami i rozwiązywaniem szkolnych zadań. Niektórzy, zwłaszcza po studiach ścisłych lub technicznych, dorzucą jeszcze może budowanie modeli matematycznych do opisu różnych zjawisk. Modne obecnie terminy jak
Big Data, czy
data analitics to też przykład mniej lub bardziej sformalizowanego budowania modeli matematycznych do wnioskowania z danych.
Tymczasem matematykę można widzieć jako specyficzny język. Jego efektywność i skuteczności w opisywaniu świata została zauważona już dawno. Obecnie, w ramach IV. Rewolucji Przemysłowej, matematyka jest coraz bardziej użyteczna przy tworzeniu innowacji. Okazuje się, że wykorzystanie matematycznego sposobu myślenia przy strukturyzowaniu zagadnień daje niepodziewanie dobre efekty, w tym w postaci innowacji typu
disruptive, zwanych czasem po polsku „wymiatającymi”. Zaś Polska jest jednym z tych miejsc, gdzie rozwijana jest
matematyka użytkowa.
To jeden z głównych wniosków z odbywającej się na przełomie czerwca i lipca 2017
specjalnej imprezy Royal Society poświęconej roli matematyki użytkowej w gospodarce.
Jej kontynuacją była konferencja, która odbyła się w ostatnich dniach w
Ambasadzie Brytyjskiej w Warszawie i Instytucie Matematycznym PAN. Była ona swego rodzaju wyrazem uznania dla osiągnięć w rozwijaniu w Polsce matematyki użytkowej wg wzorców brytyjskich (tzw.
industrial mathematics). W konferencji wzięło udział ok. 100 osób ze świata nauki, biznesu i z administracji publicznej. Przy okazji został prawdopodobnie pobity rekord Polski jeśli chodzi o liczbę profesorów i prezesów firm zgromadzonych w jednym pomieszczeniu :)
Impreza poza podsumowaniem blisko 15 lat rozwoju w Polsce
industrial mathematics wskazała też nowe kierunki i pola współpracy ze sferą gospodarki. Mam nadzieję, że rozwiniemy je w przyszłości wraz z firmami i instytucjami.
Bardziej szczegółową relację z tej imprezy opublikujemy w ciągu kilku tygodni.
Na razie zaś przed nami wezwanie – wkrótce zaczynamy kolejną , XIII. już, edycję
Letnich Praktyk Badawczych „Matematyka, Informatyka i Komercjalizacja. Tak jak robią to w Cambridge”.