O autorze
Dr Kamil Kulesza kieruje Centrum Zastosowań Matematyki i Inżynierii Systemów, działającym w ramach Polskiej Akademii Nauk. CZMIS stworzone zostało bazując na najlepszych wzorcach brytyjskich z Cambridge i Oxfordu. Korzystając z matematycznego sposobu myślenia, CZMIS zajmuje się rozwiązywaniem problemów dla firm i instytucji, pozyskując w ten sposób środki na finansowanie swojej działalności i rozwój. Część środków przeznaczana jest też na organizowane od ponad 10 lat Letnie Praktyki Badawcze przeznaczone dla najlepszych studentów i doktorantów.

Matematycy kreatorami innowacji - Polacy w czołówce

Pracując nad rzeczywistymi problemami od firm matematycy nie tylko tworzą modele i prowadzą obliczenia. Coraz częściej przyczyniają się do powstanie innowacji typu disruptive, dzięki wykorzystaniu matematycznego sposobu myślenia jako elementu procesu kreatywnego. Zaś Polska jest jednym z miejsc na świecie, gdzie się to dzieje. To jeden z głównych wniosków z konferencji organizowanej ostatnio w Londynie przez Royal Society i jej kontynuacji w Ambasadzie Brytyjskiej w Warszawie.


Dla większości osób matematyka kojarzy się przede wszystkim z obliczeniami i rozwiązywaniem szkolnych zadań. Niektórzy, zwłaszcza po studiach ścisłych lub technicznych, dorzucą jeszcze może budowanie modeli matematycznych do opisu różnych zjawisk. Modne obecnie terminy jak Big Data, czy data analitics to też przykład mniej lub bardziej sformalizowanego budowania modeli matematycznych do wnioskowania z danych.
Tymczasem matematykę można widzieć jako specyficzny język. Jego efektywność i skuteczności w opisywaniu świata została zauważona już dawno. Obecnie, w ramach IV. Rewolucji Przemysłowej, matematyka jest coraz bardziej użyteczna przy tworzeniu innowacji. Okazuje się, że wykorzystanie matematycznego sposobu myślenia przy strukturyzowaniu zagadnień daje niepodziewanie dobre efekty, w tym w postaci innowacji typu disruptive, zwanych czasem po polsku „wymiatającymi”. Zaś Polska jest jednym z tych miejsc, gdzie rozwijana jest matematyka użytkowa.
To jeden z głównych wniosków z odbywającej się na przełomie czerwca i lipca 2017 specjalnej imprezy Royal Society poświęconej roli matematyki użytkowej w gospodarce.
Jej kontynuacją była konferencja, która odbyła się w ostatnich dniach w Ambasadzie Brytyjskiej w Warszawie i Instytucie Matematycznym PAN. Była ona swego rodzaju wyrazem uznania dla osiągnięć w rozwijaniu w Polsce matematyki użytkowej wg wzorców brytyjskich (tzw. industrial mathematics). W konferencji wzięło udział ok. 100 osób ze świata nauki, biznesu i z administracji publicznej. Przy okazji został prawdopodobnie pobity rekord Polski jeśli chodzi o liczbę profesorów i prezesów firm zgromadzonych w jednym pomieszczeniu :)
Impreza poza podsumowaniem blisko 15 lat rozwoju w Polsce industrial mathematics wskazała też nowe kierunki i pola współpracy ze sferą gospodarki. Mam nadzieję, że rozwiniemy je w przyszłości wraz z firmami i instytucjami.
Bardziej szczegółową relację z tej imprezy opublikujemy w ciągu kilku tygodni.
Na razie zaś przed nami wezwanie – wkrótce zaczynamy kolejną , XIII. już, edycję Letnich Praktyk Badawczych „Matematyka, Informatyka i Komercjalizacja. Tak jak robią to w Cambridge”.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Prestiżowy konkurs dla polskich start-upów. Najlepsi pojadą do Doliny Krzemowej
0 0Stoją w kolejkach, kupują buty i sprzedają je drożej. Na parze zarabiają nawet 5 tys. zł
0 0Trump bije się z Chińczykami, obrywa Polska. Musimy wybrać: pieniądze czy bezpieczeństwo
0 0Już nawet Amerykanie wiedzą, że wizy zostaną zniesione. Oto mocny dowód
0 0Duże zmiany w Allegro. Ogłoszenia bez opłat i przestrzeń dla osób prywatnych