O autorze
Karolina Cwalina- Stępniak - ECPC/PCC ICF, life&business coach. Absolwentka Wydziału Prawa oraz Studiów Podyplomowych Coaching Profesjonalny Akademii Leona Koźmińskiego, a także The Art And Science of Coaching w Erickson International Collage akredytowanego w Polsce przez Wszechnicę Uniwersytetu Jagiellońskiego. Członek International Coach Federation. Autorka programu Sukces zaczyna się w głowie. Wykładowca studiów podyplomowych "Coaching w Biznesie" na Politechnice Białostockiej oraz członek zespołu w Ośrodku Psychoterapii i Coachingu- Inner Garden w Warszawie.


Od 2011 roku prowadzi indywidualne sesje coachingowe, szkolenia dla firm, warsztaty, występuje na dużych eventach poświęconych rozwojowi osobistemu oraz patronuje wielu akcjom społecznym. Specjalizuje się w pełnowymiarowym diagnozowaniu kompetencji pracowników, zarządzaniu czasem, organizacji, nauce motywacji, pracy w zespole oraz ćwiczeniu wytrwałości. Zawsze powtarza, że wszystko zaczyna się w głowie. Zmotywowała siebie, motywuje innych.

STRONA INTERNETOWA
FANPAGE
LINKEDIN

Syndrom wypalenia zawodowego, czyli kiedy należy zmienić obraną ścieżkę kariery

Wypalenie zawodowe przychodzi powoli i rozwija się stopniowo. Najpierw myślimy, że jesteśmy „tylko przemęczeni”, potrzebujemy się oderwać, że w weekend to minie. Gdy to nie wystarcza zaczynamy planować urlop, przekonani, że to rozwiąże wszystkie problemy. Jednak, gdy po powrocie nadal nie mamy siły i chęci do pracy, warto wnikliwie przyjrzeć się swojej zawodowej sytuacji i zastanowić czy na pewno wszystko jest w porządku.


Syndrom wypalenia zawodowego to fizyczne, psychiczne i emocjonalne zmęczenie oraz niechęć do pracy. Wszystkie zadania idą jak po grudzie i wydają się bez sensu, trzeba się zmuszać do tego, aby w ogóle wykonywać swoje obowiązki. Po czasie zaczyna buntować się cały organizm, pojawiają się kłopoty ze snem, bóle głowy i żołądka oraz inne objawy psychosomatyczne. Brak motywacji przekłada się na spadek wydajności i osiąganych wyników, co najczęściej kończy się złym nastrojem i obniżeniem poczucia własnej wartości.

Przeciągająca się sytuacja staje się wręcz nie do zniesienia i bezwzględnie należy coś z nią zrobić, zanim pozbawi nas sił i energii do działania i do… zmian! Bo to co pozytywnego może przynieść wypalenie zawodowe to właśnie siła, aby zacząć robić coś nowego, wprowadzić w życie plan, który odszedł w zapomnienie czy nareszcie zacząć realizować swoje pasje.
Najważniejszą sprawą na początek jest przeanalizowanie bieżącej sytuacji i odpowiedzenie sobie na pytania: czego tak naprawdę chcemy od życia, czym dla nas jest sukces i co sprawi, że poczujemy się człowiekiem sukcesu. Ważne, aby być ze sobą całkowicie szczerym i wsłuchać się w swoje prawdziwe potrzeby, nie porównywać się z nikim i nie myśleć o oczekiwaniach innych, ale tylko i wyłącznie o własnym zadowoleniu i spełnieniu.
Ważne, aby myśleć o nadchodzącej zmianie w kategorii rozwoju, nowego rozdziału w życiu, a nie przegranej czy porażki. Warto pamiętać, że wielu ludzi sukcesu – zanim go osiągnęli – ma za sobą pasmo klęsk, firm, które zbankrutowały i masę nietrafionych pomysłów. A moja historia najlepiej pokazuje, że zmiany można dokonać w każdym momencie życia i mimo dyplomu prawnika w kieszeni zapragnąć czegoś innego, wykreować i zrealizować zupełnie inny pomysł na życie zawodowe i być spełnionym oraz szczęśliwym!
Żyjemy w czasach, gdy mnóstwo ludzi zakłada swoje firmy i start upy, rzuca pracę w korporacjach na rzecz małych firm, gdzie liczą się ludzie i ich pomysły, warto pamiętać, że czas i miejsce nam sprzyja.

www.karolinacwalina.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Anna SzubertAnna Szubert

1 czerwca w Hali Expo w Łodzi odbędzie się siódma edycja pokazu polskich projektantów Marka Wspiera Markę. To wydarzenie wyjatkowe na skalę Polski.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.