O autorze
Karolina Cwalina- Stępniak - ECPC/PCC ICF, life&business coach. Absolwentka Wydziału Prawa oraz Studiów Podyplomowych Coaching Profesjonalny Akademii Leona Koźmińskiego, a także The Art And Science of Coaching w Erickson International Collage akredytowanego w Polsce przez Wszechnicę Uniwersytetu Jagiellońskiego. Członek International Coach Federation. Autorka programu Sukces zaczyna się w głowie. Wykładowca studiów podyplomowych "Coaching w Biznesie" na Politechnice Białostockiej oraz członek zespołu w Ośrodku Psychoterapii i Coachingu- Inner Garden w Warszawie.


Od 2011 roku prowadzi indywidualne sesje coachingowe, szkolenia dla firm, warsztaty, występuje na dużych eventach poświęconych rozwojowi osobistemu oraz patronuje wielu akcjom społecznym. Specjalizuje się w pełnowymiarowym diagnozowaniu kompetencji pracowników, zarządzaniu czasem, organizacji, nauce motywacji, pracy w zespole oraz ćwiczeniu wytrwałości. Zawsze powtarza, że wszystko zaczyna się w głowie. Zmotywowała siebie, motywuje innych.

STRONA INTERNETOWA
FANPAGE
LINKEDIN

Syndrom wypalenia zawodowego, czyli kiedy należy zmienić obraną ścieżkę kariery

Wypalenie zawodowe przychodzi powoli i rozwija się stopniowo. Najpierw myślimy, że jesteśmy „tylko przemęczeni”, potrzebujemy się oderwać, że w weekend to minie. Gdy to nie wystarcza zaczynamy planować urlop, przekonani, że to rozwiąże wszystkie problemy. Jednak, gdy po powrocie nadal nie mamy siły i chęci do pracy, warto wnikliwie przyjrzeć się swojej zawodowej sytuacji i zastanowić czy na pewno wszystko jest w porządku.


Syndrom wypalenia zawodowego to fizyczne, psychiczne i emocjonalne zmęczenie oraz niechęć do pracy. Wszystkie zadania idą jak po grudzie i wydają się bez sensu, trzeba się zmuszać do tego, aby w ogóle wykonywać swoje obowiązki. Po czasie zaczyna buntować się cały organizm, pojawiają się kłopoty ze snem, bóle głowy i żołądka oraz inne objawy psychosomatyczne. Brak motywacji przekłada się na spadek wydajności i osiąganych wyników, co najczęściej kończy się złym nastrojem i obniżeniem poczucia własnej wartości.

Przeciągająca się sytuacja staje się wręcz nie do zniesienia i bezwzględnie należy coś z nią zrobić, zanim pozbawi nas sił i energii do działania i do… zmian! Bo to co pozytywnego może przynieść wypalenie zawodowe to właśnie siła, aby zacząć robić coś nowego, wprowadzić w życie plan, który odszedł w zapomnienie czy nareszcie zacząć realizować swoje pasje.
Najważniejszą sprawą na początek jest przeanalizowanie bieżącej sytuacji i odpowiedzenie sobie na pytania: czego tak naprawdę chcemy od życia, czym dla nas jest sukces i co sprawi, że poczujemy się człowiekiem sukcesu. Ważne, aby być ze sobą całkowicie szczerym i wsłuchać się w swoje prawdziwe potrzeby, nie porównywać się z nikim i nie myśleć o oczekiwaniach innych, ale tylko i wyłącznie o własnym zadowoleniu i spełnieniu.
Ważne, aby myśleć o nadchodzącej zmianie w kategorii rozwoju, nowego rozdziału w życiu, a nie przegranej czy porażki. Warto pamiętać, że wielu ludzi sukcesu – zanim go osiągnęli – ma za sobą pasmo klęsk, firm, które zbankrutowały i masę nietrafionych pomysłów. A moja historia najlepiej pokazuje, że zmiany można dokonać w każdym momencie życia i mimo dyplomu prawnika w kieszeni zapragnąć czegoś innego, wykreować i zrealizować zupełnie inny pomysł na życie zawodowe i być spełnionym oraz szczęśliwym!
Żyjemy w czasach, gdy mnóstwo ludzi zakłada swoje firmy i start upy, rzuca pracę w korporacjach na rzecz małych firm, gdzie liczą się ludzie i ich pomysły, warto pamiętać, że czas i miejsce nam sprzyja.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0To nie może się udać. Do kraju wkracza hiszpański start-up, który chce robić Polakom pranie
0 0Ten start-up stworzył superpszczoły. Silniejsze, odporniejsze, lepsze
DZIEJE SIĘ 0 0Cyfrowi kryminaliści spuszczają nam spory łomot. "Ale mamy coś, czego nie mają oni"
0 0Geniusz czystego zła. Twórcy "Billions" zrobią serial o niesławnym założycielu Ubera
0 0"Prywatne firmy nie powinny cenzurować polityków". Mark Zuckerberg popiera Twittera
0 0Twój szef cię nienawidzi? Nie musisz się zwalniać. Oto co powinieneś zrobić
0 0Ważny rejestr, o którym mało kto mówi. Jeśli się nie wpiszesz, wlepią ci gigantyczną karę
BIZNES 0 0Wymyślił, że będzie przynosił korpoludkom książki. "Znikają w 5 minut. Ludzie się na nie rzucają"
0 0Oto dziejowa sprawiedliwość. Ofiara naciągnęła na kasę internetowego oszusta