O autorze
Karolina Cwalina- Stępniak - ECPC/PCC ICF, life&business coach. Absolwentka Wydziału Prawa oraz Studiów Podyplomowych Coaching Profesjonalny Akademii Leona Koźmińskiego, a także The Art And Science of Coaching w Erickson International Collage akredytowanego w Polsce przez Wszechnicę Uniwersytetu Jagiellońskiego. Członek International Coach Federation. Autorka programu Sukces zaczyna się w głowie. Wykładowca studiów podyplomowych "Coaching w Biznesie" na Politechnice Białostockiej oraz członek zespołu w Ośrodku Psychoterapii i Coachingu- Inner Garden w Warszawie.


Od 2011 roku prowadzi indywidualne sesje coachingowe, szkolenia dla firm, warsztaty, występuje na dużych eventach poświęconych rozwojowi osobistemu oraz patronuje wielu akcjom społecznym. Specjalizuje się w pełnowymiarowym diagnozowaniu kompetencji pracowników, zarządzaniu czasem, organizacji, nauce motywacji, pracy w zespole oraz ćwiczeniu wytrwałości. Zawsze powtarza, że wszystko zaczyna się w głowie. Zmotywowała siebie, motywuje innych.

STRONA INTERNETOWA
FANPAGE
LINKEDIN

5 sposobów na przetrwanie w nowej pracy

Pierwszy dzień w pracy bywa naprawdę trudny
Pierwszy dzień w pracy bywa naprawdę trudny 123rf.com/Fabio Formaggio/zdjęcie seryjne
Pierwszy dzień września już za nami. Bardzo dobrze pamiętamy szkolne czasy, kiedy szliśmy wystrojeni w białą koszulę z żabotem i lakierki. Kroczyliśmy dumnie w stronę naszych szkół, by móc poznać nowych kolegów, nauczycieli, wyzwania. Czy przypomina Wam to pierwszy dzień w nowej pracy? Każdy z nas również tam chce wypaść jak najlepiej, poznać współpracowników, pozbyć się strachu towarzyszącego nam przez pierwsze chwile. Jak odnaleźć się w nowym środowisku? Oto pięć sposobów na przetrwanie.


Zasada: ,,I co z tego?”
Nieznane wywołuje w nas strach - to normalne, zwłaszcza w takich sytuacjach jak zmiana pracy. Boimy się, że współpracownicy nas nie polubią, nowe obowiązki przerosną, a szef może nie być wcale taki wyrozumiały jak na rozmowie. Najlepiej jest wtedy wyobrazić sobie te wszystkie sytuacje, których tak bardzo się boimy. Myślisz, że jakieś zadanie Cię przerośnie? I co z tego? Na pewno masz wsparcie w innych, zapytaj kogoś o pomoc. Obawiasz się, że ktoś Cię nie polubi? I co z tego? Każdą relację da się naprawić, stworzyć od nowa. Musisz zrozumieć, że nie ma sytuacji bez wyjścia. Jeśli Twoją pracą nie jest bycie superbohaterem i ratowanie ludzkości przed zagładą, świat się nie zawali. Jeżeli dajesz z siebie wszystko, starasz się, aby Twoje relacje z innymi były jak najlepsze, a obowiązki, które wykonujesz, są robione na 100%, nie ma możliwości, by coś poszło źle. A nawet jeśli, i co z tego? Jutro też jest dzień i nowe szanse na zmiany. Oczywiście same dobre!


Zaznacz swoją obecność w pozytywny sposób
Krępują Cię sytuacje, gdzie jesteś w centrum uwagi lub po prostu szukasz sposobu na alternatywne przywitanie? Przełam lody w prosty sposób. Zostaw w widocznym miejscu firmy miły liścik powitalny dla wszystkich z małą, słodką niespodzianką i swoim zdjęciem. Skupisz na sobie uwagę bez konieczności odpowiadania na wszystkie pytania współpracowników. Wszystkim będzie miło, gdy w firmowej kuchni zastaną tak przygotowaną niespodziankę. Na pewno zapiszesz się w pamięci wszystkich jeszcze na długo.


Bądź ciekawy ludzi
Boisz się, że gdy przekroczysz próg nowego biura, nastanie krępująca cisza? Jest na to prosty sposób - wystarczy ciekawość drugiego człowieka. Nie chodzi tu oczywiście o wypytywanie innych o bardzo prywatne szczegóły z życia, ale zwykła uprzejmość i zainteresowanie czyimś hobby, ulubionymi miejscami w danym mieście albo choćby filmem, mile widziane.


Otwórz się na innych
Brzmi jak banał, ale większość z nas ma właśnie z tym największy problem. To bardzo trudna umiejętność, jeśli ktoś całe życie unikał bliższych relacji z ludźmi. Otwarcie się na innych nie znaczy opowiadania obcych o swoich sekretach, ale jest to zgoda na akceptację drugiego człowieka takim, jaki jest. Jak to wygląda w praktyce? Uczestnicz w wydarzeniach, które dzieją się w firmie i poza nią. Dzień z planszówkami, wspólna integracja, czyjeś urodziny - to są okazję, w których możesz poznać ludzi od całkiem innej strony. Kto wie, być może osoby, które w pierwszym kontakcie nie były dla Ciebie najbardziej miłe, zostaną Twoimi najlepszymi przyjaciółmi?

Daj z siebie wszystko
Dotyczy to w równym stopniu Twoich obowiązków, ale także relacji. Ludzie doceniają wysiłek w każdej z tych sfer. Jeśli jesteś osobą nieśmiałą, jednak powoli zaczniesz angażować się w wydarzenia towarzyskie, z pewnością ktoś to zauważy. Jeżeli wręcz przeciwnie - tryskasz energią, uwielbiasz rozmawiać, postaraj się, by tak zapamiętali Cię inni. To proste!

Podsumowanie
Zmiana pracy jest zawsze trudną sytuacją dla wszystkich. Mamy dużo obaw, a strach przed nieznanym potrafi wielu z nas sparaliżować, wyprowadzić z równowagi. I choć każdy ma własne, niepowtarzalne sposoby na poradzenie sobie z tak trudnym momentem, te kilka prostych rad może ułatwić wszystkim funkcjonowanie w nowej rzeczywistości. Który ze sposobów zastosujesz w swoim życiu?

Karolina Cwalina, PCC ICF life&business coach

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
KARIERA 0 0Rzuciła pracę programistki, żeby opiekować się cudzymi kotami. I świetnie na tym wyszła
0 0Słodkie napoje jak papierosy. W tym kraju ich reklamowanie będzie całkowicie zakazane
0 0Zbliża się poniedziałek, a ty nie masz energii? Sprawdź, ile kawy będziesz potrzebował
BIZNES 0 0Jak to wędlina, skoro mięsa nie ma? Mięsożercy narzekają, ale w ten biznes wchodzą potentaci
0 0Potężny zastrzyk finansowy dla polskiej pisarki. Wiemy, ile Tokarczuk zarobi na Noblu
0 0Milion złotych na emeryturę. Wystarczy, że będziesz tyle zarabiać i odkładać co miesiąc 15 proc.
0 0Joker bije rekordy nie tylko w kinach. Ludzie wyszukują bohatera... w filmach dla dorosłych
BIZNES 0 0Mówili im, że zaraz upadną. A one pokazały, że da się w Polsce zarabiać na japońskich książkach
TYLKO U NAS 0 0Ban od Facebooka trwa juz miesiąc, a firma cierpi. Sadowski zdradza, jak to wpływa na Brand24
NAUKA 0 0"Straciliśmy szansę na polskiego noblistę". Kontrowersje wokół prestiżowej nagrody
0 0Groźny atak na klientów polskiego Orange. Uważaj na taką wiadomość
KARIERA 0 0"Nie można nas tak zajeżdżać". Oni wyrobili miliony godzin pracy ponad normę
0 0Na przesyłkach z AliExpress tracimy wielkie pieniądze. Skarbówka rozkłada ręce