O autorze
Karolina Cwalina- Stępniak - ECPC/PCC ICF, life&business coach. Absolwentka Wydziału Prawa oraz Studiów Podyplomowych Coaching Profesjonalny Akademii Leona Koźmińskiego, a także The Art And Science of Coaching w Erickson International Collage akredytowanego w Polsce przez Wszechnicę Uniwersytetu Jagiellońskiego. Członek International Coach Federation. Autorka programu Sukces zaczyna się w głowie. Wykładowca studiów podyplomowych "Coaching w Biznesie" na Politechnice Białostockiej oraz członek zespołu w Ośrodku Psychoterapii i Coachingu- Inner Garden w Warszawie.


Od 2011 roku prowadzi indywidualne sesje coachingowe, szkolenia dla firm, warsztaty, występuje na dużych eventach poświęconych rozwojowi osobistemu oraz patronuje wielu akcjom społecznym. Specjalizuje się w pełnowymiarowym diagnozowaniu kompetencji pracowników, zarządzaniu czasem, organizacji, nauce motywacji, pracy w zespole oraz ćwiczeniu wytrwałości. Zawsze powtarza, że wszystko zaczyna się w głowie. Zmotywowała siebie, motywuje innych.

STRONA INTERNETOWA
FANPAGE
LINKEDIN

Co zrobić, żeby pracownikom się „zachciało”?

Wakacje prawie za nami. Pracownicy kończą urlopy i wypoczęci wracają do swoich obowiązków. Wydawać się może, że z nową energią wrócą do pracy oraz będą chętnie i z pełnym zaangażowaniem wykonywać swoje obowiązki. Jest jednak nieco inaczej. Po powrocie z wakacji, nadal nic się nie chce i jest się rozleniwionym. Ciężej się wstaje rano, wolniej się pracuje. Jak wiadomo, każdy pracodawca oczekuje, że pracownikowi będzie na tyle zależało na pracy, że bez żadnej szczególnej motywacji będzie ją chętnie i dobrze wykonywał. Realia bywają jednak różne. Jak więc zmotywować pracownika, nie ponosząc przy tym dużych kosztów finansowych?


Przyczyn, dla których pracownikowi brakuje zapału do pracy, może być mnóstwo. W przypadku, gdy kompetencje pracownika są cenne i ważne dla firmy najkorzystniejsza jest szczera i otwarta rozmowa. To od niej powinien zacząć pracodawca, jeżeli chce osiągnąć to, żeby pracownikowi „się zachciało“. W rozmowie z pracownikiem chodzi o to, aby przełożony mógł poznać jego punkt widzenia, by poznał sytuację oczami drugiej strony bez dokonywania oceny, bez pouczania. Zwolnienie pracownika ma sens tylko wtedy, gdy nie umie on robić tego, czego od niego oczekujemy, słabo sobie z tym radzi i stawia opór, gdy chcemy podnieść jego kompetencje. Pracownik, któremu brakuje jedynie chęci do pracy, wymaga zmotywowania adekwatnego do potrzeb pracownika.
Czym jest motywacja?
Motywacja to pewien stan gotowości do działania, który pozwala na szybkie i sprawne wykonywanie zawodowych obowiązków. Daje ona siłę do działania oraz decyduje o naszej wytrwałości i intensywności pracy, do jakich zdolna jest każda osoba, by zrealizować swe zamierzenia. Odpowiednia motywacja sprawia, że człowiek konsekwentnie dąży do wyznaczonego przez siebie celu. Dzięki niej z determinacją pokonuje przeszkody odciągające od wykonania planów na czas, a co więcej czerpie z owych czynności satysfakcję.
Niepostrzeżenie narodziło się wielu ekspertów, którzy mówią, jakie są najlepsze sposoby na motywację, co należy robić, aby się zmotywować do działania, opowiadają o najlepszych narzędziach, które zagwarantują apogeum naszej motywacji i tak bez końca.
Jak zachęcić do pracy bez podwyżki?
Przede wszystkim warto zacząć od tego, że nikt nie lubi robić rzeczy bez sensu, czyli takich, które mają jedynie wypełnić wolny czas, a nie są potrzebne. W związku z tym najważniejsze jest, aby pracodawca odpowiednio przydzielał zadania pracownikowi. Bardzo mocno też na pracownika wpływają warunki jego pracy. Hałas, chaos i brak odpowiednich warunków utrudniają efektywność pracownika. Nie pozwól, więc na to, by w miejscu pracy twoich pracowników coś ich bez przerwy rozpraszało i odwracało uwagę od zadań. W przeciwnym razie będą coraz bardziej rozdrażnieni i zniechęceni do pracy. Dbając o to, można wiele zyskać.
To co bardzo pozytywnie wpływa i motywuje pracownika to również podsumowania dotychczasowej pracy i rozmowy oceniające. Dzięki temu i pracodwaca i pracownik będzie wiedział jak wygląda praca danego pracownika oraz pracownik otrzyma informację, co może poprawić, a w czym jest dobry, co go motywuje. Nie bój się też krytyki. Pracownik musi wiedzieć co robi źle, ale Ważne jest, aby taka nagana była wypowiedziana w cztery oczy. Przy takiej krytyce warto dodać jednak też coś budującego, żeby pracownik wiedział, że ceni się jego umiejętności, a rozmowa ma tylko na celu wyeliminowanie błędów dla wspólnego dobra.
Warto pamiętać też, że szef musi być poważany i respektowany, ale i on sam musi szanować pracowników. Jeśli źle traktuje się pracownika, nie powinno się oczekiwać, że będzie on pałał miłością do swojej pracy. Bardzo ważna jest atmosfera i poczucie, że wysiłek, który pracownik wkłada w swoją pracę nie został pominięty. W wielu przypadkach pochwała przy całym zespole działa bardziej motywująco niż nawet nagrody finansowe. Dzięki takiemu zabiegowi pracownik nie będzie chciał zawieść swojego pracodawcy i przez to będzie pracował jeszcze sumienniej, lecz także inni poczują, że warto się starać, bo jest to zauważane.
Pieniądze szczęścia nie dają?
Znane przysłowie, jednak czy do końca prawdziwe? Oczywiście, że najskuteczniejszym sposobem na zmotywowanie pracownika jest odpowiednia nagroda finansowa. Należy jednak pamiętać o zachowaniu równowagi. Premie nie mogą być za częste, ponieważ przestaną być czymś wyjątkowym. Nie należy też przesadzać w drugą stronę, premia przyznana raz w roku w postaci dodatkowych 50 zł nie zmotywuje raczej nikogo do bardziej efektywnej pracy.
Innymi sposobami na zwiekszenie wydajności i efektywności pracownika są nagrody rzeczowe, karnety na siłownie, dodatkowa opieka medyczna czy bilety do teatru. Motywacja pracowników to proces regulujący zachowania zatrudnionych ludzi, aby swoim działaniem przyczyniali się do osiągania celów przedsiębiorstwa. Sposobów na odpowiednią zachętę jest mnóstwo i każdy powinien odnaleźć swoją własną odpowiednią drogę do sukcesu.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0To nie może się udać. Do kraju wkracza hiszpański start-up, który chce robić Polakom pranie
0 0Ten start-up stworzył superpszczoły. Silniejsze, odporniejsze, lepsze
DZIEJE SIĘ 0 0Cyfrowi kryminaliści spuszczają nam spory łomot. "Ale mamy coś, czego nie mają oni"
0 0Geniusz czystego zła. Twórcy "Billions" zrobią serial o niesławnym założycielu Ubera
0 0"Prywatne firmy nie powinny cenzurować polityków". Mark Zuckerberg popiera Twittera
0 0Twój szef cię nienawidzi? Nie musisz się zwalniać. Oto co powinieneś zrobić
0 0Ważny rejestr, o którym mało kto mówi. Jeśli się nie wpiszesz, wlepią ci gigantyczną karę
BIZNES 0 0Wymyślił, że będzie przynosił korpoludkom książki. "Znikają w 5 minut. Ludzie się na nie rzucają"
0 0Oto dziejowa sprawiedliwość. Ofiara naciągnęła na kasę internetowego oszusta