O autorze
Karolina Cwalina- Stępniak - ECPC/PCC ICF, life&business coach. Absolwentka Wydziału Prawa oraz Studiów Podyplomowych Coaching Profesjonalny Akademii Leona Koźmińskiego, a także The Art And Science of Coaching w Erickson International Collage akredytowanego w Polsce przez Wszechnicę Uniwersytetu Jagiellońskiego. Członek International Coach Federation. Autorka programu Sukces zaczyna się w głowie. Wykładowca studiów podyplomowych "Coaching w Biznesie" na Politechnice Białostockiej oraz członek zespołu w Ośrodku Psychoterapii i Coachingu- Inner Garden w Warszawie.


Od 2011 roku prowadzi indywidualne sesje coachingowe, szkolenia dla firm, warsztaty, występuje na dużych eventach poświęconych rozwojowi osobistemu oraz patronuje wielu akcjom społecznym. Specjalizuje się w pełnowymiarowym diagnozowaniu kompetencji pracowników, zarządzaniu czasem, organizacji, nauce motywacji, pracy w zespole oraz ćwiczeniu wytrwałości. Zawsze powtarza, że wszystko zaczyna się w głowie. Zmotywowała siebie, motywuje innych.

STRONA INTERNETOWA
FANPAGE
LINKEDIN

Zarabiaj tyle, ile potrzebujesz, czyli o sposobach skutecznego zarządzania budżetem.

https://www.pexels.com/photo/money-pink-coins-pig-9660/
Jak zarabiać tyle, ile potrzebuję? Najprostsza odpowiedź brzmi: zmień pracę na taką, w której zarabia się więcej. Z tego, co pamiętam, swego czasu podobnej odpowiedzi udzielił pewien polityk. Czy to słuszne podejście? W rzeczywistości sukces finansowy nie zależy od wysokości zarobków, tylko od sposobu zarządzania nimi. Jak wiadomo - apetyt rośnie w miarę jedzenia. Rozsądne gospodarowanie wydatkami można sprowadzić do jednego zdania: wydawaj mniej niż zarabiasz.


Planuj swoje wydatki
Łatwo powiedzieć, trudniej zrobić? Trzeba pamiętać, że podstawą skuteczności wszystkich działań jest konsekwencja. Podstawowym narzędziem, które pozwala na zarządzanie budżetem, jest dokładne podliczenie wszystkich miesięcznych wydatków. Można do tego użyć prostego arkusza kalkulacyjnego. Pierwszą kolumnę będą stanowiły koszty niezbędne – te które musisz ponieść w danym miesiącu np. czynsz, rachunki, wyżywienie, koszt transportu (bilety, benzyna), ubezpieczenie mieszkania, rata za samochód, opłaty za zajęcia dodatkowe dzieci itp. Jeśli nie jesteś w stanie dokładnie oszacować, ile na coś wydasz np. rachunek za prąd, zawsze zawyżaj tę sumę. Postaraj się też dokładnie założyć, ile miesięcznie możesz wydać np. na jedzenie i nie przekraczaj tej sumy.
Po zsumowaniu wydatków i odjęciu od dochodu w danym miesiącu wiemy dokładnie, jaka suma została do rozdysponowania. Wtedy możesz stworzyć dwie kolejne kolumny: wydatki dodatkowe i oszczędności. W tej drugiej umieść wszystkie wydatki, które nie są konieczne, ale na które możesz sobie pozwolić np. budżet na zakupy, wyjścia na kawę lub obiad na miasto, kino itp. Dodaj też niedużą sumę na mniejsze nieplanowane codzienne koszty.
Gdy ujmiesz już wszystkie wydatki, dowiesz się dokładnie, ile jesteś w stanie w określonym czasie oszczędzić.


Oszczędzaj
Co jeśli wysokość oszczędności cię nie zadowala lub jeśli okazują się one ujemne? Oznacza to, że żyjesz ponad stan. Pierwszym krokiem, aby to zmienić, to zdać sobie z tego sprawę. Kolejnym jest ścinanie kosztów, które są niekonieczne do minimum. Oczywiście są ludzie, którzy nie wyobrażają sobie dnia bez kawy i obiadu na mieście lub chcą kupować sobie wszystko, na co mają ochotę. Jednak jest to zgubna taktyka, która przy zbyt niskich dochodach, prowadzi do zadłużenia. Zastanów się, na co nie możesz sobie pozwolić w tym miesiącu, z czego jesteś w stanie zrezygnować. Postaraj się zminimalizować swoje wydatki, tak, aby oszczędności wzrosły.


Używaj gotówki
Płacisz kartą kredytową? A może telefonem, zegarkiem? Niestety rozwój technologii, nie ułatwia nam zadania. Bankom zależy, żebyśmy wydawali jak najwięcej, więc ułatwiają nam to coraz bardziej. Łatwość, z jaką posługujemy się kartami itp. jest ogromna. Udowodniono, że człowiek, nie mając kontaktu z pieniędzmi w postaci fizycznej, mniej zdaje sobie sprawę z sum, które wydaje. Zdecydowanie trudniej jest kontrolować swoje wydatki, używając karty. Pieniądze uciekają bardzo szybko, a pokus wciąż przybywa. Staraj się więc korzystać z gotówki. Noś przy sobie kwoty, które są Ci potrzebne lub niewiele większe. Zyskasz świadomość, ile wydajesz i nie będziesz mogła sobie pozwalać w nieskończoność kupować kolejnych rzeczy.


Motywuj się
Zastanów się, dlaczego chcesz oszczędzać. Potrzebujesz spokoju, który uzyskasz dzięki świadomości, że wreszcie jesteś „nad kreską”? A może marzysz o egzotycznych wakacjach? Nowy samochód, sprzęt RTV? Zastanów się, czy naprawdę jesteś w stanie zrezygnować z kilku nieplanowanych i niepotrzebnych wydatków co miesiąc, żeby zrealizować cele. Wizualizuj swoje marzenia. Myśl o nich intensywnie zwłaszcza, gdy pojawiać się będą kolejne pokusy. Wymarzony urlop czy widok nowego samochodu zrekompensują wszystkie wyrzeczenia.

Oszczędzanie - poza aspektem finansowym - kształtuje charakter i uczy samokontroli. Dodatkowo pozwala osiągnąć spokój, że w razie nieplanowanego wydatku jesteśmy sobie w stanie z nim poradzić. Nawyki, które najpierw wydają się trudne do wprowadzenia, z czasem stają się zupełnie naturalne.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0To nie może się udać. Do kraju wkracza hiszpański start-up, który chce robić Polakom pranie
0 0Ten start-up stworzył superpszczoły. Silniejsze, odporniejsze, lepsze
DZIEJE SIĘ 0 0Cyfrowi kryminaliści spuszczają nam spory łomot. "Ale mamy coś, czego nie mają oni"
0 0Geniusz czystego zła. Twórcy "Billions" zrobią serial o niesławnym założycielu Ubera
0 0"Prywatne firmy nie powinny cenzurować polityków". Mark Zuckerberg popiera Twittera
0 0Twój szef cię nienawidzi? Nie musisz się zwalniać. Oto co powinieneś zrobić
0 0Ważny rejestr, o którym mało kto mówi. Jeśli się nie wpiszesz, wlepią ci gigantyczną karę
BIZNES 0 0Wymyślił, że będzie przynosił korpoludkom książki. "Znikają w 5 minut. Ludzie się na nie rzucają"
0 0Oto dziejowa sprawiedliwość. Ofiara naciągnęła na kasę internetowego oszusta