O autorze
Moje motto brzmi: innovate creation - create innovation. W kontekście trendu do umiędzynarodowienia innowacji polski ekosystem musi zmierzyć się z podwójnym wyzwaniem. To konieczność stymulacji trwałych, partnerskich powiązań w ramach europejskiego ekosystemu innowacji jaki i strategiczne wykorzystanie zasobów celem budowy przewagi konkurencyjnej w dobie gospodarki opartej na wiedzy. Na gruncie polskim nowe otwarcie wymaga konsolidacji narodowego i regionalnych systemów innowacji poprzez tworzenie sieci powiązań instytucjonalno-biznesowo-akademickich w modelu potrójnej helisy.

Doświadczenie zdobyłem biorąc udział m.in w projektach międzynarodowych, panelu konsultacyjnym przy Premierze Irlandii, współpracując z agendami Komisji Europejskiej, europejskimi organizacjami typu RTO czy z sieciami akademicko- przemysłowymi oraz inteligentnymi specjalizacjami w Polsce. Wiedza raz usystematyzowana staje się systemem działania. Zapraszam do lektury bloga!

Gdyński RADMOR S.A na fali innowacji

Polski przemysł podwójnego zastosowania nie ma się czego wstydzić. Jesteśmy innowacyjni, bierzemy udział w pan-europejskich projektach B+R i co najważniejsze mamy potencjał wdrożeniowy, a co się z tym wiąże możliwości eksportowe


Spółka RADMOR S.A została założona w 1947 roku jako Morska Obsługa Radiowa Statków Sp. z o.o. W 1949 roku spółka została przekształcona w przedsiębiorstwo państwowe "MORS" by niespełna 4 lata później rozpocząć prace badawczo- wdrożeniowe nad własnymi produktami radiowymi, których wynikiem była produkcja pierwszych własnych radiotelefonów rozpoczęta w 1956 roku. Od 1965 roku przedsiębiorstwo rozpoczęło przeprowadzkę do nowej siedziby - nowo wybudowanej fabryki na terenach przy ul. Hutniczej w Gdyni, gdzie mieści się do dziś.


W 1971 roku, decyzją Ministerstwa Przemysłu Maszynowego, z części produkcyjnej MORS powołane zostało samodzielne przedsiębiorstwo państwowe pod nazwą Zakłady Radiowe RADMOR, które w następnych latach produkowało do 20 tysięcy różnych urządzeń rocznie, głównie radiotelefonów.
W latach 70 XX w. i 80 XX w., należało do Zjednoczenia Przemysłu Elektronicznego UNITRA. Począwszy od lat 70 XX w. aż do końca lat 90 XX w. przedsiębiorstwo produkowało domowy sprzęt audio.
Pierwszym produktem na rynek cywilny był kultowy, stereofoniczny odbiornik radiowy "Radmor 5100" powstały w 1977 roku.
Zaprojektowany przez znanego projektanta Grzegorza Strzelewicza, skonstruowany we współpracy z Instytutem Telekomunikacji oraz Ośrodkiem Wzornictwa Przemysłowego PTH w Warszawie. Zbudowany w oparciu o zagraniczne podzespoły - był to najbardziej zaawansowany technicznie sprzęt audio tamtych czasów w PRL, a obecnie bardzo poszukiwany przez wszelkiej maści fascynatów elektroniki. To tyle jeśli chodzi o historię.


Od 2011 roku spółka RADMOR jest częścią WB Group i największym polskim producentem sprzętu radiokomunikacji ruchomej UKF FM - oferuje radiotelefony doręczne, przewoźne i stacjonarne zarówno w systemie TETRA jak i DMR; radiomodemy i moduły transmisji danych; wojskowe radiostacje osobiste, plecakowe i przewoźne.
Urządzenia umożliwiają budowanie zarówno bardzo nowoczesnych sieci trankingowych np. cyfrowej sieci TETRA, jak i konwencjonalnych systemów dyspozytorskich.


Firma Radmor bierze udział w międzynarodowym programie ESSOR (ang. European Secure Software Defined Radio), którego głównym celem na najbliższe lata jest opracowanie nowej rodziny radiostacji taktycznych opartych o technologię SDR (Software Defined Radio). Technologia SDR może mieć zastosowanie nie tylko w przemyśle zbrojeniowym ale również i cywilnym w takich obszarach jak transport szynowy i drogowy, logistyka, zarządzanie klęskami żywiołowymi czy szeroko rozumianym sektorze blue growth w ramach Strategii Unii Europejskiej dla Regionu Morza Bałtyckiego, której jednym z głównych priorytetów jest bezpieczeństwo żeglugi morskiej.

Program ESSOR jest projektem organizacji międzynarodowej OCCAR (Organizacja Współpracy w Dziedzinie Uzbrojenia) z siedzibą w Bonn założonej na mocy Konwencji, o charakterze traktatu międzynarodowego, sygnowanej przez Ministerstwa Obrony Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec i Włochy w dniu 12/11/1996, której celem jest wzrost efektywności na rzecz wspólnego zarządzania obecnymi i przyszłymi wspólnymi programami w obszarze uzbrojenia.

Pierwotnie jednym z celów OCCAR było podjęcie działań skierowanych na utworzenie wspólnej Europejskiej Agencji Uzbrojenia, wsparcie dla rozwoju programów badawczo-rozwojowych w sektorze zarówno wojskowym jak i cywilnym (przemysł dual-use) państw-założycieli jak i koordynacja finansowania inwestycji kapitałowych oraz bazy infrastrukturalnej na rzecz B+R.
OCCAR obecnie zarządza jedenastoma strategicznymi programami zbrojeniowymi o łącznym budżecie operacyjnym w wysokości 3.4 miliarda EURO w roku 2015.
OCCAR współpracuje z Europejską Agencją Obrony (EDA), która jest agencją międzyrządową Rady Europejskiej, a jej uczestnikiem na poziomie rządowym jest Ministerstwo Obrony Narodowej.

W ekosystemie regionalnym RADMOR jest aktywnym uczestnikiem pomorskiego Klastra Interizon będącego filarem inteligentnej specjalizacji Województwa Pomorskiego- Inteligentne Systemy Interaktywne.
Klaster ten kilka tygodni temu, na mocy Ministerstwa Gospodarki, otrzymał status krajowego klastra kluczowego co pozwala na aktywne włączenie się w system Polskiej Agencji Rozwoju Przemysłu zarządzającej działaniem 2.3.3 POIR skierowanym na umiędzynarodowienie krajowych klastrów kluczowych.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Wciąż dość powszechnym jest przeświadczenie o tym, że multitasking przynosi korzyści, szczególnie w zakresie naszej produktywności. Jak natomiast wskazują autorzy książki "Umysł Lidera" jest to przeświadczenie błędne.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Za oknem męczą nas mordercze upały, a w Vertigo Green Energy próbujemy po raz kolejny dopasować naszą strategię do zastanych warunków prawnych, które zmieniają się jak w kalejdoskopie.

Marta KarpińskaMarta Karpińska

Spółka Good Safe otrzymała milion złotych od Funduszu SPINAKER alfa finansującego projekt, którego istotą jest możliwość cyfrowego zapisu postanowień różnego rodzaju dokumentów.