Kim jest Lider? Kim powinien być Lider? Na co Lider nie powinien sobie pozwalać? Co czyni Liderem?
Na te i podobne pytania próbuję sobie odpowiedzieć przez swoje ostatnie lata kariery i w tej tematyce będę dla Was tutaj pisała. Zakres leadershipu / przywództwa od zawsze bardzo mnie fascynował. Sama pozostaję w pozycji managera przez większość swojej kariery i poza tym, że wciąż dostrzegam i uczę się nowych aspektów w aspekcie leadershipu, dostrzegam materialną różnicę pomiędzy byciem managerem a byciem liderem. Do takiej pozycji, pozycji Lidera aspiruję pracując z ludźmi na co dzień. Tym samym - nigdy nie chciałabym być postrzegana wyłącznie jako manager.
Zatem zacznijmy dzisiaj od tego co mam na myśli - czym różni się manager od prawdziwego lidera?
Manager, lider - czy spotkaliście się z tymi pojęciami używanymi w formie synonimów? Zakładam, iż niestety tak, gdyż często są one używane zamiennie. Czy słusznie? Nie! Nie każdy manager jest liderem, postulowałabym natomiast w obronie stwierdzenia, że każdy lider jest również w sposób naturalny managerem. Uporządkujmy zatem ten świat od podstaw.
Myśląc o managerze, tworząc te role w firmach, korporacjach, oczekujemy od takiej osoby głównie egzekwowania - wykonywania zadań i realizacji procesów w oparciu o grupę ludzi. To rola, która sprowadza się do zarządzania i motywacji zespołu, planowania jego pracy, ustanawiania celów, oceniania rezultatów pracy, wdrażania systemów pracowniczych, kontrolowania postępów w pracy i identyfikowania potencjalnych wyzwań, jak i rozwiązywania problemów związanych z zespołem i procesami. Kim zatem jest lider?
Właśnie – lider, to (poza objętym stanowiskiem i rolą związaną z zarządzaniem ludzi) postawa. Postawa rodząca w grupie ludzi chęć bycia w kręgu tej osoby, lidera. To osoba, za którą bez przymusu czy hierarchii grupa chce bezwględnie podążać; to ktoś reprezentujący wartości, z którymi się identyfikujemy; to osoba wyzwalająca w grupie ogromną mobilizację do pracy i osiągania pasma sukcesów a z pewnością próby sięgania niemożliwego; to wreszcie osoba budząca u innych pokłady dedykacji i poświęcenia dla większego celu, a to wszystko w przekonaniu, że wszystkie te działania są niezwykle wpływowe – tym
w większości cechuje się lider.
Charyzma. To jedno z najtrafniejszych określeń na jakie zasługuje lider. Znaleźliście się może w sytuacji, pracowaliście lub wciąż pracujecie mając szefa / managera, któremu po prostu ‘tego czegoś’ brakuje? Z pewnością wielu z Was tak. Nie ma w tym niczego złego. Nie każdy manager chce być liderem i z pewnością nie każdy może nim zostać. Nie każdy potrzebuje lidera na co dzień, nie każdy także doceni lidera, ale dla rozwoju i pasji pracy każdego z nas, byłoby wskazane by przynajmniej raz w okresie kariery mieć szansę z taką postawą i osobą wspólnie współpracować. Praca z liderem wyzwala, dodaje skrzydeł, nie skupia się na pytaniach ‘jak’ , ale ‘dlaczego’, wyznacza kierunek, wskazuje długoterminową perspektywę zamiast skupiania się na pojedynczych zadaniach, zaognia w nas pasję do tego co robimy.
Wizja. Kolejna z charakterystycznych dla lidera cech. Lider nie tylko deleguje zadania, na czym w dużej mierze mógłby słusznie skupić się manager. Lider inspiruje – by tego dokonać musi jednak opierać się na wizji, fascynacji tym co robimy i wskazywaniu wpływu na zmianę przez nasze zachowania i pracę. Brzmi górnolotnie – być może, ale z pewnością nie nieosiągalnie. Tego właśnie chcemy dokonać, pełni inspiracji i pasji chcemy dokonać rzeczy niemożliwych, chcemy osiągnąć wpływ nad zmianą – do tego jednak potrzebny jest pokład sił, motywacji i dedykacji jaką w grupie może wyzwolić jedynie wytrawny lider.
Instytucje, korporacje, biznes – nieodmiennie potrzebują managerów. Sukces w biznesie potrzebuje jednak lidera a nieodłącznie wraz z nim – oddanej grupy ludzi gotowej sięgać po nieosiągalne.
Charyzma. Wizja. Pasja. Przywództwo. Fascynacja.
Tyle na dzisiaj w tematyce leadershipu. To tylko początek by zainspirować przemyślenia, pomóc postawić słuszne pytania. Mogłabym o tej tematyce pisać i mówić bardzo dużo, ale to przed nami. W kolejnych artykułach skupię się na zgłębianiu potęgi leadershipu / przywództwa.
Kończąc wątek na dzisiaj, nieodzownie nasuwa mi się na myśl jeden z inspirujących cytatów:
„It always seems impossible – until it’s done”.