O autorze
Corporate Differently Founder, VIce President 4.0 Energy Colutions
Lider, Ekspert od przełomowych modeli biznesowych
Fan praktycznych rozwiązań do zastosowania już od zaraz

16 lat doświadczenia zawodowego w zarządzaniu finansami, międzynarodowymi strukturami korporacyjnymi na najwyższych stanowiskach zarządczych

Ponad 29 tys. godzin doświadczenia w zarządzaniu zespołami

Współpracował z firmami na 5 kontynentach, z 30 krajów w tym ponad dwudziestoma największymi organizacjami na świecie – w większości z listy Fortune 500

Absolwent Harvard Business School, kierunek Disruptive Business Model

Mentor w programie „Na start” – program dla młodzieży z domów dziecka przygotowujący do zawodowego startu w przyszłość

Firma, w której był dyrektorem finansowym zdobyła, Diament Forbes'a za najszybciej rozwijającą się firmę w branży energetycznej pod względem wartości

Wyróżniony Tygrysem Biznesu za wpływ na rozwój branży outsourcingowej w Polsce

W 2016 roku Krzysztof otrzymał nagrodę dla Najlepszego Managera w Europie Środkowo Wschodniej w branży Outsourcingowej

Korporacja. Szkoła przetrwania czy uniwersytet przyszłości?

Ilu z was zastanawia się kiedy coś robi jak to wpłynie na ich przyszłość? Czego się nauczę dzięki temu? Jakie doświadczenie na przyszłość zdobędę? Kim się stanę? Abraham Lincoln powiedział, że jeśli czymś się zajmujesz bądź w tym dobry. Pracowałem w kilku organizacjach. Każda z nich dawała inne możliwości i inne doświadczenia. Podczas 14 lat zajmowałem różne stanowiska. Pracowałem w różnych branżach i miałem różne funkcje. Od asystenta w finansach do dyrektora zarządzającego, od stanowiska samodzielnego do szefa zespołów. Pracowałem sam, w zespołach i z zespołami. Prowadziłem także własny biznes. Korporacja jest środowiskiem, w którym możesz się wiele nauczyć, możesz też wiele stracić. Tylko od Ciebie zależy jak to wykorzystasz.


Czego możesz nauczyć się w korporacji, co przyda Ci się w przyszłości i zbuduje Twoją przewagę rynkową?

1. Budowanie relacji – w korporacji współpraca opiera się na relacjach. Im wyższe stanowisko zajmujesz, tym relacje odgrywają większe znaczenie, wpływają na sukcesy czy porażki. Umiejętność argumentacji i prezentowania swoich pomysłów wpływa nie tylko na Ciebie, ale na całe zespoły. Czy bez umiejętności budowania relacji odniesiesz sukces w biznesie?


2. Współpraca międzykulturowa – środki komunikacji pozwalają na współpracę niemalże z każdą osobą na świecie. Startupy zaczynają mieć zasięg globalny, firmy rodzinne wychodzą poza granice kraju. Praca w środowisku różno-kulturowym to elastyczność, tolerancja i zrozumienie. To umiejętność patrzenia z różnych perspektyw, często wykluczających się. Korporacja daje możliwość znalezienia się w takich zespołach i takich projektach. Czy bez umiejętności współpracy z innymi kulturami możesz odnieść sukces na globalną skalę?


3. Doskonalenie – działanie więcej za mniej będzie odgrywać coraz większe znaczenie. Uber, Airbnb czy Instagram - więcej za mniej jest podstawą ich modelu biznesowego. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie ciągłe doskonalenie, usprawnianie i umiejętność widzenia niestandardowych rozwiązań. Żeby być konkurencyjnym musisz cały czas doskonalić swoje rozwiązania, ulepszać swój model biznesowy, stosować narzędzia i wiedzę, która Ci w tym pomoże. Czy bez umiejętności doskonalenia możesz rozwijać swój biznes skutecznie?


4. Zarządzanie zespołami – zespoły dają lepsze wyniki, niż praca w pojedynkę. Jednak, nie zawsze. Tylko umiejętne zarządzanie zespołami, motywowanie, celebrowanie sukcesów i podnoszenie się z porażek daje wymierne rezultaty. Znam zespoły startupowe, rodzinne biznesy, które po początkowych sukcesach upadały, bo lider ponosił porażkę w zarządzaniu ludźmi. Ile pomysłów nie ujrzało światłą dziennego z tego powodu?

5. Zarządzanie finansami – w korporacji każda decyzja jest analizowana budżetowo. Czasem takie podejście rodzi dużo kontrowersji. Jednakże ponad 80% młodych firm upada w pierwszych 2 latach z powodu braku wiedzy finansowej. Decyzje podejmowane są emocjonalnie i bez większych analiz. Większość biznesów nie ma planów finansowych, a jeśli je ma, to nie potrafi ich zrozumieć i zastosować. Czy bez znajomości finansów możesz rozwijać swój biznes trwale?

6. Zarządzaj tym co możesz zmierzyć – liczby w korporacji mają ogromne znaczenie, to one pojawiają się w raportach i podczas prezentacji. Młode firmy upadają, bo nie mierzą, nie wyciągają wymiernych wniosków i nie wdrażają usprawnień. Ile firm bada satysfakcję pracowników, satysfakcję klientów i wie ile ma gotówki na przyszłość? Tylko 3, albo aż 3 aspekty mierzenia biznesu pozwolą Ci na śledzenie rozwoju Twojej firmy. Czy bez mierzenia postępów będziesz widział gdzie jesteś?

7. Podejście projektowe – nowy pomysł – projekt, nowy klient – projekt, problem – projekt. Umiejętność zarządzania projektami to nie wspólne spotkania, to nie setki slajdów, to nie tworzenie nowych struktur. To zarządzania ryzykiem, szansami, w taki sposób, żeby zrealizować cel. Znam biznesy, przedsięwzięcia bez konkretnego planu, bez zadania sobie pytania kto jest kluczowy w realizacji celu, jakie trudności napotkam oraz jak je przezwyciężę. Projekty te okazują się porażkami angażującymi wiele osób, pracy, energii i środków. Czy bez zwracania uwagi na ryzyka i szanse możesz być skuteczny?

8. Dostosowywanie się – w korporacji należy dopasować się do innych, do procedur i sytuacji. W biznesie przewagą zwycięskich liderów czy firm jest umiejętność dostosowania się i wykorzystania szans jeśli się pojawią. Poprzez dostosowanie się uczysz się sytuacji, środowiska, budujesz zaufanie tak, że kiedy pojawia się szansa wykorzystujesz ją pierwszy. Czy bez umiejętności dostosowania się możesz być wiarygodny?

9. Życie w zgodzie z własnymi wartościami – to nie pomyłka wbrew wszechobecnym stereotypom. Widzę młode biznesy, które robią absolutnie wszystko, żeby zdobyć klienta, rezygnują z siebie, pozwalają klientowi na przekraczanie granic. Podobnie widzę pracowników korporacji pozwalających sobie na to samo. Koniec końców przegrywa każdy – pracownik, pracodawca czy właściciel biznesu. Niezależnie czy jesteś pracownikiem korporacji czy prowadzisz biznes określ swoje wartości i zacznij żyć w zgodzie z nimi. To one pozwolą Tobie pozostać sobą w dobrych i złych chwilach. Czy bez własnych wartości możesz być spójny w biznesie?

10. Zmiana jest nieunikniona - możesz ignorować to, co dzieje się dookoła Ciebie, możesz myśleć, że będziesz miał pracę, będziesz miał stanowisko, swój biznes. Widziałem osoby, których spotkała niespodzianka, kiedy dostawali wypowiedzenie, kiedy organizacja redukowała zatrudnienie, żeby dostosować się do sytuacji na rynku. Lecz kiedy rozwijasz się sam szybciej niż rynek, śledzisz trendy, zmiany i oczekiwania dasz radę. Czy nie podobnie jest w biznesie? Lepiej jest zaakceptować zmianę, niż wierzyć, że ona Ciebie nie dotyczy. Wówczas z ryzyka zrobisz szansę, ze słabości siłę. Czy bez śledzenia zmian wyłapiesz szanse na rozwój?

Czy praca w korporacji to szkoła przetrwania? Bez powyższych umiejętności na pewno taką będzie. Z drugiej strony bez tych umiejętności trudno jest funkcjonować w przestrzeni zawodowej niezależnie czy jest to korporacja, mała firma czy własny start up. Czy więc korporacja to zarazem uniwersytet przyszłości?

Każda rzecz, którą robisz może Cię czegoś nauczyć. Nigdy nie wiesz kiedy i w jaki sposób wykorzystasz ją w przyszłości – to Twój kapitał.