O autorze
Corporate Differently Founder, VIce President 4.0 Energy Colutions
Lider, Ekspert od przełomowych modeli biznesowych
Fan praktycznych rozwiązań do zastosowania już od zaraz

16 lat doświadczenia zawodowego w zarządzaniu finansami, międzynarodowymi strukturami korporacyjnymi na najwyższych stanowiskach zarządczych

Ponad 29 tys. godzin doświadczenia w zarządzaniu zespołami

Współpracował z firmami na 5 kontynentach, z 30 krajów w tym ponad dwudziestoma największymi organizacjami na świecie – w większości z listy Fortune 500

Absolwent Harvard Business School, kierunek Disruptive Business Model

Mentor w programie „Na start” – program dla młodzieży z domów dziecka przygotowujący do zawodowego startu w przyszłość

Firma, w której był dyrektorem finansowym zdobyła, Diament Forbes'a za najszybciej rozwijającą się firmę w branży energetycznej pod względem wartości

Wyróżniony Tygrysem Biznesu za wpływ na rozwój branży outsourcingowej w Polsce

W 2016 roku Krzysztof otrzymał nagrodę dla Najlepszego Managera w Europie Środkowo Wschodniej w branży Outsourcingowej

6 cech, dzięki którym będziesz rozwijał się szybciej niż Chuck Norris


Zarządzając zespołami, mam wspaniałą możliwość obserwowania, jak rozwijają się ludzie w nich pracujący. Widok, jakie robią postępy, jest dla mnie największą nagrodą, jaką może przynieść ta praca. Z drugiej strony widzę, że część z nich rozwija się szybciej od innych, a są i tacy, którzy przekraczają rozwojową prędkość światła, zaprzeczając wszelkim prawom fizyki.


Podczas rozmowy z jedną z takich osób usłyszałem – Krzysztof w ciągu ostatnich 2 lat zrobiłem taki postęp, że jeszcze do dziś porządkuję potarganą od prędkości fryzurę. Nie mogę w to uwierzyć!

Co takiego te osoby mają w sobie, że jedyną granicą ich rozwoju jest niebo, a prawa fizyki zdają się być podporządkowane właśnie nim?

Na podstawie mojego doświadczenia oraz obserwacji wyodrębniłem kilka postaw, które przejawiają osoby rozwijające się dużo szybciej od innych. Są to cechy, których zdecydowanie można się nauczyć, przyjmując optymalną postawę. Kolejność, w której je wymieniam nie jest przypadkowa.


1. Gotowość na informację zwrotną

Ta cecha jest najważniejszą cechą pozwalająca na szybki rozwój. Nie chodzi tu o ślepe słuchanie i implementowanie tego, co mówią inne osoby, ale na słuchaniu i odbieraniu jej w taki sposób, żeby nie traktować tej informacji osobiście. Przyjęcie postawy obronnej w tym wypadku jest jednym z najpoważniejszych przeszkód w doskonaleniu samego siebie. Jednym z najczęstszych błędów jest kwestionowanie informacji zwrotnej. Kwestionując ją zamykasz możliwość innej osobie na przekazanie Ci informacji w przyszłości. Jeśli coś w informacji zwrotnej jest dla Ciebie niezrozumiale – dopytaj. W innym wypadu po prostu podziękuj za nią. Pamiętaj, że na końcu to Ty jesteś odpowiedzialny co z nią zrobisz.


2. Ciekawość

Bycie ciekawym pozwala na poszerzanie horyzontów. Będąc ciekawym pozwalasz sobie na zadawanie pytań, których bez ciekawości trudno byłoby zadać. Ciekawość pozwala na zajęcie innych niż dotychczasowa perspektyw. Czy słyszałeś kiedyś dziecko zadające pytania? Pewnie tak – duże oczy, otwarte usta i uszy gotowe do słuchania tego, czego inni nie słyszą-taka postawa pozwoli Ci na szybsze zrozumienie otaczającego świata, co więcej ciekawością pokazujesz, że interesujesz się tym, co robią inne osoby zyskując tym także ich szacunek. Ciekawość pozwoli Ci na efektywniejsze znalezienie rozwiązań na wyzwania, które napotkasz na swojej drodze.

3. Autorefleksja

Na spotkaniu z jednych z managerów w moim zespole usłyszałem takie oto stwierdzenie: Codziennie wieczorem, zanim zasnę poświęcam chwilę na przeanalizowanie tego, co się wydarzyło w ciągu mijającego dnia. Dzięki temu rozumiem, dlaczego miałem takie, a nie inne emocje i podjąłem takie, a nie inne decyzje. Wiem, także co zrobiłem dobrze, a co mógłbym następnym razem zrobić inaczej.

Umiejętność zatrzymania się na chwilę, zastanowienia się co się dziś wydarzyło, jak się dziś czułem i jakie emocje kierowały moim takim, a nie innym zachowaniem pozwala na poznanie samego siebie.

4. Umiejętność stawiania konkretnych celów

Wiedza na temat gdzie chcemy iść, dokąd zmierzamy pozwala na odpowiednie przygotowanie się do drogi. Pozwala na spakowanie do plecaka umiejętności, cech i kompetencji, które będą nam potrzebne do dotarcia do celu. Pamiętaj jednak, że ten plecak będziesz nieść przez całą drogę, dlatego sprawne spakowanie pozwoli na optymalne wykorzystanie energii motywacji w dotarciu do Twojego celu. Nie zapomnij o spakowaniu reakcji na informację zwrotną, ciekawości i autorefleksji – one zdecydowanie przydadzą się podczas Twojej wyprawy i pozwolą na przetrwanie zwłaszcza w trudnych i nieprzewidywalnych warunkach.

W jaki sposób wyruszyć w drogę?

1. Ustal cel zgodny z samym sobą (Skąd będziesz widział, że to ten cel? - zapewniam, poczujesz ekscytację w brzuchu)
2. Zaplanuj dwa pierwsze kroki
3. Daj pierwszy krok, zrewiduj drugi i zaplanuj trzeci krok
4. Podczas drogi rób odpoczynek na regenerację sił, celebrację zakończenia etapów i bierz poprawkę na kurs główny
5. Powtarzaj punkty 2 do 4, aż osiągniesz cel

5. Reakcja na niepowodzenia

Wyobraź sobie, że wybierasz się w góry. Masz już spakowany plecak, który będziesz niósł do samego celu. W górach warunki zmieniają się jednak gwałtownie. To, w jaki sposób przygotujesz się do wyprawy, mając tę wiedzę, będzie determinować czy dotrzesz do celu, czy nie. Reakcja na niepowodzenia jest dokładnie tym, czym nastawienie podczas wyprawy w góry. Jest wg moich obserwacji jedną z największych przyczyn, dlaczego luzie przestają się rozwijać. Tracą motywację i chęć działania dalej. Nie wiedzą jednak o tym, że niepowodzenia są wpisane w cały proces rozwoju. Widziałeś kiedyś dziecko, które ucząc się chodzić, przewróciło się i pomyślało – już nie mogę – rzucam to, dalej już nie będę uczyć się chodzić! To, co możemy zrobić, to minimalizować niepowodzenia i przygotować się na ich wystąpienie. Jak? Odpowiadając na pytania: co najgorszego może się wydarzyć? Jak na to zareaguję? Jak się do tego przygotuję?

6. Celebrowanie sukcesów

Współpracując i pomagając w rozwoju ludzi zauważyłem, że ci, którzy cieszą się z każdego małego kroku szybciej realizują wyznaczone cele. Z drugiej strony ci, którzy po prostu idą jak przecinak dość szybko się zniechęcają, szybciej przychodzi u nich zmęczenie i brak motywacji. Rzadko kończą, co zaczynają. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ droga do celu to wyprawa, gdzie celem oprócz celu samego w sobie, jest droga. Celebrowanie sukcesów jest jak tankowanie paliwa na stacji benzynowej. Silnik odpoczywa, a Ty przygotowujesz go do dalszej wyprawy, ciesząc się z już przebytej drogi.

Jaki jest wobec tego przepis na skuteczny i optymalny rozwój?

Słuchaj innych z ciekawością dziecka, zastanawiaj się, jaki to ma wpływ na Ciebie, określ cel, spakuj najpotrzebniejsze rzeczy, wyrusz w drogę, przewidując następne krok. Zatrzymuj się co jakiś czas, żeby zastanowić się, co się wydarzyło i celebruj etapy w drodze na szczyt.

Życzę Ci zaprzeczaniu prawom fizyki – warto!

Powodzenia!

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Wciąż dość powszechnym jest przeświadczenie o tym, że multitasking przynosi korzyści, szczególnie w zakresie naszej produktywności. Jak natomiast wskazują autorzy książki "Umysł Lidera" jest to przeświadczenie błędne.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Za oknem męczą nas mordercze upały, a w Vertigo Green Energy próbujemy po raz kolejny dopasować naszą strategię do zastanych warunków prawnych, które zmieniają się jak w kalejdoskopie.

Marta KarpińskaMarta Karpińska

Spółka Good Safe otrzymała milion złotych od Funduszu SPINAKER alfa finansującego projekt, którego istotą jest możliwość cyfrowego zapisu postanowień różnego rodzaju dokumentów.