O autorze
Corporate Differently Founder, VIce President 4.0 Energy Colutions
Lider, Ekspert od przełomowych modeli biznesowych
Fan praktycznych rozwiązań do zastosowania już od zaraz

16 lat doświadczenia zawodowego w zarządzaniu finansami, międzynarodowymi strukturami korporacyjnymi na najwyższych stanowiskach zarządczych

Ponad 29 tys. godzin doświadczenia w zarządzaniu zespołami

Współpracował z firmami na 5 kontynentach, z 30 krajów w tym ponad dwudziestoma największymi organizacjami na świecie – w większości z listy Fortune 500

Absolwent Harvard Business School, kierunek Disruptive Business Model

Mentor w programie „Na start” – program dla młodzieży z domów dziecka przygotowujący do zawodowego startu w przyszłość

Firma, w której był dyrektorem finansowym zdobyła, Diament Forbes'a za najszybciej rozwijającą się firmę w branży energetycznej pod względem wartości

Wyróżniony Tygrysem Biznesu za wpływ na rozwój branży outsourcingowej w Polsce

W 2016 roku Krzysztof otrzymał nagrodę dla Najlepszego Managera w Europie Środkowo Wschodniej w branży Outsourcingowej

Marzysz o własnym biznesie? Sprawdź, czy masz osobowość przedsiębiorcy.

Jesteś pracownikiem korporacji, marzysz o własnym biznesie? Masz znakomity pomysł, pasję, lecz coś Cię trzyma, nie pozwala ruszyć na swoje? A może masz już swój biznes? Ale na pytanie o cenę masz ścisk w gardle? Myślisz o kwocie x, a ostatecznie podajesz dużo mniejszą? A może dla znajomych, ich znajomych i rodziny większość rzeczy robisz za darmo i brakuje Ci czasu na zarabianie prawdziwych pieniędzy?


Jesteś pracownikiem korporacji, marzysz o własnym biznesie? Masz znakomity pomysł, pasję, lecz coś Cię trzyma, nie pozwala ruszyć na swoje?

A może masz już swój biznes? Ale na pytanie o cenę masz ścisk w gardle? Myślisz o kwocie x, a ostatecznie podajesz dużo mniejszą? A może dla znajomych, ich znajomych i rodziny większość rzeczy robisz za darmo i brakuje CI czasu na zarabianie prawdziwych pieniędzy?


Jeśli tak się dzieje to znaczy, że już prowadzisz wewnętrzną walkę na poziomach wartości. Wartości, które nie są jeszcze w pełni osadzone, żeby przedsiębiorczością się zająć. Bo do prowadzenia biznesu będziesz potrzebował konkretnego zestawu wartości, wartości zdeterminowanych przez warunki życiowe w jakich przyjdzie Ci funkcjonować. Badania pokazują, że ponad 50% sukcesu biznesowego to osobowość. W tym wypadku konkretnego systemu wartości.


Lecz wracając do wewnętrznego konfliktu. Będąc zarówno pracownikiem korporacji czy prowadząc swój biznes bez większych sukcesów długo tak nie wytrzymasz. Zacznie się frustracja, spadek poczucia` własnej wartości i zniechęcenie. W końcu dojdziesz do ściany, przy której będą możliwe dwa scenariusze:


1. Jeśli prowadzisz biznes to wrócisz do poprzednich zajęć. Jeśli jesteś pracownikiem korporacji zrezygnujesz z własnych marzeń o biznesie i będziesz robić to co robiłeś do tej pory, pocieszając się, że wszystko jest w porządku.
2. Przezwyciężysz frustrację. Rozpoznasz to po tym, że będziesz już wiedział czego nie chcesz. To dobry znak – to znaczy, że jesteś już po drugiej stronie ściany. Potem jednak zapanuje pustka – to także dobry znak, bo będziesz wiedział już czego nie chcesz, lecz jeszcze nie do końca zdawał sobie sprawę z tego co chcesz. Spokojnie to przyjdzie za chwilę, ważne, żeby nie przestawać szukać. Kiedy już będziesz wiedział czego chcesz – to znak, że jesteś gotowy.

Drugi scenariusz to droga właśnie do osobowości przedsiębiorcy.

W Nowym Jorku w latach 60-tych pewien profesor zadawał jedno pytanie swoim studentom. Sukcesywnie rozszerzał liczę badanych o następne kilkaset tysięcy osób. Okazywało się, że choć odpowiedzi na to jedno pytanie było tyle ilu pytanych, to ów profesor zauważył pewne zasady w odpowiedziach.

Te zasady nazwał poziomami wartości, które opisałem w poprzednich artykułach, a można je znaleźć tu.

Tu jednak zajmujemy się poziomami wartości 4 i 5. Kiedy jesteś na przejściu pomiędzy poziomami wartości wówczas następuje konflikt zakończony jednym z dwóch powyższych scenariuszy. Jeśli wybierzesz pierwsze zakończenie wrócisz na poprzedni poziom, a jeśli drugi wówczas przejdziesz na poziom następny

Poziom 5 to poziom, który jest typowy dla przedsiębiorców. To poziom rywalizacji, poziom motywacji sukcesem materialnym, poziom innowacji, eksperymentów, liczb i inwestycji. Poziom, na którym rodzi się efektywność, nowe sposoby robienia biznesów i postrzeganie ich jako gra, w której rynek to plansza, a rozgrywającymi konkurencja. To poziom ciągłego podejmowania walki, poziom świadomości, że się da. Poziom wartości 5 ma w sobie dużą dozę przedsiębiorczości.

Jeśli opis tego poziomu wzbudza w Tobie niechęć, a prowadzisz biznes, prawdopodobnie musisz włożyć dużo więcej wysiłku w jego prowadzenie, żeby się rozwijał. Jeśli jednak przezwyciężysz emocjonalną ścianę, to wówczas jest duże prawdopodobieństwo, że dalej pójdzie już łatwiej.

Poziomy wartości nie zwalniają jednak z kompetencji i doświadczenia. To bardzo duża część bycia przedsiębiorcą. Ciągły rozwój kompetencji pozwala na przezwyciężanie trudności, zarządzania ryzykiem czy budowania kompetentnych i profesjonalnych zespołów, które prowadzone z pasją mogą przezwyciężyć wiele trudności i kreatywnie rozwinąć razem z Tobą Twój biznes.

Bez konkretnego zestawu wartości jednak będzie bardzo trudno. Dlatego przeciwstawianie się trudnościom, wyciąganie wniosków z popełnionych błędów, działanie pomimo leku i strachu umożliwi CI nabranie pewności, tak, żebyś mógł swój biznes prowadzić skutecznie. Niby banalne, lecz właśnie tak pozbywasz się ograniczeń, które nie pozwalają Ci przez tę emocjonalną ścianę przejść.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Wciąż dość powszechnym jest przeświadczenie o tym, że multitasking przynosi korzyści, szczególnie w zakresie naszej produktywności. Jak natomiast wskazują autorzy książki "Umysł Lidera" jest to przeświadczenie błędne.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Za oknem męczą nas mordercze upały, a w Vertigo Green Energy próbujemy po raz kolejny dopasować naszą strategię do zastanych warunków prawnych, które zmieniają się jak w kalejdoskopie.

Marta KarpińskaMarta Karpińska

Spółka Good Safe otrzymała milion złotych od Funduszu SPINAKER alfa finansującego projekt, którego istotą jest możliwość cyfrowego zapisu postanowień różnego rodzaju dokumentów.