O autorze
Krzysztof Przybył jest prezesem Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego, od 25 lat organizującej konkurs „Teraz Polska”. W ramach tej inicjatywy wyróżniono setki polskich firm, oferujących najlepsze produkty i usługi, które dzięki swoim walorom jakościowym, technologicznym i użytkowym wyróżniają się na rynku oraz mogą być wzorem dla innych. Od 2007 roku godłem „Teraz Polska” nagradzane są także polskie przedsięwzięcia innowacyjne, które z sukcesem zostały skomercjalizowane. Wszystkie działania Fundacji mają na celu promocję dobrych, polskich marek oraz wzmacnianie wizerunku Polski na świecie.

Teraz Polska Innowacyjna

Ostatnie ćwierć wieku to czas ciągłych zmian w polskiej gospodarce oraz w sposobach prowadzenia biznesu. Dziś nie ulega wątpliwości, że do umocnienia znaczenia naszego kraju na arenie światowej gospodarki niezbędne jest oferowanie nowoczesnych dóbr, wytwarzanych w oparciu o unikatowe technologie. Innymi słowy, tylko dzięki wprowadzaniu innowacyjnych rozwiązań mamy szansę z powodzeniem konkurować na jakże wymagających rynkach zagranicznych.


Teraz Polska Innowacyjna jest więc kluczowym projektem na najbliższe lata. Powinien być on realizowany jako priorytetowe założenie wszystkich resortów i instytucji odpowiedzialnych za politykę gospodarczą państwa. Oczywiście nie chodzi mi o samą nazwę, ale o promowanie idei i strategię aktywnego wprowadzania innowacyjnych rozwiązań przez polskie firmy. Rolą państwa powinno być stworzenie odpowiednich warunków dla naukowców, inżynierów oraz przedsiębiorstw realizujących działalność badawczo-rozwojową, a także przeznaczenie na ten cel odpowiednich środków finansowych. Bo innowacje kosztują.


A potencjał mamy wielki. Dowodzą tego laureaci ostatniej edycji Konkursu „Teraz Polska” dla przedsięwzięć innowacyjnych. Stworzone przez naukowców z Politechniki Gdańskiej pod kierunkiem prof. Andrzeja Czyżewskiego „CyberOko” umożliwia utrzymanie kontaktu, a co za tym idzie prowadzenie odpowiedniej rehabilitacji, z pacjentami w śpiączce i osobami w stanie wegetatywnym. Opracowany przez specjalistów z rybnickiej firmy UIBS Teamwork IPOsystem to zaś pierwszy inteligentny system zarządzający produkcją. Zapewnia on wzrost wydajności produkcji przedsiębiorstwa o minimum 15-30% już po roku od jego uruchomienia.

Polscy naukowcy są innowatorami. Konstruują rozwiązania, których nikt na świecie wcześniej nie opracował. Ludzie tacy jak prof. Henryk Skarżyński, światowej sławy specjalista od otolaryngologii czy prof. Wiesław L. Nowiński, autor komputerowej mapy mózgu (wyróżnieni przez naszą Fundację tytułem „Wybitny Polak” za swój wkład w rozwój innowacyjnej gospodarki oraz promowanie Polski na arenie międzynarodowej) gwarantują, że o Polsce coraz częściej mówi się w kontekście innowacji.


Fundacja „Teraz Polska” ma świadomość, że w chwili obecnej kwestia promocji nowoczesnych technologii jest tak samo ważna, jak 25 lat temu konieczność uświadomienia Polakom, że polskie produkty mogą być dobre. Od 2007 roku w Konkursie „Teraz Polska” o prawo do korzystania z Godła mogą ubiegać się firmy, instytuty badawcze i uczelnie wytwarzające unikatowe na skalę światową rozwiązania i technologie.
Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Zrobił aplikację, bo chciał pomóc mamie. Okazała się takim hitem, że rzucił pracę i założył firmę
DZIEJE SIĘ 0 0Jak ministerstwo mogło płacić za usługi trolli? Detektyw ujawnia możliwe scenariusze
DZIEJE SIĘ 0 0Przepis PiS-u na bezkarność. Człowiek partii na czele najważniejszego organu kontroli w państwie
BIZNES 0 0Para Polaków zrobiła biznes... na psich głowach. Sprzedają swoje rzeźby na całym świecie
0 0Stoją w kolejkach, kupują buty i sprzedają je drożej. Na parze zarabiają nawet 5 tys. zł