Teraz Polska Innowacyjna
Krzysztof Przybył
15 stycznia 2016, 10:07·2 minuty czytania
Publikacja artykułu: 15 stycznia 2016, 10:07Ostatnie ćwierć wieku to czas ciągłych zmian w polskiej gospodarce oraz w sposobach prowadzenia biznesu. Dziś nie ulega wątpliwości, że do umocnienia znaczenia naszego kraju na arenie światowej gospodarki niezbędne jest oferowanie nowoczesnych dóbr, wytwarzanych w oparciu o unikatowe technologie. Innymi słowy, tylko dzięki wprowadzaniu innowacyjnych rozwiązań mamy szansę z powodzeniem konkurować na jakże wymagających rynkach zagranicznych.
Teraz Polska Innowacyjna jest więc kluczowym projektem na najbliższe lata. Powinien być on realizowany jako priorytetowe założenie wszystkich resortów i instytucji odpowiedzialnych za politykę gospodarczą państwa. Oczywiście nie chodzi mi o samą nazwę, ale o promowanie idei i strategię aktywnego wprowadzania innowacyjnych rozwiązań przez polskie firmy. Rolą państwa powinno być stworzenie odpowiednich warunków dla naukowców, inżynierów oraz przedsiębiorstw realizujących działalność badawczo-rozwojową, a także przeznaczenie na ten cel odpowiednich środków finansowych. Bo innowacje kosztują.
A potencjał mamy wielki. Dowodzą tego laureaci ostatniej edycji Konkursu „Teraz Polska” dla przedsięwzięć innowacyjnych. Stworzone przez naukowców z Politechniki Gdańskiej pod kierunkiem prof. Andrzeja Czyżewskiego „CyberOko” umożliwia utrzymanie kontaktu, a co za tym idzie prowadzenie odpowiedniej rehabilitacji, z pacjentami w śpiączce i osobami w stanie wegetatywnym. Opracowany przez specjalistów z rybnickiej firmy UIBS Teamwork IPOsystem to zaś pierwszy inteligentny system zarządzający produkcją. Zapewnia on wzrost wydajności produkcji przedsiębiorstwa o minimum 15-30% już po roku od jego uruchomienia.
Polscy naukowcy są innowatorami. Konstruują rozwiązania, których nikt na świecie wcześniej nie opracował. Ludzie tacy jak prof. Henryk Skarżyński, światowej sławy specjalista od otolaryngologii czy prof. Wiesław L. Nowiński, autor komputerowej mapy mózgu (wyróżnieni przez naszą Fundację tytułem „Wybitny Polak” za swój wkład w rozwój innowacyjnej gospodarki oraz promowanie Polski na arenie międzynarodowej) gwarantują, że o Polsce coraz częściej mówi się w kontekście innowacji.
Fundacja „Teraz Polska” ma świadomość, że w chwili obecnej kwestia promocji nowoczesnych technologii jest tak samo ważna, jak 25 lat temu konieczność uświadomienia Polakom, że polskie produkty mogą być dobre. Od 2007 roku w Konkursie „Teraz Polska” o prawo do korzystania z Godła mogą ubiegać się firmy, instytuty badawcze i uczelnie wytwarzające unikatowe na skalę światową rozwiązania i technologie.
Powoli kończymy etap przyjmowania zgłoszeń do tegorocznej edycji Konkursu. Przed nami ostatnie dni, a następnie pracowity czas weryfikacji i ocen. Ufam, że majowa gala Konkursu w Teatrze Wielkim będzie świętem polskiej gospodarki. Innowacyjnej gospodarki.
Przyjmowanie zgłoszeń do XXVI edycji Konkursu „Teraz Polska” trwa do 22 stycznia. Zapraszam na
www.terazpolska.pl