O autorze
Lucyna Warda - prawnik, od wielu lat związana z rynkiem kapitałowym. Aktualnie dyrektor zarządzający spółki, z branży fintech, Fundsfly S.A. W ubiegłych latach pełniła funkcję CEO platformy crowdfundingu udziałowego FindFunds.pl oraz COO platformy ECF Get Funded sp. z o.o.

Crowdfunding udziałowy – jak inwestować w startupy i zarabiać?

Crowdfunding udziałowy – jak inwestować w startupy i zarabiać?
Crowdfunding udziałowy – jak inwestować w startupy i zarabiać? Pixabay
Możliwość szybkiego i efektywnego pomnożenia środków i dobry wpływ na wizerunek – to tylko dwie z zalet, które przynosi finansowanie za pośrednictwem crowdfundingu udziałowego. Tę część wpisu poświęcam inwestorom. Wyjaśnię w nim opłacalność equity crowdfundingu, ryzyko i zyski, jakie się z nim wiążą oraz wyjątkowe relacje tworzące się pomiędzy inwestorem, a właścicielami spółki. Zapraszam do lektury.


1. Możliwość dużego zysku

Crowdfunding udziałowy to rozwiązanie inwestycyjne, które należałoby zakwalifikować do inwestycji średnioterminowych o podwyższonym poziomie ryzyka. Służy ono szybkiemu i efektywnemu pomnażaniu posiadanego już kapitału.

Zyski z inwestycji w młody innowacyjny startup mogą wynieść ok. 30-50% w skali roku, przy czym średni okres inwestycji wynosi od 3 do 5 lat. Wynika to z wczesnego etapu rozwoju, a co za tym idzie – z dużego potencjału wzrostu wspieranej spółki. Dynamicznie rozwijające się firmy mogą przynieść swoim inwestorom ponadprzeciętne zyski, które rekompensują podejmowane ryzyko. Jest ono wysokie, ale podjęta decyzja o zainwestowaniu w spółkę może okazać się strzałem w dziesiątkę, jeśli trafimy na tzw. unicorn company. Większość startupów wycenianych na 1 mld $ bierze swoje początki w Dolinie Krzemowej, ale jest już także kilka europejskich, m.in. w sąsiednich w Czechach. Za tym trendem wyraźnie podąża Polska, w której środowisko kreatywnych młodych przedsiębiorców rośnie w siłę, wystarczy spojrzeć na LiveChat, UXPin, Estimote, Brainly i wiele innych.


2. Pełna oferta inwestycyjna w jednym miejscu

Ryzyko wpisane w inwestowanie powoduje, że zanim zdecydujemy się wesprzeć startup powinniśmy wiedzieć o nim wszystko. Kampanie crowdfundingowe są miejscem, gdzie spółka może w sposób profesjonalny i klarowny przedstawić swoje założenia, dotychczasowe osiągnięcia, wyniki finansowe oraz dokumentację biznesową. Są one niezbędne do tego, by ocenić na ile opłacalna może być inwestycja. W zasięgu ręki mamy więc m.in. prognozy finansowe, umowę spółki, biznesplan, sprawozdanie finansowe czy prezentację inwestorską.


Oczywiście, nie zawsze wystarcza to do podjęcia słusznej decyzji, dlatego by ograniczyć ryzyko związane z utratą środków, warto pomyśleć o zdywersyfikowaniu portfela inwestycyjnego. Prawdopodobieństwo upadku jednej firmy jest znacznie większe niż bankructwo kilku przedsiębiorstw jednocześnie. Rozdzielając kapitał na różne projekty, zwiększamy jego bezpieczeństwo. Według badań fundacji Kauffmana, w portfelu inwestycyjnym inwestora powinno się znaleźć co najmniej 6 startupów, aby zminimalizować ryzyko nieudanych inwestycji. Inwestor powinien indywidualnie rozpatrzeć, jakiego rodzaju inwestycji poszukuje. Zdywersyfikowany portfel startupów zwiększa bezpieczeństwo, ale tez obniża wpływ potencjalnych zysków z pojedynczego przedsięwzięcia.


3. Wizerunek znawcy rynku

Pieniądze zainwestowane z sukcesem to nie tylko ogromny zysk liczony w złotówkach. To także ugruntowanie pozycji jako inwestora. Specyfika inwestowania z zyskiem wymaga, by nie tylko nadążać za zmieniającymi się trendami, ale by być o krok przed nimi. Zaufanie dla nowatorskich i dobrze rokujących pomysłów świadczy więc o znajomości rynku, biznesowej intuicji oraz zaangażowaniu w rozwój.


4. Chęć do wspierania spółek odpowiedzialnych za pozytywną zmianę i wprowadzania nowych rozwiązań

Duża część projektów w fazie rozwoju, docelowo ma odpowiadać na pilne potrzeby i rozwiązywać problemy potencjalnych użytkowników. Każdy z nas korzysta z rozwiązań ułatwiających dbałość o zdrowie i kondycję fizyczną. Podobnie, z pomocą aplikacji i interaktywnych przedmiotów organizujemy sobie życie i oszczędzamy czas. Nie wspominając o produktach służących rozrywce czy edukacji. Inwestor angażuje się więc finansowo i merytorycznie nie tylko w rozwój jakiejś konepcji, ale przede wszystkim przyczynia się do poprawy jakości życia odbiorców produktu. 

5. Regulacje prawne

Prawo w pełni zabezpiecza inwestorów, którzy decydują się na wsparcie za pośrednictwem crowdfundingu udziałowego. W przypadku niepowodzenia projektu z przyczyn zewnętrznych, niezawinionych przez właścicieli spółki – odpowiedzialność ponoszą wszyscy. W przypadku sprzeniewierzenia zainwestowanych środków przez zarząd spółki lub założycieli, platformy crowdfundingowe w ramach zawartej umowy, zobowiązane są wyciągnąć wobec winnych konsekwencje prawne. W takich sytuacjach często pieniądze wracają do swoich włascicieli.


Podsumowanie

Warto inwestować w startupy, ale należy pamiętać, aby mądrze dobierać okazje inwestycyjne do swojego portfela. Staraj się zbudować zdywersyfikowane portfolio spółek z różnych branż jak medycyna, nieruchomości czy nowe technologie, by odpowiednio zabezpieczyć się przed potencjalną fluktuacją w konkretnej branży. Skupiaj się na finansowaniu spółek z perspektywą. Wkładając swój kapitał i energię w kilka ściśle wybranych firm będziesz miał dużo większy wpływ na sukces tych przedsięwzięć.

Jest tylko jedna „złota zasada” inwestowania w startupy: bądź przygotowany na ewentualne ryzyko i nie inwestuj więcej niż stać cię, aby stracić. Inwestuj mądrze, efektywnie i z zyskiem poprzez:
- inwestowanie w sprawdzone spółki,
- stworzenie portfela inwestycyjnego i inwestowanie w różne spółek,
- zarezerwowanie części kapitału na wejście w kolejnych rundach,
- inwestowanie w to, co rozumiesz.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Co się dzieje w Hucie Częstochowa? Polski inwestor blisko dzierżawy, ale finału nie ma
0 0Spytali przedsiębiorców z bastionów PiS o obietnice wyborcze partii. "Dramat i totalna porażka"

ATAK W ARABII SAUDYJSKIEJ

0 0"Znaleźli lukę w systemie". Atak na rafinerie obnażył słabe punkty ich zabezpieczeń
0 0"Ktoś dobrze wybrał cel". Uderzenie w saudyjską ropę zaboli cały świat, również nas
NAUKA 0 0Polacy szykują inspirowaną glonami rewolucję w medycynie. Właśnie dostali na to 21 mln zł
0 0Rząd chce wiedzieć, gdzie jeździsz i za ile. Dane z Ubera i Bolta przejmą służby
KARIERA 0 0Rozwój osobisty może zniszczyć człowieka. "Obudził się we mnie wewnętrzny krytyk na sterydach"
0 0W tych światowych miastach żyje się najlepiej. Znalazło się też miejsce dla Warszawy
WYWIAD 0 0O nich będzie głośno. Stworzyli pierwszy inteligentny głośnik rozumiejący komendy po polsku
BIZNES 0 0Nigdzie nie uciekniesz przed wyższym ZUS. Po tym tekście zrezygnujesz z przenosin firmy do Czech
NAUKA 0 0Ludzie już planują przeprowadzkę na "Drugą Ziemię". Ekspert wyjaśnia, czy to możliwe