O autorze
Lucyna Warda - prawnik, od wielu lat związana z rynkiem kapitałowym. Aktualnie dyrektor zarządzający spółki, z branży fintech, Fundsfly S.A. W ubiegłych latach pełniła funkcję CEO platformy crowdfundingu udziałowego FindFunds.pl oraz COO platformy ECF Get Funded sp. z o.o.

Crowdfunding udziałowy – jak inwestować w startupy i zarabiać?

Crowdfunding udziałowy – jak inwestować w startupy i zarabiać?
Crowdfunding udziałowy – jak inwestować w startupy i zarabiać? Pixabay
Możliwość szybkiego i efektywnego pomnożenia środków i dobry wpływ na wizerunek – to tylko dwie z zalet, które przynosi finansowanie za pośrednictwem crowdfundingu udziałowego. Tę część wpisu poświęcam inwestorom. Wyjaśnię w nim opłacalność equity crowdfundingu, ryzyko i zyski, jakie się z nim wiążą oraz wyjątkowe relacje tworzące się pomiędzy inwestorem, a właścicielami spółki. Zapraszam do lektury.


1. Możliwość dużego zysku

Crowdfunding udziałowy to rozwiązanie inwestycyjne, które należałoby zakwalifikować do inwestycji średnioterminowych o podwyższonym poziomie ryzyka. Służy ono szybkiemu i efektywnemu pomnażaniu posiadanego już kapitału.

Zyski z inwestycji w młody innowacyjny startup mogą wynieść ok. 30-50% w skali roku, przy czym średni okres inwestycji wynosi od 3 do 5 lat. Wynika to z wczesnego etapu rozwoju, a co za tym idzie – z dużego potencjału wzrostu wspieranej spółki. Dynamicznie rozwijające się firmy mogą przynieść swoim inwestorom ponadprzeciętne zyski, które rekompensują podejmowane ryzyko. Jest ono wysokie, ale podjęta decyzja o zainwestowaniu w spółkę może okazać się strzałem w dziesiątkę, jeśli trafimy na tzw. unicorn company. Większość startupów wycenianych na 1 mld $ bierze swoje początki w Dolinie Krzemowej, ale jest już także kilka europejskich, m.in. w sąsiednich w Czechach. Za tym trendem wyraźnie podąża Polska, w której środowisko kreatywnych młodych przedsiębiorców rośnie w siłę, wystarczy spojrzeć na LiveChat, UXPin, Estimote, Brainly i wiele innych.


2. Pełna oferta inwestycyjna w jednym miejscu

Ryzyko wpisane w inwestowanie powoduje, że zanim zdecydujemy się wesprzeć startup powinniśmy wiedzieć o nim wszystko. Kampanie crowdfundingowe są miejscem, gdzie spółka może w sposób profesjonalny i klarowny przedstawić swoje założenia, dotychczasowe osiągnięcia, wyniki finansowe oraz dokumentację biznesową. Są one niezbędne do tego, by ocenić na ile opłacalna może być inwestycja. W zasięgu ręki mamy więc m.in. prognozy finansowe, umowę spółki, biznesplan, sprawozdanie finansowe czy prezentację inwestorską.


Oczywiście, nie zawsze wystarcza to do podjęcia słusznej decyzji, dlatego by ograniczyć ryzyko związane z utratą środków, warto pomyśleć o zdywersyfikowaniu portfela inwestycyjnego. Prawdopodobieństwo upadku jednej firmy jest znacznie większe niż bankructwo kilku przedsiębiorstw jednocześnie. Rozdzielając kapitał na różne projekty, zwiększamy jego bezpieczeństwo. Według badań fundacji Kauffmana, w portfelu inwestycyjnym inwestora powinno się znaleźć co najmniej 6 startupów, aby zminimalizować ryzyko nieudanych inwestycji. Inwestor powinien indywidualnie rozpatrzeć, jakiego rodzaju inwestycji poszukuje. Zdywersyfikowany portfel startupów zwiększa bezpieczeństwo, ale tez obniża wpływ potencjalnych zysków z pojedynczego przedsięwzięcia.


3. Wizerunek znawcy rynku

Pieniądze zainwestowane z sukcesem to nie tylko ogromny zysk liczony w złotówkach. To także ugruntowanie pozycji jako inwestora. Specyfika inwestowania z zyskiem wymaga, by nie tylko nadążać za zmieniającymi się trendami, ale by być o krok przed nimi. Zaufanie dla nowatorskich i dobrze rokujących pomysłów świadczy więc o znajomości rynku, biznesowej intuicji oraz zaangażowaniu w rozwój.


4. Chęć do wspierania spółek odpowiedzialnych za pozytywną zmianę i wprowadzania nowych rozwiązań

Duża część projektów w fazie rozwoju, docelowo ma odpowiadać na pilne potrzeby i rozwiązywać problemy potencjalnych użytkowników. Każdy z nas korzysta z rozwiązań ułatwiających dbałość o zdrowie i kondycję fizyczną. Podobnie, z pomocą aplikacji i interaktywnych przedmiotów organizujemy sobie życie i oszczędzamy czas. Nie wspominając o produktach służących rozrywce czy edukacji. Inwestor angażuje się więc finansowo i merytorycznie nie tylko w rozwój jakiejś konepcji, ale przede wszystkim przyczynia się do poprawy jakości życia odbiorców produktu. 

5. Regulacje prawne

Prawo w pełni zabezpiecza inwestorów, którzy decydują się na wsparcie za pośrednictwem crowdfundingu udziałowego. W przypadku niepowodzenia projektu z przyczyn zewnętrznych, niezawinionych przez właścicieli spółki – odpowiedzialność ponoszą wszyscy. W przypadku sprzeniewierzenia zainwestowanych środków przez zarząd spółki lub założycieli, platformy crowdfundingowe w ramach zawartej umowy, zobowiązane są wyciągnąć wobec winnych konsekwencje prawne. W takich sytuacjach często pieniądze wracają do swoich włascicieli.


Podsumowanie

Warto inwestować w startupy, ale należy pamiętać, aby mądrze dobierać okazje inwestycyjne do swojego portfela. Staraj się zbudować zdywersyfikowane portfolio spółek z różnych branż jak medycyna, nieruchomości czy nowe technologie, by odpowiednio zabezpieczyć się przed potencjalną fluktuacją w konkretnej branży. Skupiaj się na finansowaniu spółek z perspektywą. Wkładając swój kapitał i energię w kilka ściśle wybranych firm będziesz miał dużo większy wpływ na sukces tych przedsięwzięć.

Jest tylko jedna „złota zasada” inwestowania w startupy: bądź przygotowany na ewentualne ryzyko i nie inwestuj więcej niż stać cię, aby stracić. Inwestuj mądrze, efektywnie i z zyskiem poprzez:
- inwestowanie w sprawdzone spółki,
- stworzenie portfela inwestycyjnego i inwestowanie w różne spółek,
- zarezerwowanie części kapitału na wejście w kolejnych rundach,
- inwestowanie w to, co rozumiesz.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Anna SzubertAnna Szubert

1 czerwca w Hali Expo w Łodzi odbędzie się siódma edycja pokazu polskich projektantów Marka Wspiera Markę. To wydarzenie wyjatkowe na skalę Polski.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.