O autorze
Lucyna Warda - prawnik, od wielu lat związana z rynkiem kapitałowym. Aktualnie dyrektor zarządzający spółki, z branży fintech, Fundsfly S.A. W ubiegłych latach pełniła funkcję CEO platformy crowdfundingu udziałowego FindFunds.pl oraz COO platformy ECF Get Funded sp. z o.o.

Inwestowanie w spółki w fazie early-stage. Wszystko, co musisz wiedzieć o crowdfundingu udziałowym

Equity crowdfunding - wszystko, co musisz wiedzieć o inwestowaniu w spółki na FindFunds.pl
Equity crowdfunding - wszystko, co musisz wiedzieć o inwestowaniu w spółki na FindFunds.pl Pixabay.com
Equity crowdfunding jest alternatywnym sposobem inwestowania w spółki. To proces, podczas którego wielu inwestorów indywidualnych obejmuje udziały w spółce wpłacając środki na kapitał. Do tej pory equity crowdfunding zarezerwowany był dla aniołów biznesu lub funduszy Venture Capital, którzy gotowi byli lokować ogromne sumy.


FindFunds.pl kieruje swoją ofertę do inwestorów dysponujących mniejszymi kwotami, zatem próg wejścia dla nowych udziałowców jest niższy. Na platformie swoje kampanie prowadzą spółki z ograniczoną odpowiedzialnością na wczesnym etapie rozwoju, dzięki czemu dynamika wzrostu jest wyższa, co przekłada się bezpośrednio na wysokie zyski. W skali roku mogą one wynosić nawet 50%, choć średnia statystyczna to 30%.


Na czym polega crowdfunding udziałowy na FindFunds.pl?
Crowdfunding udziałowy umożliwia inwestowanie w spółki na wczesnym etapie rozwoju każdemu, kto dysponuje wolnym kapitałem i jest zdecydowany na objęcie udziałów. Proces jest bezpieczny, intuicyjny i wygodny – zajmuje 3 minuty, w całości odbywa się w internecie. Platforma FindFunds.pl umożliwia zapoznanie się z dokumentami spółki, które są kluczowe z punktu widzenia potencjalnych inwestorów.


Z jakim ryzykiem należy się liczyć?
Każda inwestycja wiąże się z ryzykiem. Lokując kapitał w spółkach w fazie early-stage należy wziąć pod uwagę:

- Utratę kapitału
Większość startupów i spółek we wczesnym etapie upada. W przypadku pojedynczej spółki jest znacznie bardziej prawdopodobne, że stracisz zainwestowany kapitał niż zobaczysz zwrot kapitału czy zysk. Nie powinieneś inwestować poprzez platformę więcej pieniędzy niż jesteś w stanie stracić bez wpływu na swój standard życia.


- Utratę płynności finansowej
Większość spółek w które będziesz inwestował, za pośrednictwem platformy, będzie miała niską płynność. To oznacza, że w wielu przypadkach nie będziesz mógł sprzedać swoich udziałów, dopóki firma nie zadebiutuje na giełdzie lub nie zostanie sprzedana inwestorowi branżowemu. Nawet w przypadku udanych biznesów, wejście na giełdę lub zakup może trwać więcej niż rok od dokonania inwestycji.

- Rzadko wypłacalne dywidendy
Startupy i spółki we wczesnej fazie rozwoju rzadko wypłacają dywidendy. To oznacza, że inwestując za pośrednictwem platformy, nawet w udany biznes, możesz nie mieć żadnych zysków dopóki nie sprzedasz swoich udziałów. Nawet w przypadku spółek odnoszących sukcesy, może się to nie zdarzyć przez następne kilka lat od momentu inwestycji. Zyski są zazwyczaj inwestowane w dalszy rozwój spółki, aby napędzać wzrost i budować jej wartość dla udziałowców. Spółki nie mają obowiązku wypłacania dywidend.

- Rozwodnienie kapitału
Każda inwestycja, jakiej dokonujesz za pośrednictwem platformy, może ulec rozwodnieniu. Oznacza to, że jeżeli spółka zbierze dodatkowy kapitał w późniejszym okresie to nastąpi podwyższenie dotychczasowego kapitału poprzez emisję nowych udziałów, które zostaną objęte przez nowego inwestora, a twój procent w kapitale zakładowym spółki zmniejszy się. Nowe udziały mogą zostać uprzywilejowane w zakresie dywidendy czy prawa głosu, co może działać na twoją niekorzyść.

Dywersyfikacja portfela inwestycyjnego ograniczy ryzyko. Inwestowanie w startupy powinno się odbywać poprzez stworzenie zdywersyfikowanego portfolio inwestycyjnego. To oznacza, że powinieneś inwestować małe kwoty w wiele spółek, a nie duże w jeden, czy dwa biznesy, co pomaga rozłożyć ryzyko.

Ostrzeżenie przed ryzykiem, które ponosisz podczas inwestycji może odstraszać, ale w FindFunds.pl dbamy o to, by proces inwestycyjny był w pełni klarowny i przemyślany. Jeśli masz wątpliwości co do obejmowania udziałów w ten sposób – skonsultuj się z profesjonalnym doradcą inwestycyjnym. W dalszej części tekstu przeczytasz, jak ograniczać ryzyko inwestycyjne i dlaczego inwestowanie w spółki na wczesnym etapie rozwoju jest tego warte.

Czy zysk faktycznie może być wart ryzyka?
Zakładając, że podejmiesz pewne proste kroki w celu złagodzenia zagrożeń, inwestowanie w spółki na wczesnym etapie rozwoju może się okazać bardzo opłacalne i otworzyć przed tobą nowe możliwości inwestycyjne.

Poza korzyściami finansowymi, są również inne profity wypływające z inwestowania w spółki na wczesnym etapie rozwoju. Krótko mówiąc pomagasz w finansowaniu następnego pokolenia spółek odnoszących sukcesy.

Z danych Europejskiej Sieci Aniołów Biznesu wynika, że w 2014 roku w Polsce mieliśmy 160 aniołów biznesu. Łącznie wsparli oni 38 firm, każdy zainwestował średnio 41.000 euro. Pełny raport możesz przeczytać tutaj.

Widzisz potencjalny zysk, ale zastanawiasz się, jak zmniejszyć ryzyko?
Jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, żeby załagodzić ryzyko związane z inwestowaniem w spółki w fazie early-stage.

- Zbuduj portfolio
Skoro, jak pokazuje wyżej wymieniony raport, mała część transakcji w spółki na wczesnym etapie jest odpowiedzialna za większość zyskownych zwrotów, ten typ inwestowania to głównie polowanie na jednorożce. Oczywiście, inwestor będzie przekonany, że każda dokonana inwestycja będzie tą dobra, ale dane pokazują, że większość niestety odniesie porażkę. Dlatego najlepszą drogą do największych szans trafienia na zwycięską firmę jest zbudowanie portfolio kilku inwestycji - zalecane 6 do 10.

Oczywiście, tworząc duże portfolio będziemy mieli również dużą ilość porażek, które zmniejszą zysk. Jednak, jednocześnie zmniejszy to wpływ spółek którym się nie uda i zwiększy szanse na ogólny zysk.

Z tego powodu w FindFunds.pl rekomendujemy, aby kwota inwestycji była rozłożona pomiędzy wiele różnych firm, których kampanie będą stopniowo uruchamiane.
Budując zdywersyfikowane portfolio powinieneś wziąć pod uwagę inwestowanie w różne branże - tak, aby nie narażać się na problemy związane z konkretnym obszarem i na różnych etapach, tak aby rozłożyć wyniki w czasie.

Oczywiście zasada budowania portfolio wykracza poza inwestycje dokonane poprzez FindFunds.pl. Powinieneś wziąć pod uwagę stosunek ryzyka do zysku i upewnić się, że twoje zasoby pieniężne są ulokowane w taki sposób, który odpowiada twojemu podejściu.

- Inwestuj z uwagą i starannością
Bardzo ważnym jest, aby w pełni zrozumieć każdą inwestycję dokonywaną poprzez FindFunds.pl. Profil każdej kampanii zawiera m.in. następujące elementy:

▪ Prognozy finansowe,
▪ Dotychczasowe osiągnięcia spółki,
▪ Szczegółowy opis działalności spółki,
▪ Model biznesowy,
▪ Opis zespołu,
▪ Charakterystykę otoczenia konkurencyjnego,
▪ Plan rozwoju,
▪ Opcje wyjścia z inwestycji.

Prognozowanie wyników finansowych jest dla spółek na wczesnym etapie rozwoju bardzo trudne. Faktyczne wyniki będą prawie na pewno inne niż prognozy z zakładane w biznesplanie. Pomimo tego, taka prognoza może być dobrym wskaźnikiem tego, co będzie napędzało biznes i jaki potencjał widzi w nim przedsiębiorca. Pokazuje również, ze zespół zarządzający przemyślał plan długofalowo i ma pomysł na to, by spółka odniosła sukces.

- Przewiduj kolejne inwestycje
Większość spółek, które znajdują się i znajdą w przyszłości na FindFunds.pl, będzie potrzebowało kolejnych rund finansowania w przyszłości. Jeżeli już zaangażowany inwestor nie weźmie udziału kolejnej rundzie finansowania, jego udział procentowy w spółce zostanie pomniejszony.
Nie zawsze stanowi to jednak problem. Jeżeli firma dobrze się rozwija i kolejne rundy finansowania są dokonywane po wyższej wycenie, to pomimo spadku udziału procentowego w kapitale zakładowym, faktyczna wartość udziałów może wciąż się zwiększać – np. posiadanie 1% firmy wartej 10M jest lepsze niż posiadanie 10% firmy wartej 500k.

- Bądź aktywnym inwestorem
Są ograniczenia co do tego jak bardzo inwestor może uczestniczyć w „życiu” spółki jeżeli reprezentuje mniej niż 1/10 w kapitale zakładowym, ale powinieneś monitorować swoje inwestycje poprzez bieżący kontakt z firmą. Upewnij się, że mają twoje aktualne dane kontaktowe i że masz możliwość egzekwowania przynależnych ci praw.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

ŚWIATOWY DZIEŃ SZEFA

0 0Twój szef cię nienawidzi? Nie musisz się zwalniać. Oto co powinieneś zrobić
0 0I kolejna godzina zmarnowana. Tak sprawisz, że gadatliwy kolega z pracy się przymknie
BIZNES 0 0Wymyślił, że będzie przynosił korpoludkom książki. "Znikają w 5 minut. Ludzie się na nie rzucają"
0 0Oto dziejowa sprawiedliwość. Ofiara naciągnęła na kasę internetowego oszusta
0 0Nie obserwujecie nas jeszcze na Instagramie? Będziecie zaskoczeni, co tam się wyprawia
0 0Tak zachowasz produktywność, gdy pracujesz zdalnie (a tak naprawdę wcale tego nie chcesz)
0 0Nobel z ekonomii trafił w dobre ręce. Ci ludzie pomogli 5 milionom dzieci
0 0Zdobywca Nagrody Nobla: Nie oszukujmy się, nie skolonizujemy egzoplanet
KARIERA 0 0Rzuciła pracę programistki, żeby opiekować się cudzymi kotami. I świetnie na tym wyszła