O autorze
Lucyna Warda - prawnik, od wielu lat związana z rynkiem kapitałowym. Aktualnie dyrektor zarządzający spółki, z branży fintech, Fundsfly S.A. W ubiegłych latach pełniła funkcję CEO platformy crowdfundingu udziałowego FindFunds.pl oraz COO platformy ECF Get Funded sp. z o.o.

Inwestorzy, którzy pokochali equity crowdfunding

Crowdfunding jest niewiarygodnym narzędziem dla przedsiębiorców szukających kapitału na każdym etapie działalności. Można go wykorzystać zarówno na etapie pomysłu, jak i wzrostu czy ekspansji. Startup może zwalidować swój pomysł, korzystając z crowdfundingu nagrodowego, a dodatkowo wykorzystać go jednocześnie do zbudowania trakcji. Na dalszych etapach rozwoju firmy idealnym rozwiązaniem, w celu pozyskania kolejnych większych rund finansowania oraz potwierdzenia wyceny spółki, jest skorzystanie z crowdfundingu udziałowego.


PRYWATNI INWESTORZY I CROWDFUNDIG UDZIAŁOWY

Przed crowdfundingem, inwestycje prywatnych inwestorów często dokonywane były dzięki własnej sieci kontaktów przedsiębiorcy. Rodzina, przyjaciele i bliscy współpracownicy byli najważniejsi w poszukiwaniu kapitału. Dzięki stopniowemu upowszechnianiu się crowdfundingu w Polsce, pozyskiwanie funduszy od „tłumu” zaczyna być realną opcją dla start-upów.


Equity crowdfunding jest korzystny zarówno dla inwestorów, jak i przedsiębiorców. Zapewnia wyjątkową zaletę dla inwestorów prywatnych, dając im bezprecedensowy dostęp do okazji inwestycyjnych. Dzięki platformom crowdfundingowym można zaprzestać czasochłonnych spotkań i prezentacji. Inwestorzy mogą łatwo przeanalizować i wybrać interesującą ich spółkę według branży, trakcji i kwoty zbiórki na platformach takich jak FindFunds.


Equity crowdfunding umożliwia także przedsiębiorcom aktualizowanie i udostępnianie planów biznesowych i innych materiałów, które pozwolą na dokonanie wstępnego due diligence, online, co umożliwi inwestorom zbadanie stanu spółki przed inwestycją. Dzięki minimalnej inwestycji (500-1000 PLN), inwestorzy mogą inwestować w różne spółki mniejsze kwoty, rozkładając tym samym ryzyko niepowodzenia inwestycji.

NOWA RASA – PRYWATNY INWESTOR

W Stanach Zjednoczonych prywatni inwestorzy są profesjonalistami, takimi jak lekarze czy prawnicy, lub doświadczeni przedsiębiorcy zainteresowani inwestowaniem, a także wspierać spółki swoją wiedzą i doświadczeniem. W USA ta „nowa rasa inwestorów” Inwestuje około 20 miliardów dolarów w 60 000 startów rocznie. Ponadto tamtejsi inwestorzy muszą spełniać wymogi SEC dotyczące akredytowanych inwestorów, tzn. ich majątek netto musi wynosić 1 mln USD, a ich roczne zarobki muszą kształtować się na min poziomie 200 tys USD.


Pomimo że crowdfunding udziałowy jest nowym sposobem dla prywatnych inwestorów na łączenie ich ze start-upami to już da się zauważyć, że inwestują oni w spółki za pośrednictwem tego modelu. Poniżej sylwetki kilku z nich:

1. FARZAD NAZEM

Farzad był CTO firmy Yahoo przez pierwsze h 11 lat działalności firmy, co czyni go jednym z najdłużej pracujących tam członków kadry kierowniczej. W tamtych czasach przeprowadził ponad 40 transakcji M&A.

Po przejściu na emeryturę z Yahoo, Farzad zaczął inwestować w start-upy i jest aktywnym prywatnym inwestorem, mentorem i doradcą. Zainwestował w Scanadu Scout, skaner, który czyta życiowe sygnały w zaledwie kilka sekund, wysyłając analizę do smartfona. Scanadu zebrał 1,6 mln USD za pośrednictwem crowdfundingu, zanim zbliżył się do takich inwestorów, takich jak Farzad.

2. DAVE MCCLURE

Dave McClure jest niewiarygodnym adwokatem dla wszystkich przedsiębiorców. Twórca inkubatora 500 Startups. Wcześniej założył Aslan Computing, zanim rozpoczął pracę jako drrektor marketingu w PayPal.

Często mianowany super-prywatnym inwestorem, McClure jest inwestorem w MakerBot, start-up zajmujący się drukiem 3D, który zebrał 1.438.765 USD dzięki crowdfundingowi.

3. ELAD GIL

Elad jest współzałożycielem firmy zajmującej się genomiką, a także Mixer Labs. Poprzednio pełnił funkcję wiceprezesa w Twitterze i stworzył zespół mobile w Google. Elad jest inwestorem w Formlabs, twórcach Form 1, tanich drukarek 3D dla projektantów, inżynierów i innych twórców. Formlabs pozyskał 2,95 mln USD, dzięki kampanii crowdfundingowej, zanim zwerbował do siebie Elada jako inwestora.

4. ANDREW BUSEY

Andrew jest prezesem i założycielem Challenge Games, który został przejęty przez Zynga i współzałożyciel Pluck, przejętego przez Demand Media. Zainwestował w Ube, kiedy ta znajdowała się na wczesnym etapie (Plum) i zebrała ponad 307 tys. USD poprzez crowdfunding nagrodowy i ok 761 tys USD w ramach crowdfundingu udziałowego.

5. BOBBY YAZDANI

Yazdani jest założycielem spółki publicznej Saba Software, Jest inwestorem z ponad 20-letnim doświadczeniem w inwestowaniu w spółki na wczesnych etapach rozwoju. Zainwestował w Canary – domowe urządzenie zabezpieczające. Canary zebrało 1,9 mln USD za pośrednictwem Indiegogo i 10 mln USD poprzez kampanię crowdfundingu udziałowego.

6. MATT MULLENWEG

Mullenweg jest założycielem i twórcą Automattic, biznesem który stoi za WordPressem. Zainwestował w SmartThings, który zebrał 1,2 mln USD poprzez crowdfunding. Poważnie traktuje swoje zobowiązanie jako inwestor i jest zwolennikiem rozwijającej się firmy, otwierając nawet dom dla mediów, aby pokazać światu, jak wykorzystuje SmartThings w życiu codziennym.

7. JAY ADELSON

Jay jest seryjnym przedsiębiorcą, który założył Equinix, Revision3 i Opsmatic. Jako prezes Digg, Revision3 i SimpleGeo pełni funkcję członka zarządu w Defense.net i NewAer. Po tym, jak konsola do gier Ouya zebrała ponad 8,6 mln USD na Kickstarterze, przyciągnęła uwagę Jaya i innych wybitnych aniołów.

ZDOBYWANIE UWAGI PRYWATNYCH INWESTORÓW

Prywatni inwestorzy zawsze odgrywali kluczową rolę w sposobie rozpoczęcia działalności gospodarczej. Wraz ze wzrostem crowdfundingu mają teraz łatwiejszy sposób oceny trakcji i osiągnięć przedsiębiorstwa. Mają także dostęp do większej liczby transakcji niż kiedykolwiek wcześniej.

Widzę, że liczba prywatnych inwestorów rośnie codziennie, ponieważ coraz więcej przedsiębiorców i inwestorów zaczyna dostrzegać korzyści płynące z equity crowdfundingu, dzięki któremu zyskuje możliwość finansowania nowej generacji wielkich firm.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0W sukces tej Polki nikt nie wierzył. Uparła się i stworzyła rewolucyjny krem antysmogowy
0 0Bill Gates jest niemożliwy! Żeby nakarmić świat, hakuje... proces fotosyntezy
DZIEJE SIĘ 0 0Cyfrowi kryminaliści spuszczają nam spory łomot. "Ale mamy coś, czego nie mają oni"