O autorze
Łukasz Jachemski (lukasz.jachemski@inteligentny-start.org) - Koordynator ds. Programów Fundacji Inteligentny Start – dysponuje kilkuletnim doświadczeniem pracy w organizacjach pozarządowych oraz realizacji działań o charakterze społecznym i kulturalnym. Absolwent kulturoznawstwa na Uniwersytecie Wrocławskim.

Zahamujmy trend migracji wykształconych Polaków

Fot. Unsplash.com
Według najnowszego badania CBOS co szósty Polak (16%) deklaruje, że w ostatnim dziesięcioleciu pracował za granicą. Ośrodek przypomina, że według danych GUS, w 2014 roku ponownie - po znaczącym spadku w latach 2008-2010 - zwiększyła się liczba Polaków przebywających za granicą. Dodatkowo z raportu „Migracje zarobkowe Polaków” przygotowanego przez Work Service wynika, że prawie co piąty uczestnik polskiego rynku pracy poważnie rozważa wyjazd za granicę w celu zarobkowym. Najliczniejszą grupą (prawie 35%) wśród osób planujących swoje życie poza Polską jest pokolenie osób kończących studia i robiących swoje pierwsze kroki zawodowe. Jeśli dodamy do tego absolwentów polskich uczelni, którzy wyjechali z kraju oraz polskich absolwentów i studentów uczelni zagranicznych, to mamy do czynienia z pokaźną liczbą młodych, dysponujących unikalnymi doświadczeniami Polaków, którzy obecnie znajdują lub planują znaleźć się poza naszym systemem ekonomicznym.


Fundacja Inteligentny Start założona przez Krzysztofa Domareckiego, przewodniczącego Rady Nadzorczej SELENA FM S.A. postanowiła sobie za cel z jednej strony zahamować nasilający się trend emigracji wykształconych Polaków zasilających zagraniczne gospodarki, z drugiej - wesprzeć ekspansję polskich przedsiębiorstw na zagranicznych rynkach.


Fundacja realizuje obecnie dwa projekty. Pierwszy - Inteligentny Start - skierowany jest do polskich przedsiębiorców rozpoczynających ekspansję zagraniczną i zachęca ich do zatrudniania w zagranicznych oddziałach firm wykształconych Polaków, mieszkających w krajach gdzie te oddziały powstają. Często są to młodzi ludzie, którzy ukończyli zagraniczne uczelnie. Wg. danych OECD na zagranicznych uczelniach studiuje obecnie ok. 44 tys. Polaków, z czego 18 tys. studiuje na uczelniach w Wielkiej Brytanii. Poprzez nasz flagowy program chcemy zapewniać polskim przedsiębiorstwom warunki do odkrywania nowych możliwości inwestycyjnych na zagranicznych rynkach dzięki wykorzystaniu potencjału rodaków mieszkających za granicą oraz możliwości otrzymania dofinansowania w pierwszym okresie ich pracy. Wniosek o dofinansowanie do pensji pracownika można wypełnić na naszej stronie www.inteligentny-start.org.


W ramach drugiego programu Wybieram Polskę zależy nam na wypracowaniu z polskimi firmami ciekawej, alternatywnej propozycji dla osób studiujących czy też kończących zagraniczne uczelnie, a tym samym spowodowanie ich powrotu do kraju. Nasz program kierowany jest również do absolwentów polskich uczelni, którzy po zakończeniu edukacji wyjechali za granicę. Wierzymy, że z pomocą przedsiębiorców jesteśmy w stanie zmienić utarty i niestety nieprawdziwy obraz Polski jako nieatrakcyjnego miejsca do pracy i życia. Głównym kanałem informacyjnym naszego programu jest platforma internetowa dostępna pod adresem: wybieram-polske.org. Na portalu zarejestrowane firmy otrzymują możliwość darmowej rejestracji oraz możliwości publikowania dowolnej ilości ogłoszeń o pracę dzięki prostemu interfejsowi. To co nas wyróżnia to zorientowanie na rekrutację pracowników z wyższym wykształceniem (oraz tych o unikalnych kompetencjach), a także stały kontakt ze środowiskami polonijnymi i start-upowcami w kraju.


W ramach naszego programu chcemy zachęcać polskie firmy do tworzenia coraz większej liczby atrakcyjnych miejsc pracy, a Polaków za granicą do odkrywania nowych możliwości, jakie one ze sobą niosą. Wszystko to będzie z pożytkiem dla polskiej gospodarki i całego społeczeństwa – mamy nadzieję, że ludzie przestaną wyjeżdżać, a może nawet zaczną wracać o kraju. W ten sposób Polska znowu może stać się krajem atrakcyjnym dla własnych obywateli – uważa Krzysztof Domarecki.

Na stronie wybieram-polske.org dostępne będą również różne formy pomocy finansowej dla osób pragnących rozpocząć swój biznes. Dzięki temu osoby szukające form wsparcia będą mogły znaleźć najbardziej odpowiednią dla ich biznesu. W imieniu fundacji zachęcam firmy do zamieszczania ofert pracy i staży, a kandydatów do bezpłatnej rejestracji na naszym portalu.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

ŚWIATOWY DZIEŃ SZEFA

0 0Twój szef cię nienawidzi? Nie musisz się zwalniać. Oto co powinieneś zrobić
0 0I kolejna godzina zmarnowana. Tak sprawisz, że gadatliwy kolega z pracy się przymknie
BIZNES 0 0Wymyślił, że będzie przynosił korpoludkom książki. "Znikają w 5 minut. Ludzie się na nie rzucają"
0 0Oto dziejowa sprawiedliwość. Ofiara naciągnęła na kasę internetowego oszusta
0 0Nie obserwujecie nas jeszcze na Instagramie? Będziecie zaskoczeni, co tam się wyprawia
0 0Tak zachowasz produktywność, gdy pracujesz zdalnie (a tak naprawdę wcale tego nie chcesz)
0 0Nobel z ekonomii trafił w dobre ręce. Ci ludzie pomogli 5 milionom dzieci
0 0Zdobywca Nagrody Nobla: Nie oszukujmy się, nie skolonizujemy egzoplanet
KARIERA 0 0Rzuciła pracę programistki, żeby opiekować się cudzymi kotami. I świetnie na tym wyszła