O autorze
Łukasz Jachemski (lukasz.jachemski@inteligentny-start.org) - Koordynator ds. Programów Fundacji Inteligentny Start – dysponuje kilkuletnim doświadczeniem pracy w organizacjach pozarządowych oraz realizacji działań o charakterze społecznym i kulturalnym. Absolwent kulturoznawstwa na Uniwersytecie Wrocławskim.

Wysokiej jakości staże szansą na zahamowanie trendu migracyjnego

Unsplash.com
W poprzednim wpisie próbowałem nakreślić problem trendu migracyjnego młodych i wykształconych Polaków. Szkolnictwo wyższe - a w zasadzie jego jakość - od kilku lat jest przedmiotem debaty publicznej w naszym kraju. Nic więcej dziwnego, że na zagranicznych uczelniach kształci się już prawie 50 tys. Polaków. Mimo niżu demograficznego tylko w ostatnich trzech latach liczba studentów, którzy wybrali naukę w innych krajach, wzrosła o ok. 20 proc.


Głównymi kierunkami migracyjnymi wśród wyżej wymienionej grupy od kilku lat pozostają:
- Wielka Brytania (ok. 18 tys. Polaków)
- Niemcy (ok. 13 tysięcy)
- Francja (ok. 5 tysięcy)
- Holandia (ok. 2 tysięcy)

Również Stany Zjednoczone ciągle przyciągają najlepszych absolwentów, a w ostatnim czasie wzrasta też zainteresowanie Danią, gdzie studia są w pełni bezpłatne, a pomimo nie najniższych kosztów utrzymania, kraj ten rokrocznie zajmuje czołowe pozycje w rankingach najlepszych miejsc do życia. – możemy wyczytać w informacji prasowej Elab Education Factory.


Wykształcenie zdobyte na zagranicznej uczelni daje przewagę na globalnym rynku pracy, a jeśli ktoś zdecyduje się wrócić do Polski, staje się bardzo atrakcyjny dla łowców talentów. Lepsze zarobki, ale także szkoła życia i umiejętności to coś, co wydają się cenić sobie najbardziej młodzi Polacy uczący się za granicą. Korzystają z możliwości jakie daje im zglobalizowany świat i Europejska strefa Schengen. W końcu dziś mobilność i elastyczność to dla potencjalnego pracodawcy jedna z najbardziej poszukiwanych cech pracownika. Niestety wielu spośród naszych najzdolniejszych absolwentów nie widzi dla siebie możliwości zdobycia atrakcyjnej pracy. Dlatego też Fundacja Inteligentny Start przygotowała dla Polskich studentów 2 atrakcyjne programy stażowe. Wierzymy, że polska gospodarka i polskie firmy są odpowiednim miejscem dla startu zawodowego dla studentów kształcących się na zagranicznych uczelniach.


Program Summer Career Starter. Wybieram Polskę.
Głównym celem projektu jest umożliwienie polskim studentom holenderskich oraz brytyjskich uczelni nabycia cennego doświadczenia w Polskich startupach i MSP oraz ułatwienie ekspansji rodzimych firm poprzez wykorzystanie wartościowej wiedzy i umiejętności studentów i absolwentów zagranicznych uczelni. W poprzednim roku z naszej oferty skorzystało 4 studentów z Wielkiej Brytanii. Była to pierwsza pilotażowa edycja, która wzbudziła sporo pozytywnych komentarzy w sieci. Pojawiały się również głosy krytyczne. Poniżej prezentujemy kilka z nich:

W tym roku liczba praktyk, które ufundujemy będzie zdecydowanie większa. Prócz naszego partnera z Wielkiej Brytanii (Federation of Polish Student Societies in UK) nawiązaliśmy współpracę ze stowarzyszeniem PL-Student-NL z Holandii, który włączył się w aktywne promowanie naszych działań na terenie Niderlandów. To nie koniec dobrych informacji dla naszych aplikantów. W ramach zachęty pozyskaliśmy 12 topowych polskich startupów w tym m.in.: Grupę Warszawa, Fun media (Lerni), Silk Software House, Social Wi-fi, Lettly, które przygotowały pełne wyzwań programy stażowe. Opisy praktyk w języku angielskim dostępne są na stronie polsoc.org.uk/internships. Na zgłoszenia czekamy jeszcze przez kilka dni (do 23 kwietnia).


Program Płatnych Letnich Praktyk w BZ WBK
Kolejnym programem skierowanym do polskich studentów zagranicznych uczelni jest program płatnych letnich praktyk w Banku Zachodnim WBK S.A. Praktyki trwają dwa miesiące. Osoby ubiegające się o praktykę mogą aplikować do 8 różnych działów m.in. w obszarze bankowości korporacyjnej i globalnej, operacjach bankowych, controllingu, zarządzaniu ryzykiem , IT, dziale prawnym, marketingu, HR i innych. Dodatkowo Bank Zachodni pokrywa koszty przelotu do Polski. Ubiegający się o staż mają również możliwość wyboru oddziału w którym będą rozwijać umiejętności pod opieką zespołu specjalistów przez 2 miesiące. Do wyboru mają 4 miasta: Warszawa, Wrocław, Poznań i Lublin. Więcej na temat programu można znaleźć stronie Inteligentnego Startu.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

ŚWIATOWY DZIEŃ SZEFA

0 0Twój szef cię nienawidzi? Nie musisz się zwalniać. Oto co powinieneś zrobić
0 0I kolejna godzina zmarnowana. Tak sprawisz, że gadatliwy kolega z pracy się przymknie
BIZNES 0 0Wymyślił, że będzie przynosił korpoludkom książki. "Znikają w 5 minut. Ludzie się na nie rzucają"
0 0Oto dziejowa sprawiedliwość. Ofiara naciągnęła na kasę internetowego oszusta
0 0Nie obserwujecie nas jeszcze na Instagramie? Będziecie zaskoczeni, co tam się wyprawia
0 0Tak zachowasz produktywność, gdy pracujesz zdalnie (a tak naprawdę wcale tego nie chcesz)
0 0Nobel z ekonomii trafił w dobre ręce. Ci ludzie pomogli 5 milionom dzieci
0 0Zdobywca Nagrody Nobla: Nie oszukujmy się, nie skolonizujemy egzoplanet
KARIERA 0 0Rzuciła pracę programistki, żeby opiekować się cudzymi kotami. I świetnie na tym wyszła