O autorze
Maciej Halbryt jest początkującym przedsiębiorcą, pasjonatem zagadnień związanych z innowacjami i hustlerem. Student trzeciego roku studiów licencjackich na London School of Economics. Aktywnie angażuje się w organizację konferencji Science: Polish Perspectives w Wielkiej Brytanii, której celem jest budowanie społeczności polskich naukowców za granicą, oraz w inne inicjatywy mające na celu promocję polskiej nauki i wspieranie transferu technologii. Współorganizator comiesięcznych spotkań networkingowych dla Polaków pracujących w startupach i firmach technologinczych w Londynie - Polish Tech Link.

Polonijny potencjał nie do przegapienia

http://www.bruksela.info.pl/
Czy namawianie do powrotu Polaków, którzy wyemigrowali ma sens? A może potrzebne jest nam bardziej innowacyjne podejście?


W ostatni weekend października na Uniwersytecie w Cambridge odbyła się konferencja Science: Polish Perspectives. Jest to coroczne spotkanie polskich doktorantów i młodych naukowców z wielu różnych uczelni, którzy swoje badania prowadzą poza Polską (więcej o idei konferencji w artykule "Wyjechali nie tylko hydraulicy").


W Londynie co miesiąc spotyka się grupa Polish Tech Link, która łączy polonijną społeczność technologiczną, a raz w roku spotyka się w szerszym gronie na Polish Tech Day by mówić o polskim potencjale technologicznym oraz tym jak go jeszcze lepiej wykorzystać (więcej informacji oraz zaproszenie na spotkania na stronie Polish Tech Link na Facebooku).


Przez osobiste zaangażowanie w organizację tych dwóch inicjatyw (które stanowią zaledwie niewielki procent spotkań polonijnych, które się odbywają regularnie w Wielkiej Brytanii) oraz wakacje spędzone w Dolinie Krzemowej udało mi się dostrzec coś, co nie koniecznie jest oczywiste jeśli się patrzy na to z Polski.


Szukamy inspiracji i wzorców za granicą. I to jest dobry pomysł i kierunek, bo na własnym podwórku, na którym wszyscy robią wszystko w bardzo podobny sposób, zazwyczaj próżno szukać innowacyjnego podejścia i dawki świeżej wiedzy. Jednak czasem może się okazać, że szukamy za daleko. Narzekamy, że Polacy wyjeżdżają z kraju, że tracimy talenty i że Polska na tym cierpi. A może jest inaczej?

Dzięki temu, że tak obszerne grono naszych rodaków wyemigrowało Polska zyskała rzeszę wspaniałych ambasadorów w najdalszych zakątkach świata. Świetnie wykształceni, ciężko i solidnie pracujący są najlepszym świadectwem nie tylko o sobie, ale o Polakach w ogólności. Sam nieraz widziałem jak Amerykanie czy Brytyjczycy kiwali z uznaniem głową mówiąc o Polakach, z którymi współpracują. Ale jest też druga strona tego medalu – również pozytywna.

Życie i praca za granicą spowodowały, że nasi rodacy są świetnie znetworkowani w swoich środowiskach. Sami będąc specjalistami w swoich dziedzinach mają często bezpośredni dostęp do światowych autorytetów naukowych i guru biznesowych. Dzielenie się kontaktami i doświadczeniem jest za granicą bardzo powszechną praktyką i wynika ze świadomości, że wspierając innych sami kiedyś też będą mogli liczyć na wsparcie. Dlatego zamiast ściągać Polaków do Polski, wykorzystajmy ich za granicą, pomóżmy im networkować z Polską.

Inicjatywy i spotkania polonijne już się odbywają, one już istnieją i gromadzą społeczność polonijną. To czego im brakuje to konkretniejszego wyciągnięcia ręki ze strony polskich organizacji i firm. Wsparcie finansowe organizacji takich wydarzeń jest najbardziej oczywistą formą współpracy. Jednak Polakom za granicą często też brakuje informacji o tym, że w Polsce się zmienia na lepsze, że możliwości rozwoju nie są pieśnią przyszłości, a stały się realne i dostępne. Brakuje też zrozumienia, że za wiedzę ekspercką trzeba porządnie zapłacić, niezależnie od tego, w którym kraju się to robi i niezależnie od narodowości eksperta. Co więcej, obecność na takich spotkaniach daje polskim organizacjom możliwość zrozumienia tego środowiska od wewnątrz i lepszego dopasowania swojej oferty rekrutacyjnej lub oferty współpracy transgranicznej. Warto też być gotowym na to, że wzorce zaproponowane przez zagraniczne spojrzenie Polonii będą odbiegały od utartych szlaków „robienia biznesu” w Polsce.

Jako Polacy mamy do dyspozycji niesamowitą sieć Polaków poza Polską, a co więcej, są to osoby, które bardzo często osiągnęły spore sukcesy i piastują wysokie stanowiska w największych firmach na świecie. A co jest w tym najlepsze? Że ci ludzie myślą o Polsce, jej los im leży na sercu i są bardzo otwarci na współpracę. Kto by nie chciał wykorzystać takiego potencjału?

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0PiS wygrał wybory. Przypominamy, co czeka polską gospodarkę i biznes pod rządami partii
0 0Potężny zastrzyk gotówki dla partii politycznych. Tyle dostaną za nasze głosy
0 0Słodkie napoje jak papierosy. W tym kraju ich reklamowanie będzie całkowicie zakazane
0 0Zbliża się poniedziałek, a ty nie masz energii? Sprawdź, ile kawy będziesz potrzebował
KARIERA 0 0Rzuciła pracę programistki, żeby opiekować się cudzymi kotami. I świetnie na tym wyszła
BIZNES 0 0Jak to wędlina, skoro mięsa nie ma? Mięsożercy narzekają, ale w ten biznes wchodzą potentaci
0 0Potężny zastrzyk finansowy dla polskiej pisarki. Wiemy, ile Tokarczuk zarobi na Noblu
0 0Milion złotych na emeryturę. Wystarczy, że będziesz tyle zarabiać i odkładać co miesiąc 15 proc.
0 0Joker bije rekordy nie tylko w kinach. Ludzie wyszukują bohatera... w filmach dla dorosłych