O autorze
Od 8 lat zawodowo zajmuję się PR, marketingiem oraz organizacją konferencji, seminariów, szkoleń. Prowadzę także kursy wizerunkowe i komunikacyjne, oraz intensywnie działam w INSPIRE - centrum inspiracji biznesowych.

Na swoim koncie mam współpracę zarówno z największymi graczami na polskim rynku jak i wieloma firmami z sektora MŚP oraz pracę na rzecz projektów Unii Europejskiej poświęconych innowacyjności i internacjonalizacji przedsiębiorczości.

Historia gier biznesowych

Od jakiegoś czasu współpracuję przy inicjatywie #SGBPL czyli Wrocławskich Rozgrywkach Biznesowych i przyznam, że uległam fascynacji tematem Gier Strategicznych i Gier symulacyjnych oraz ich skuteczności w szkoleniach.


Wiedzą powszechną jest fakt, iż najlepiej zapamiętujemy to co robimy, na tym przekonaniu bazuje wiele szkoleń i metod nauczania. Czy da się jednak przećwiczyć biznes? Od podstaw? Jak widać da się :)

Postanowiłam ten tekst poświęcić zagadnieniom historycznym dotyczącym tematu. Warto zwrócić uwagę iż choć ten temat zyskuje dość mocno na popularności dziś to nie jest to odkrycie naszego pokolenia a raczej naszych rodziców bądź dziadków.

Czy była to rewolucja czy też ewolucja na arenie europejskiego i światowego biznesu? Czy idziemy w dobrym kierunku? Co dają Strategiczne gry biznesowe? Jakie umiejętności udoskonalają oraz jakie procesy zarządzania pomagają usprawnić? Jak wykorzystać Strategiczne Gry Biznesowe w firmie, by zwiększyć obrót, a co za tym idzie zyski?


Na te i więcej pytań znajdziecie odpowiedzi w tym i kolejnych tekstach przybliżających ten niewątpliwie ciekawy trend na Polskim rynku.

Pod hasłem Strategicznych Gier Biznesowych kryją się gry i symulacje mające za zadanie przybliżyć metody zarządzania przedsiębiorstwem, doskonalenia umiejętności komunikacji, zarządzania stanowiskiem oraz czasem pracy a także wspierać działania związane ze wzrostem efektywności pracy.


W przypadku uczniów i studentów Strategiczne Gry Biznesowe pozwalają „przećwiczyć” poruszanie się w środowisku biznesowym i podejmowanie decyzji.

Cofnijmy się jednak do lat 50. by dokładniej zrozumieć to pojęcie oraz poznać zjawisko gier kierowniczych oraz symulacji biznesowych. Pierwsza na świecie kompleksowa gra kierownicza opracowana została na zlecenie AMA (American Management Association) w 1956 roku w Nowym Jorku. Nosiła ona tytuł „Symulacja Biznesowa Czynnego Kierownictwa”. Była to w najprostszym ujęciu symulacja decyzji managerskich. Możemy zatem stwierdzić, że jeśli chodzi o tematykę, nie odeszliśmy daleko od pierwotnych założeń gier.


Od tamtej pory jednak na międzynarodowej arenie biznesowej gry kierownicze w tej czy innej formie wkraczały coraz częściej do przedsiębiorstw i uczelni jako metoda szkoleniowa.

Co ciekawe do 1965 roku odsetek stosowania gier w biznesie sięgał kilkunastu (około 12%) procent, podczas gdy zastosowanie dydaktyczno-akademickie utrzymywało się na poziomie 42%.

Początkowo gry były obsługiwane przez komputery typu mainflow natomiast w latach 80. obsługę przejęły już coraz popularniejsze mikrokomputery.

Pojęcie gier kierowniczych zaczęło w Polsce pojawiło się na przełomie lat 70-80. za sprawą gry SYGT autorstwa dr Jagody oraz dr. Wudarzewskiego, która na przestrzeni lat była sukcesywnie modyfikowana w celu dostosowania jej do warunków panujących na rynku. Traktująca ona o głównych elementach wolnorynkowych, opracowaniu i przyjmowaniu strategii zarządzania przedsiębiorstwem czy też mechanizmów uproszczonej produkcji.

Początkowo w przypadku gier kierowniczych w kwestii materiałów pomocniczych ograniczano się do przygotowywania notatek lub korzystano z komputerów, które w latach 80. i 90. święciły okres swojej świetności wchodząc do polskich firm.

W dzisiejszych czasach gdy biznes zdominowany został przez komputery, a praca bez nich nie jest w zasadzie możliwa, coraz więcej firm decyduje się na powrót do korzeni, czyli przeprowadzanie gier biznesowych bez lub przy minimalnym zastosowaniu komputerów. Coraz częściej pojawiają się plansze, klocki, tablice, etc.

Rośnie nacisk na szkolenia oparte na grach biznesowych mające rozwijać komunikację w zespole, teamwork, czyli pracę zespołową oraz metodykę zarządzania projektami opartą choćby na SCRUM.

Historia tematyki gier oraz symulacji biznesowych zainspirowała do pochylenia się nad tematem wiele firm szkoleniowych, które opracowały własne, autorskie rozwiązania.

W kolejnych tekstach postaram się rozwijać poszczególne tematy z zakresu Strategicznych Gier Biznesowych oraz ich wpływu na biznes w Polsce, Europie oraz na świecie. Postaram się opowiedzieć także o tym jakie gry są najodpowiedniejsze dla jakiego sektora biznesowego oraz jak z nich korzystać by przyniosły jak najlepszy efekt.


Tekst: Magdalena Kobiałko w oparciu o rozmowy z Cezarym Rutką i Janem Wasilewskim z firmy Alnair

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0W sukces tej Polki nikt nie wierzył. Uparła się i stworzyła rewolucyjny krem antysmogowy
0 0Bill Gates jest niemożliwy! Żeby nakarmić świat, hakuje... proces fotosyntezy
DZIEJE SIĘ 0 0Cyfrowi kryminaliści spuszczają nam spory łomot. "Ale mamy coś, czego nie mają oni"