O autorze
Magdalena Sapińska, lat 39, rodowita Warszawianka

Posiadam dyplom licencjata z ekonomii oraz magistra z finansów na Uniwersytecie Warszawskim, ukończyłam także studia MBA.

Swoje długoletnie doświadczenie zdobywałam pracując w branży budowlanej i farmaceutycznej, gdzie piastowałam najwyższe stanowiska związane z finansami, w tym członka zarządu i członka rady nadzorczej.

Przez cztery lata prowadziłam również własną działalność gospodarczą (biuro rachunkowe i doradztwo finansowe). Jest to cenna wiedza w kontekście zmagań przedsiębiorcy z biurokracją państwową oraz niejasnymi przepisami.

Przez kilka lat byłam związana ze stowarzyszeniem Europejska Federacja Doradców Finansowych. Podejmowane działania miały na celu uregulowanie roli doradztwa finansowego oraz zwrócenie uwagi na nierzetelnych doradców, tzw. sprzedawców kredytów. Jako członek komisji ds. PR promowałam stowarzyszenie na arenie europejskiej.

W swoim dorobku zawodowym mam również współpracę z Gazetą Prawną. W roli eksperta
wypowiadałam się na tematy podatkowe.

Ostatnio kandydowałam do Sejmu RP z ramienia Nowoczesnej Ryszarda Petru.

Szef na wagę złota


Wbrew pozorom bycie dobrym szefem może okazać się trudne. Choć każda branża wymaga innych predyspozycji do pracy to jednak można wyróżnić zespół cech, które powinien posiadać każdy szef. A więc jak być dobrym szefem? Czy super szef w ogóle istnieje?


Zgodnie z powszechną opinią, dobry szef powinien przede wszystkim okazywać szacunek swoim pracownikom, wyróżniać się wysokimi kompetencjami, osobowością przywódcy, umiejętnością pracy z ludźmi, łatwością komunikacji oraz znakomitą organizacją pracy własnej i zespołu. Idealny szef wierzy w to co robi, jak również umie zachęcić innych do działania. Powinien być także autorytetem i wzorem dla podwładnych. Tylko czy to wystarczy...


Zastanówmy się jakimi szefami są dzisiaj kobiety?

Czasy, kiedy kobiety potulnie siedziały w domu, słuchały ojców, potem mężów, a zajmowały się tylko sprzątaniem, kuchnią, rodzeniem, wychowywaniem dzieci i plotkami - minęły bezpowrotnie. Dzisiejsza kobieta ma swoje aspiracje i ambicje, co przy zachowaniu jej pierwotnej, naturalnej kobiecości czyni ją jeszcze bardziej atrakcyjną.


Kobiety w biznesie wnoszą niepowtarzalny sposób myślenia, mają intuicję i świetnie wyczuwają rodzące się konflikty w zespole. Są uważne i cierpliwe, wrażliwe w kontaktach ze współpracownikami.
Jednak w sytuacjach trudnych mają mniejszą skłonność do podejmowania ryzyka niż mężczyźni. Starają się podejmować decyzje wyważone, odpowiedzialne, po głębokim przemyśleniu, zebraniu wszelkich możliwych informacji.

Uważam, że w biznesie dobrze jest połączyć predyspozycje obu płci, dobierając koedukacyjną kadrę zarządzającą. Zarówno kobieta jak i mężczyzna wnoszę pozytywne wartości do firmy. Łącząc kompetencje i umiejętności kobiet z predyspozycjami mężczyzn stworzymy doskonały zespół do zarządzania każdą firmą. Wymaga to oczywiście współpracy i "dotarcia się" - jak w każdej relacji.

Aby dobrze zarządzać powinniśmy stymulować ludzi, by dążyli do obranego wcześniej celu, wyzwalać w sobie i w innych entuzjazm do działania oraz pobudzać w sobie, ale też w pracownikach najlepsze cechy charakteru.

Z moich doświadczeń zawodowych wynika, że dzisiaj dobry szef w firmie jest na wagę złota. Żeby nim zostać należy zbierać doświadczenia, pracować nad swoimi kompetencjami i nieustająco rozwijać swój potencjał.

Pamiętajmy, że w pracy liczą się nie tylko nasze kwalifikacje, ale też charakter, postawy i wartości. W pracy nieustannie wchodzimy w interakcje ze współpracownikami - a zatem to, jaki typ pracy i zarządzania preferujemy, jakimi ludźmi w ujęciu holistycznym jesteśmy, determinuje przebieg całego naszego życia zawodowego.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
WYWIAD 0 0O nich będzie głośno. Stworzyli pierwszy inteligentny głośnik rozumiejący komendy po polsku
BIZNES 0 0Nigdzie nie uciekniesz przed wyższym ZUS. Po tym tekście zrezygnujesz z przenosin firmy do Czech
NAUKA 0 0Ludzie już planują przeprowadzkę na "Drugą Ziemię". Ekspert wyjaśnia, czy to możliwe
WYWIAD 0 0"Postarzałam się o 5 lat w ciągu roku". Polka skończyła Harvard, wróciła ze świetnym pomysłem na biznes
0 0Rozwiązanie problemu sortowania odpadów mieliśmy 20 lat temu. Teraz może pomóc miastom uniknąć kar
0 0W Polsce powstała "Szkoła Przyszłości". Można używać smartfonów na lekcjach i uprawiać ogródek
0 0Program "Milion Plus" dla szpitali to wyborczy bubel. Jest niczym plaster na krwawiącą tętnicę