O autorze
Obserwatorka życia i rzeczywistości funkcjonowania organizacji. Kosmopolitka, StartUpwoman i mentorka rozwoju kariery StartUpYourFuture oraz ThinkTanka StartWPrzyszłość.

Na blogu INN Poland komentuje zaobserwowane trendy i zjawiska, prezentuje najnowsze praktyki rynkowe oraz wyniki badań, nowinki technologiczne w obszarze zarządzania kapitałem ludzkim. Pisze o HR tech startupach a także kulturze organizacyjnej, przywództwie i wielokulturowości.

Współzałożycielka społeczności StartUpYourFuture, inicjatywy społecznej, która ma na celu propagowanie pivotowania kariery, jak przedsięwzięć biznesowych oraz Think Tanka Start W Przyszłość.

Prywatna strona: magdastawska.pl

Polski Hyperloop

Absolwenci Politechniki Warszawskiej i Wrocławskiej opracowali projekt hyperloopa i wierzą, że zrewolucjonizują transport w Europie i przejedziemy się nim jako pierwsi w Polsce.


Hyperloop to zupełnie nowy środek transportu. To połączenie pociągu i samolotu. “Samolot bez skrzydeł” – jak mówi Krzysztof Tabiszewski, koordynator prac projektowych i dodaje: „podróż międzymiastowa jest zbyt długa i kosztowna. Projektujemy nowy środek transportu: Arteria Hyperloop, która sprawi, że podróż międzymiastowa będzie krótka jak podróż̇ metrem. Odległość́ nie będzie już przeszkodą w biznesie i utrzymywaniu relacji z innymi. Umożliwi to nam w kraju podróż, przykładowo z Krakowa do Gdańska w 35 minut z prędkością bliską prędkości dźwięku."


Hyperloop – ten rewolucyjny środek transportu bije rekordy popularności na świecie za sprawą Elona Muska, miliardera stojącego za takimi projektami, jak elektryczne samochody Tesla, czy czy Space X, budowa silników rakietowych i rakiet nośnych oraz statków kosmicznych.


Kapsuła Hyperloop porusza się w hermetycznej rurze, z której wypompowujemy powietrze. Dzięki temu możemy poruszać się bardzo szybko zużywając jedynie 150kW mocy, czyli tyle co Skoda Octavia. Pojazd porusza się bez kontaktu z podłożem wykorzystując magnetyczną lewitację oraz łożyska powietrzne.


Konstruktorzy pracują intensywnie nad zrealizowaniem swojego przedsięwzięcia. Zależy im na tym, aby połączyć Europę hyperloopami, abyśmy mogli poruszać się ekologicznie i szybko.

W ramach akcji crowdfundingowej „odpalili projekt” i zebrali 65.720 zł. 454 crowdfunderów uwierzyło w polskiego hyperloopa. Wśród nich znalazło się Narodowe Centrum Badań Rozwoju oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Oto, jak prezentuje się model hyperloopa wydrukowany na drukarce 3 D.

Aby stworzyć pełnowymiarową makietę przedziału pasażerskiego potrzeba około 150-200 tysięcy złotych. Model posłuży do przetestowania ergonomii wnętrza. Zespół Hyper Poland przygotował pakiety dla sponsorów zainteresowanych innowacjami w obszarze transportu na świecie. Warto się zainteresować i wesprzeć projekt, aby model w wersji 3D stał się środkiem transportu.

Tymczasem zespół stanął do starcia w kolejnym konkursie dla start-upów - Dragons Den. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone na gali finałowej w dniu 27 kwietnia br. Finaliści tegorocznej edycji zostaną objęcie programem mentoringowym i wsparciem w realizacji przedsięwzięcia.

Jaki będzie finał konkursu Dragons Den pozostaje w dalszym ciągu zagadką. Wiadomo już, że projekt polskiego Hyperloopa jest w finale TOP 20 INNOVATION Best StartUp.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0W sukces tej Polki nikt nie wierzył. Uparła się i stworzyła rewolucyjny krem antysmogowy
0 0Bill Gates jest niemożliwy! Żeby nakarmić świat, hakuje... proces fotosyntezy
DZIEJE SIĘ 0 0Cyfrowi kryminaliści spuszczają nam spory łomot. "Ale mamy coś, czego nie mają oni"