O autorze
Obserwatorka życia i rzeczywistości funkcjonowania organizacji. Kosmopolitka, StartUpwoman i mentorka rozwoju kariery StartUpYourFuture oraz ThinkTanka StartWPrzyszłość.

Na blogu INN Poland komentuje zaobserwowane trendy i zjawiska, prezentuje najnowsze praktyki rynkowe oraz wyniki badań, nowinki technologiczne w obszarze zarządzania kapitałem ludzkim. Pisze o HR tech startupach a także kulturze organizacyjnej, przywództwie i wielokulturowości.

Współzałożycielka społeczności StartUpYourFuture, inicjatywy społecznej, która ma na celu propagowanie pivotowania kariery, jak przedsięwzięć biznesowych oraz Think Tanka Start W Przyszłość.

Prywatna strona: magdastawska.pl

Wielopokoleniowość i różnorodność - wyzwania zarządzających firmami

Żyjemy w czasach, w których nasze otoczenie zmienia się szybciej, niż zauważamy. Wyzwaniem, przed jakim stoimy w Polsce, a także w większości wysoko rozwiniętych krajów Europy jest demografia.


Demografia i polityka demograficzna w skali makro, a w skali mikro wielopokoleniowe zespoły znalazły na trwale stałe miejsce w debacie politycznej kraju, jak i wielu zarządów firm.

Postęp technologiczny, globalizacja, wynalazki i odkrycia naukowców, rozwój nowych trendów i modeli biznesowych powodują przemiany we wszystkich niemal dziedzinach ludzkiego życia. Skutkuje to także indywidualną korzyścią dla organizmu człowieka – wydłużeniem naszego życia i możliwością pozostawania aktywnym, nie tylko zawodowo, znacznie dłużej niż było to możliwe i realizowane przez naszych przodków.


Nikogo bowiem nie dziwi dzisiaj 70 letnia didżejka, jak znana DJ Wika, cudowna osoba, którą mam przyjemność „falołować na fejsie”, czy dokonanie 67 latka – samotny rejs kajakiem - Polaka - Aleksandra Doby.

Ciekawość świata oraz potrzeba rozwoju przybiera nowe wymiary, dzięki digitalizacji, internetowi, czy chmurze. Dzieci mają inne potrzeby, nawyki i możliwości niż ich rodzice. A przecież te, czyjeś dzieci, i ci, kogoś rodzice, napotykają na siebie w miejscu pracy i tworzą grupy robocze, zespoły projektowe.


Od paru lat zalewa nas fala różnych artykułów, badań na temat pokolenia milenijnego.

Zastanawiam się przy tym, na ile te badania i publikacje są elementem marketingu, a na ile wynikają z realnych problemów, z jakimi borykają się zarządy firm.

"Pokoleniowość przydarza się i nie każdy jest członkiem pokolenia i nie każdy podejmuje typologiczne role przedstawiciela własnego pokolenia" - twierdził profesor Jan Garewicz.

Sama przecież kiedyś byłam także wchodzącą na rynek pracy idealistką, która była najmłodsza w zespole, a moją szefową była osoba w wieku mojej mamy. Wspominam ten czas bardzo mile, a byłam trochę z innej bajki. Mile wspominam także momenty, kiedy pracuję z osobami, które mogłyby być moimi dziećmi (gdybym się bardzo mocno postarała w młodym wieku). A jesteśmy przedstawicielami dwóch różnych pokoleń.


Obecnie mamy aktywnych zawodowo przedstawicieli przynajmniej czterech pokoleń. Znaczenie różnorodności w tym kontekście zaczyna przybierać coraz bardziej na znaczeniu. Różnorodność to zarządzanie karierami przedstawicieli różnych pokoleń często w tej samej organizacji. Jak bowiem dotrzeć do nowych klientów, innych klientów bez zrozumienia ich specyfiki?

Różnorodność sprzyja produktywności i kreatywności, co udowadniają wyniki prowadzonych badań. W najbliższym czasie - w dniach 8-9 czerwca będzie się odbywać konferencja pod tytułem "Zarządzanie Różnorodnością - Podstawą budowania Kapitału Ludzkiego. Temat przewodni odnosić się będzie do szeroko pojętego zarządzania różnorodnością w polskich firmach.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

ŚWIATOWY DZIEŃ SZEFA

0 0Twój szef cię nienawidzi? Nie musisz się zwalniać. Oto co powinieneś zrobić
0 0I kolejna godzina zmarnowana. Tak sprawisz, że gadatliwy kolega z pracy się przymknie
BIZNES 0 0Wymyślił, że będzie przynosił korpoludkom książki. "Znikają w 5 minut. Ludzie się na nie rzucają"
0 0Oto dziejowa sprawiedliwość. Ofiara naciągnęła na kasę internetowego oszusta
0 0Nie obserwujecie nas jeszcze na Instagramie? Będziecie zaskoczeni, co tam się wyprawia
0 0Tak zachowasz produktywność, gdy pracujesz zdalnie (a tak naprawdę wcale tego nie chcesz)
0 0Nobel z ekonomii trafił w dobre ręce. Ci ludzie pomogli 5 milionom dzieci
0 0Zdobywca Nagrody Nobla: Nie oszukujmy się, nie skolonizujemy egzoplanet
KARIERA 0 0Rzuciła pracę programistki, żeby opiekować się cudzymi kotami. I świetnie na tym wyszła