O autorze
Obserwatorka życia i rzeczywistości funkcjonowania organizacji. Kosmopolitka, StartUpwoman i mentorka rozwoju kariery StartUpYourFuture oraz ThinkTanka StartWPrzyszłość.

Na blogu INN Poland komentuje zaobserwowane trendy i zjawiska, prezentuje najnowsze praktyki rynkowe oraz wyniki badań, nowinki technologiczne w obszarze zarządzania kapitałem ludzkim. Pisze o HR tech startupach a także kulturze organizacyjnej, przywództwie i wielokulturowości.

Współzałożycielka społeczności StartUpYourFuture, inicjatywy społecznej, która ma na celu propagowanie pivotowania kariery, jak przedsięwzięć biznesowych oraz Think Tanka Start W Przyszłość.

Prywatna strona: magdastawska.pl

Recepta na stres

Czujesz się zestresowany / zestresowana? Prosta recepta – zajmij się sztuką. Rysuj, koloruj, pisz!


Badania wskazują, że 45 minutowa przerwa w pracy dedykowana tworzeniu artystycznemu (rysowanie, rzeźbienie, etc. ) także dla osób całkowicie pozbawionych umiejętności w tych obszarach – redukuje poziom kortyzolu, hormonu odpowiedzialnego za stres. Czym wyższy poziom tego hormonu w naszym organizmie, tym większy odczuwamy stres.


W badaniu uczestniczyły osoby w wieku od 18 do 59 roku życia. Wyniki wskazują na korelacje pomiędzy wiekiem badanego a poziomem obniżenia kortyzolu. U osób młodszych efekt obniżenia hormonu stresu był znacznie bardziej widoczny niż u osób starszych. Podkreśla się znaczenie pielęgnowania zwyczaju codziennego oddawania się czynnościom kreatywnym przez młode osoby. Naukowcy postawili także hipotezę, iż gorsze wyniki obniżenia się poziomu kortyzolu wśród osób starszych mogę wynikać z zakorzenionych nawyków rozwiązywania problemów i wypracowanych strategiach.


Badanie opublikowane w Journal of the American Art Therapy Association, pod tytułem “Reduction of Cortisol Levels and Participants’ Responses Following Art Making pogłębia dotychczasowe wyniki badań prowadzonych wokół terapeutycznego wykorzystania sztuki lub czynności kreatywnych w życiu człowieka.


Pisanie jako terapia redukcji stresu

Stres zapewne nie sprzyja czytelnictwu. Obecnie więcej się pisze niż czyta. Raport Czytelnictwa przedstawiony przez Bibliotekę Narodową wskazuje, że w roku 2015 roku lekturę co najmniej jednej książki zadeklarowało 37% badanych. Podobnie jak w poprzednich latach zmienną najsilniej determinującą czytanie książek było wykształcenie – im wyższe, tym wyższy odsetek czytelników. Czytelnictwo jest także wyższe wśród kobiet niż wśród mężczyzn.

Nie znając tych badań sama popełniłam niedawno debiut autorski – napisałam Alchemię Kariery Kobiety. Daj sobie drugą szansę. Pisanie sprawiało mi w większości niesamowitą frajdę. Tylko w końcowej fazie odczuwałam niepokój – jak ona się przyjmie na rynku, czytając, że poziom czytelnictwa w naszym kraju jest na zatrważająco niskim poziomie.

Świat „pisarzy” przenosi się do mediów elektronicznych. Jest to jedno z modnych zajęć przedsiębiorczości stylu życia. Powstaje całkiem sporo ciekawych blogów, wypieranych coraz bardziej przez vlogi, które świadczą o tym, że lepiej oglądać, niż czytać.
Blogowanie postrzegane jest za sposób autopromocji lub działań marketingowych. Sama jestem ciągle pytana, dlaczego bloguję i zawsze odpowiadam prawdę – chcę inspirować, dzielić się wiedzą. Piszę wtedy, kiedy uznaję, że coś jest warte przekazania dalej, bo wpływa na ogólny rozwój społeczeństwa mojego kraju. A tymczasem może jest to także efekt odstresowujący?

Badania prowadzone przez zespół naukowców pod przewodnictwem prof. Girija Kaimal otwierają nowe obszary poznania homo sapiens, a sama jego sylwetka także odzwierciedla współczesne czasy – jest także blogerem.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
DZIEJE SIĘ 0 0"Ktoś dobrze wybrał cel". Uderzenie w saudyjską ropę zaboli cały świat, również nas
0 0Kaczyński cieszy się, że gonimy Niemców. Ale powołuje się na raport, którego nie zrozumiał
NAUKA 0 0Polacy szykują inspirowaną glonami rewolucję w medycynie. Właśnie dostali na to 21 mln zł
0 0Rząd chce wiedzieć, gdzie jeździsz i za ile. Dane z Ubera i Bolta przejmą służby
KARIERA 0 0Rozwój osobisty może zniszczyć człowieka. "Obudził się we mnie wewnętrzny krytyk na sterydach"
0 0W tych światowych miastach żyje się najlepiej. Znalazło się też miejsce dla Warszawy
WYWIAD 0 0O nich będzie głośno. Stworzyli pierwszy inteligentny głośnik rozumiejący komendy po polsku
BIZNES 0 0Nigdzie nie uciekniesz przed wyższym ZUS. Po tym tekście zrezygnujesz z przenosin firmy do Czech
NAUKA 0 0Ludzie już planują przeprowadzkę na "Drugą Ziemię". Ekspert wyjaśnia, czy to możliwe