25 ha/week
Magda Stawska
02 sierpnia 2016, 16:39·3 minuty czytania
Publikacja artykułu: 02 sierpnia 2016, 16:393 dniowy tydzień pracy, maksymalnie 25 godzin w tygodniu daje najlepsze wykorzystanie zdolności poznawczych człowieka.
Zgodnie z najnowszymi badaniami opublikowanymi przez Melbourne Institute of Applied Economics and Social Research zainicjowanymi i sfinansowanymi przez australijski rząd (Australian Government Department of Social Services) aktywność zawodowa ma swoje zalety i wady. Naukowcy z Uniwersytetu w Melbourne (
The University of Melbourne, The Faculty of Business & Economics) - zbadali i udowodnili:
zdolności kognitywne (poznawcze) człowieka wykazują najwyższą produktywność, kiedy pracujemy do 25 godzin tygodniowo. Praca ponad 40 godzin tygodniowo dramatycznie obniża nasze zdolności kognitywne.
Są to zdolności poznawcze człowieka, realizowane poprzez wyższe funkcje poznawcze mózgu. Pozwalają nam na zapamiętywanie informacji. Do zdolności kognitywnych należą: myślenie, orientacja przestrzenna, rozumienie, przetwarzanie danych, nauka, mówienie, ocenianie, etc.
Badanie przeprowadzono na grupie Australijczyków poniżej 40 roku życia. Badania wskazały na brak zróżnicowania płciowego zdolności poznawczych człowieka.
Obecnie prowadzone jest badanie na grupie osób do 40 roku życia.
Do czego można zastosować wyniki badań?
Dane demograficzne populacji na świecie, w Europie, a szczególnie w Polsce -
Starzenie się społeczeństwa polskiego i jego skutki - ukazują, jak bardzo się starzejemy jako społeczeństwo.
Z prognoz Głównego Urzędu Statystycznego - „
Prognoza ludności na lata 2008-2035” wynika, że osoby w wieku 65 lat i więcej w 2035 r. będą stanowiły 23,2% ludności. Oznacza to wzrost o około 10
punktów procentowych w stosunku do roku 2007. Odsetek osób mających 80 lat i więcej wyniesie w 2035 r. 7,2%, podczas gdy w 2007 r. kształtował się na poziomie 3%.
Dane demograficzne oraz sytuacja wokół zabezpieczenia emerytalnego pokolenia Polaków urodzonych w latach 70tych i 80tych są alarmujące. Dla nas, osób urodzonych w tych dekadach tematem jest już teraz, nie kwestia wieku emerytalnego, bo ten jest czymś sztucznym na papierze. Zagadnieniem, jakie zajmuje nasze głowy jest kwestia tego, jak zabezpieczyć sobie godne życie. Za 20-30 lat - wejdziemy w wiek emerytalny i będziemy musieli pracować, jeżeli odpowiednio wcześnie nie zadbamy o swoje zabezpieczenie. Wiadomym jednak jest, że nie każdego stać na to, aby odkładać. Z Diagnozy społecznej 2015 wynika, że w 2015 r. prawie 57 procent gospodarstw domowych nie posiadało oszczędności. Wśród gospodarstw domowych deklarujących posiadanie oszczędności wyraźnie dominują gospodarstwa, w których poziom oszczędności kształtuje się na poziomie jednokrotności do trzykrotności osiadanych dochodów miesięcznych (33 procent gospodarstw).
Wiele krajów zdecydowało się wydłużyć wiek uprawniający do przejścia na emeryturę, w tym także Polska. Temat zmiany progu wieku emerytalnego Polaków powrócił ponownie po zmianie ekipy rządzącej.
Sprawa wieku emerytalnego jest ważna dla każdego człowieka. Dotyczy nie tylko przyszłych emerytur, także naszych zdolności kognitywnych.