O autorze
Obserwatorka życia i rzeczywistości funkcjonowania organizacji. Kosmopolitka, StartUpwoman i mentorka rozwoju kariery StartUpYourFuture oraz ThinkTanka StartWPrzyszłość.

Na blogu INN Poland komentuje zaobserwowane trendy i zjawiska, prezentuje najnowsze praktyki rynkowe oraz wyniki badań, nowinki technologiczne w obszarze zarządzania kapitałem ludzkim. Pisze o HR tech startupach a także kulturze organizacyjnej, przywództwie i wielokulturowości.

Współzałożycielka społeczności StartUpYourFuture, inicjatywy społecznej, która ma na celu propagowanie pivotowania kariery, jak przedsięwzięć biznesowych oraz Think Tanka Start W Przyszłość.

Prywatna strona: magdastawska.pl

25 ha/week

3 dniowy tydzień pracy, maksymalnie 25 godzin w tygodniu daje najlepsze wykorzystanie zdolności poznawczych człowieka.


Zgodnie z najnowszymi badaniami opublikowanymi przez Melbourne Institute of Applied Economics and Social Research zainicjowanymi i sfinansowanymi przez australijski rząd (Australian Government Department of Social Services) aktywność zawodowa ma swoje zalety i wady. Naukowcy z Uniwersytetu w Melbourne (The University of Melbourne, The Faculty of Business & Economics) - zbadali i udowodnili:
zdolności kognitywne (poznawcze) człowieka wykazują najwyższą produktywność, kiedy pracujemy do 25 godzin tygodniowo. Praca ponad 40 godzin tygodniowo dramatycznie obniża nasze zdolności kognitywne.


Czym są zdolności kognitywne?

Są to zdolności poznawcze człowieka, realizowane poprzez wyższe funkcje poznawcze mózgu. Pozwalają nam na zapamiętywanie informacji. Do zdolności kognitywnych należą: myślenie, orientacja przestrzenna, rozumienie, przetwarzanie danych, nauka, mówienie, ocenianie, etc.


Badanie przeprowadzono na grupie Australijczyków poniżej 40 roku życia. Badania wskazały na brak zróżnicowania płciowego zdolności poznawczych człowieka.
Obecnie prowadzone jest badanie na grupie osób do 40 roku życia.

Do czego można zastosować wyniki badań?

Dane demograficzne populacji na świecie, w Europie, a szczególnie w Polsce - Starzenie się społeczeństwa polskiego i jego skutki - ukazują, jak bardzo się starzejemy jako społeczeństwo.
Z prognoz Głównego Urzędu Statystycznego - „Prognoza ludności na lata 2008-2035” wynika, że osoby w wieku 65 lat i więcej w 2035 r. będą stanowiły 23,2% ludności. Oznacza to wzrost o około 10 punktów procentowych w stosunku do roku 2007. Odsetek osób mających 80 lat i więcej wyniesie w 2035 r. 7,2%, podczas gdy w 2007 r. kształtował się na poziomie 3%.


Dane demograficzne oraz sytuacja wokół zabezpieczenia emerytalnego pokolenia Polaków urodzonych w latach 70tych i 80tych są alarmujące. Dla nas, osób urodzonych w tych dekadach tematem jest już teraz, nie kwestia wieku emerytalnego, bo ten jest czymś sztucznym na papierze. Zagadnieniem, jakie zajmuje nasze głowy jest kwestia tego, jak zabezpieczyć sobie godne życie. Za 20-30 lat - wejdziemy w wiek emerytalny i będziemy musieli pracować, jeżeli odpowiednio wcześnie nie zadbamy o swoje zabezpieczenie. Wiadomym jednak jest, że nie każdego stać na to, aby odkładać. Z Diagnozy społecznej 2015 wynika, że w 2015 r. prawie 57 procent gospodarstw domowych nie posiadało oszczędności. Wśród gospodarstw domowych deklarujących posiadanie oszczędności wyraźnie dominują gospodarstwa, w których poziom oszczędności kształtuje się na poziomie jednokrotności do trzykrotności osiadanych dochodów miesięcznych (33 procent gospodarstw).

Wiele krajów zdecydowało się wydłużyć wiek uprawniający do przejścia na emeryturę, w tym także Polska. Temat zmiany progu wieku emerytalnego Polaków powrócił ponownie po zmianie ekipy rządzącej.

Sprawa wieku emerytalnego jest ważna dla każdego człowieka. Dotyczy nie tylko przyszłych emerytur, także naszych zdolności kognitywnych.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

ŚWIATOWY DZIEŃ SZEFA

0 0Twój szef cię nienawidzi? Nie musisz się zwalniać. Oto co powinieneś zrobić
0 0I kolejna godzina zmarnowana. Tak sprawisz, że gadatliwy kolega z pracy się przymknie
BIZNES 0 0Wymyślił, że będzie przynosił korpoludkom książki. "Znikają w 5 minut. Ludzie się na nie rzucają"
0 0Oto dziejowa sprawiedliwość. Ofiara naciągnęła na kasę internetowego oszusta
0 0Nie obserwujecie nas jeszcze na Instagramie? Będziecie zaskoczeni, co tam się wyprawia
0 0Tak zachowasz produktywność, gdy pracujesz zdalnie (a tak naprawdę wcale tego nie chcesz)
0 0Nobel z ekonomii trafił w dobre ręce. Ci ludzie pomogli 5 milionom dzieci
0 0Zdobywca Nagrody Nobla: Nie oszukujmy się, nie skolonizujemy egzoplanet
KARIERA 0 0Rzuciła pracę programistki, żeby opiekować się cudzymi kotami. I świetnie na tym wyszła