Opowieść o ratowaniu rozbitków z rozbitej łodzi ilustruje funkcjonowanie jednostki w systemie społecznym. Uratować babcie, czy ratować dziecko? Kto ma pierwszeństwo?
Odpowiedź wynika z systemów kulturowych. Powoduje konflikt, wynikający z niewiedzy, braku znajomości wielokulturowości, systemu wartości, własnych doświadczeń.
Grupy, jak i jednostki tworzą narracje oddziaływujące na odbiór rzeczywistości. Tak zwana rzeczywistość może być odbierana różnie przez tych samych uczestników tejże rzeczywistości.
Jednym z najbardziej rozpowszechnianych utartych schematów myślenia jest sukces. Szczególnie w kulturze zachodniej sukces postrzegany jest przez pryzmat posiadania. Mieć znaczy Być.
Mieć tytuł, mieć pieniądze, mieć władzę, mieć wpływ.
Współczesna analiza zachowania człowieka prowadzi nas interesującymi ścieżkami. Język, jakim posługujemy się na tej ścieżce może być źródłem naszego dyskomfortu, a nawet cierpienia.
W pułapce myśli.
Badania naukowe (przykładowo S.C. Hayes) wskazują, że wymagamy od naszego logicznego umysłu rzeczy, do których nie jest on stworzony. Wiele powszechnych zdroworozsądkowych recept na lepsze życie okazuje się być ryzykowne. Aby jednak zacząć naprawdę lepiej żyć, trzeba wprowadzić zasadniczą zmianę perspektywy. Jak to zrobić? ano: Uczyć się i oduczać, nauczać na nowo.
Rozwój osobisty człowieka jest największym darem odróżniającym homo sapiens od pozostałych istot żyjących na naszej planecie. I dlatego jest on tak ważny w życiu każdego człowieka. Rozwój osobisty jest drogą przez krętą ścieżkę, często we mgle. Wszechogarniający sukces prowadzi do komercjalizacji wielu antyguru rozwoju osobistego. Warto sprawdzać swoich mentalnych przywódców i czasami zakupić, coś mniej kolorowego, trudniejszego w pierwszym kontakcie z tekstem, jednak ugruntowanego naukowo. Sprawdzonego przez top of the top i zgodnego z naszym systemem wartości.
Sukces może smucić
Zachodnia kultura postrzegania wartości człowieka przybliża nas do przyjrzenia się temu, co postrzegamy jako sukces. Sukces niesie ze sobą pułapki. Dla wielu cierpienie i ból. Poczucie niespełnienia. Czy jednak jesteśmy na to skazani?
Czym mniejsze doświadczenie życiowe, tym więcej pułapek. Czym bardziej fragmentaryczna wiedza, tym więcej pułapek. Czym mniejsza ciekawość świata tym większa podatność na uleganie stereotypom. Mózg człowieka z natury jest leniwy i uwielbia działać na autopilocie. Uwierzyliśmy w kilka fałszywych pojęć o naszych możliwościach. Jedną z najpopularniejszych utrwalanych od pokoleń jest stereotyp o stałości człowieka definiowanej przez pryzmat tzw. mindset, po ang. mentalność, nastawienie, sposób myślenia.
Stała mentalność Carol Dweck w książce [youtube]Mindset[/youtube]. The New Psychology of Success mówi o różnicy między mentalnością stałą i rozwojową. Wychowujemy się, by wierzyć w moc stałych zdolności, gdy w rzeczywistości inteligencja jest plastyczna. Człowiek żyje w kontinuum.
„Sukces to nie kwestia wrodzonego talentu, błyskotliwej inteligencji ani szczęścia. Sukcesy odnoszą̨ ludzie przekonani o tym, że wciąż̇ mogą̨ się wiele nauczyć́"
Carol Dweck
Zgodnie z naszym domyślnym poglądem (stereotypem) na temat tego, skąd pochodzą nasze zdolności, niektórzy z nas wierzą, że sukces opiera się na wrodzonych zdolnościach. Mówi się o tzw. "stałej" teorii inteligencji. Są także i tacy, którzy wierzą, że sukces opiera się na ciężkiej pracy, uczeniu się, szkoleniu i wytrwałości. Mówi się o "wzroście" lub "przyrostowej" teorii inteligencji (mentalność wzrostu).
Postawa wzrostu
Naukowcy udowodnili, że nasze mózgi mają coś, co nazywa się "neuroplastycznością", co oznacza, że nasze mózgi mogą tworzyć nowe połączenia poprzez naukę. Uproszczony przykład: jeśli ćwiczysz grę na gitarze, obszar twojego mózgu, który kontroluje pracę silnika, będzie się powiększał. Nie ma pułapu inteligencji. To samo, kiedy uczysz się języków obcych i jest wiele innych trików na oraz … kiedy medytujesz.
Medytacja to oczyszczenie umysłu z jakichkolwiek myśli oraz wprowadzenie go w stan wyciszenia i spokojnej obserwacji - niesie ze sobą korzyści: dodaje energii, poprawia pamięć i uodpornia na stres. Medytacja wpływa na regenerację mózgu. Sprawdź, co daje medytacja i wypróbuj proste ćwiczenia. Początek nie jest łatwy, choć warto.
Tymczasem jednak, sprawdź, jakie masz mindset: Growth mindest czy Fixed mindset, aby przybliżyć siebie do poznania siebie samej/samego, aby nauczyć się rozumieć myśli. Chodzi o to, aby być świadomym tego, że możemy mieć nałożone "okulary", które niesiemy przez swoje życie nie będąc tego świadomym.
Wprawdź umiejętność ćwiczenia swego mózgu. Od niego wszystko zależy.