Kwestia równości zatem nie dotyczy tylko i wyłącznie Polski. Jak pokazują dane na powyższym wykresie, na świecie nie jest lepiej niż w Polsce:
+ Wśród 500 spółek S&P tylko
6% CEO stanowią kobiety, większość Prezesów to biali mężczyźni
+ W Polsce tymczasem wprowadza się parytety: 30 procent kobiet w zarządzie i radzie – ten warunek powinny spełniać już od lipca firmy notowane na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych
Spośród emitentów z WIG20 i WIG40 warunek ten na dzień powstania tekstu spełniały
dwie spółki.
Według badań
naukowców z ALK w Warszawie,
w radzie nadzorczej firmy powinna zasiadać jedna lub dwie kobiety. Nie ze względu na parytet równości płci, ale dlatego, że dzięki kobietom przedsiębiorstwa osiągają lepsze wyniki.
Uczestniczyłam w dyskusji na jednym z portali społecznościowych dla profesjonalistów, gdzie dziennikarz Pulsu Biznesu ogłosił "Złotą Erę dla Menadżerek". Zaletą tego portalu jest to, że nikt na nim nie jest anonimowy. Nawet więcej, reprezentuje w znacznym stopniu organizację. Jednakże przeprowadzona sonda wskazywała na to, że 56% z prawie 1,7 tys. uczestników sondy, uważa wprowadzenie parytetów za złe rozwiązanie. A ja, przeżyłam po raz pierwszy w życiu, czym może być wojna płci oraz doświadczyłam, jak wielu mężczyzn obawia się kobiet na stanowiskach zarządczych. Przypomina mi to historię z początków mojej kariery zawodowej, kiedy udający się na emeryturę pracownik płci męskiej, z którym do dziś łączy nas przyjaźń, powitał mnie stwierdzeniem:
"tyle lat przepracowałem i na koniec trafia mi się baba szef i to jeszcze w wieku mojej wnuczki".
+ Polska zajmuje
przedostatnie miejsce wśród wszystkich państw Unii Europejskiej zapewniających ochronę prawną osobom nieheteronormatywnym. Osoby LGBTQ są szykanowani, radni podejmują uchwały o sferach wolnych od LGBT, a sędzina TK kpi z nieznajomego dziecka i jego sytuacji w jednej z mazowieckich szkół.
+ Około
75% firm globalnych spośród S&P 500 utrzymuje programy związane z propagowaniem różnorodności i włączania (
Diversity & Inclusion, [D&]), ale mniej niż
25% pracowników czuje, że te programy są do nich adresowane. W samych tylko Stanach Zjednoczonych wydatki na programy szkoleniowe wokół D&I opiewają na miliardowe kwoty ($8 mld za BCG), a właśnie tam ponad
55% pracowników czuje się
dyskryminowanych.
+ W ciągu ostatnich 50 lat zgodnie z danymi
WWF populacja dzikich zwierząt zmniejszyła się o 58%.
+ W tym samym czasie mniej więcej czasie
populacja Ziemi rosła w tempie 1–2 procent rocznie, od połowy lat 70. XX wieku zyskując kolejne miliardy obywateli w odstępach około 13-letnich. Wedle prognoz
Organizacji Narodów Zjednoczonych, do roku
2100 populacja świata osiągnie poziom 10,9 miliarda. Najznaczniej rosnąć będą Azja i w szczególności Afryka.
Trendy demograficzne zarówno dla Polski, jak i dla Europy kształtują się przeciwnie wobec trendów globalnych, co będzie miało poważne konsekwencje społeczne.
+ Jednocześnie w tej części świata, większość programów innowacyjnych, tzw. inkubatorów przedsiębiorczości albo startup accelerator'ów kierowana jest przykładowo do osób maksymalnie do 30 r.ż.,
+ znacząca większość firm rekrutuje w większości osoby z niewielkim stażem
+ osoba w centrum życia i rozkwitu możliwości jest dyskryminowana poprzez programy "50+" wrzucając w ten sam box osoby o różnych doświadczeniach i talentach oraz zróżnicowanym potencjale.
+ Wzrost populacji świata może wyhamować wcześniej niż pod koniec wieku w wyniku zdarzeń nadzwyczajnych, takich jak wojna z użyciem broni masowego rażenia, epidemii chorób zakaźnych czy katastrof naturalnych, zgodnie z analizami ONZ.
+ Większa liczba ludzi oznaczać, że:
- w ciągu czterdziestu lat produkcja rolna się podwoi,
- do 2030 roku zużycie wody wzrośnie o 30%, a
- przed upływem połowy tego stulecia w miastach będą szukały schronienia dodatkowe trzy miliardy ludzi.
+ Jeśli dodamy do tego
zapotrzebowanie na energię niezbędną do wzrostu ekonomicznego zarówno w krajach postindustrialnych, uprzemysłowionych, jak i dopiero teraz przechodzących uprzemysłowienie - na którą popyt do 2030 roku dwukrotnie podwoi się - okaże się, że rządy i całe społeczeństwa będą musiały stanąć przed poważnymi wyzwaniami.