O autorze
Maja Gojtowska - wierzy, że firmy powinny traktować swoich pracowników przynajmniej tak dobrze, jak klientów. Ekspert w zakresie PR i komunikacji wewnętrznej z 8-letnim doświadczeniem zdobytym w międzynarodowych organizacjach i agencjach public relations. Specjalizuje się w employer brandingu i komunikacji w obszarze rekrutacji i HR. O skutecznym budowaniu wizerunku pisze na stronie www.gojtowska.com.

Rekrutacja po polsku

Rekrutacja pracownika to w opinii wielu jeden z najbardziej nudnych procesów zachodzących w organizacji. Bo co ciekawego, kreatywnego, niekiedy zaskakującego może być w zatrudnianiu nowego pracownika. Wystarczy ogłoszenie zamieszczone w zakładce kariera na korporacyjnej stronie internetowej, plus na dokładkę w dowolnym serwisie z ogłoszeniami o pracę i już kandydaci pukają do drzwi każdej firmy. Nic z tych rzeczy!


Coraz więcej firm ma świadomość, że proces rekrutacji i selekcji kandydatów jest jednym z najbardziej widocznych na zewnątrz działań employer brandingowych, czyli budujących wizerunek pracodawcy. I że zwyczajnie opłaca się w nie inwestować. Jak rekrutują więc polscy pracodawcy?


Boskie wsparcie
Lider na rynku ubezpieczeń – PZU, przyciąga do pracy z pomocą Thor, bóg, syn Odyna. który szerszej publiczności zaprezentowany został w reklamach telewizyjnych, filmach na YouTubie oraz na dedykowanej stronie www.przyciagamynajlepszcych.pl. Kandydatów do pracy ubezpieczyciel poszukuje również na dużych portalach internetowych i rekrutacyjnych, m.in. pracuj.pl, czy LinkedIn.
Co innego dla Pań, a co innego dla Panów
Z odważnych spotów rekrutacyjnych, zróżnicowanych ze względu na … płeć zasłynął serwis Cupsell.pl umożliwiający projektowanie i zakup koszulek. W 2014 roku przeprowadził on nietypową rekrutację na stanowisko grafika. Tak zachęcał do wysyłania CV panie…
… tak panów…… A tak samą kampanię skomentował na swoim vlgou Marcin Majzner, Prezes Cupsell.plPrzez żołądek do serca

Zupełnie inaczej do procesu rekrutacji podszedł polski oddział firmy Luxsoft, który przyszłych pracowników kusił … pączkami oraz tajemniczym listem o następującej treści: „Jeśli jesteś informatykiem - dostaniesz świetną pracę! Jeśli znasz dobrego informatyka - za polecenie go zapłacimy ci cztery tysiące złotych. Jeśli kompletnie nie rozumiesz, o czym mowa - po prostu zjedz nasze pączki". W ten sposób Luxsoft chciał przyciągnąć do siebie najlepszych ekspertów IT.

Gra zamiast rekrutacji

Kompania Piwowarska, która poszukiwała administratorów portalu beerlovers.pl zdecydowała się znaleźć ich z pomocą… gry. Gra o Bro była elementem I etapu rekrutacji. Aplikacja składała się z kilku rund. Po wypełnieniu danych osobowych każdy „gracz" tworzy postać, której nadaje cechy swojej osobowości. Gra zawiera również pytania otwarte, sprawdzające praktyczną wiedzę kandydatów. W drugim etapie rekrutacji kilkunastu kandydatów zostało zaproszonych na warsztat w siedzibie Kompanii Piwowarskiej w Warszawie lub w browarze w Tychach, podczas którego rozwiązywali zadania rekrutacyjne.

Powrót do przeszłości
Niekonwencjonalności nie można też odmówić Grzegorzowi Kiszlukowi, redaktorowi naczelnemu miesięcznika Brief, który rekrutację Social Media Managera w swoim wydawnictwie przeprowadził za pośrednictwem… zwykłej kartki papieru.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Polacy wymyślili świetną apkę, która ubierze cię, jak gwiazdę serialu. Atakują nowy, odległy rynek
0 0Krótka ławka trenera Morawieckiego. Nowy minister finansów debiutował jeszcze u Tuska
0 0Do kogo trafiają pieniądze z PFN? Detektyw ujawnia sztuczki na "wyprowadzanie środków"
0 0Smartfona powinniśmy używać co najmniej 25 lat. Ten raport jest zatrważający
0 0"Znaleźli lukę w systemie". Atak na rafinerie obnażył słabe punkty ich zabezpieczeń
0 0"Ktoś dobrze wybrał cel". Uderzenie w saudyjską ropę zaboli cały świat, również nas
NAUKA 0 0Polacy szykują inspirowaną glonami rewolucję w medycynie. Właśnie dostali na to 21 mln zł
0 0Rząd chce wiedzieć, gdzie jeździsz i za ile. Dane z Ubera i Bolta przejmą służby