O autorze
Jestem radcą prawnym, od 6 lat związanym z Siwko i Wspólnicy Kancelarią Prawną . Mam to szczęście, że w życiu zawodowym mogę zajmować się tym co mnie naprawdę interesuje: prawem spółek, prawem gospodarczym, postępowaniami sądowymi i rozwiązywaniem problemów, z którymi spotykają się na co dzień przedsiębiorcy.

Doświadczenie zawodowe zdobywałam zarówno w renomowanych warszawskich kancelariach jak i jako in house lawyer, doradzając w obsłudze procesów inwestycyjnych z udziałem podmiotów zagranicznych i podmiotów z sektora finansów publicznych, procesach przekształcenia spółek czy komercjalizacji powierzchni handlowych.

W wolnych chwilach zajmują mnie dalekie i bliskie podróże oraz architektura wnętrz.

Internetowe publikacje a prawo do rozpowszechniania cudzego wizerunku

W dobie powszechnie dostępnego internetu i popularności serwisów społecznościowych sieć zalewana jest wprost niewyobrażalną ilością różnych zdjęć i filmików. Niektóre z nich wykonywane są przez osoby na nich uwidocznione, niektóre jednak bez ich bez wiedzy i zgody. Niejednokrotnie osoby przedstawione na zdjęciach i filmach nawet nie wiedzą, że są uwiecznione w ten sposób ani że filmik trafił do sieci. Czy takie zachowanie jest zgodne z prawem? I co możemy zrobić, jeżeli nie życzymy sobie, aby nasz wizerunek przemierzał przepastne otchłanie internetu?


Otóż zasadą jest, że rozpowszechnianie wizerunku wymaga zezwolenia osoby na nim przedstawionej (art. 81 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych). A zatem zamieszczając w internecie (lub rozpowszechniając w jakikolwiek inny sposób) zdjęcie albo film powinniśmy wcześniej uzyskać zgodę osób na nim widocznych. Jeżeli takiej zgody nie posiadamy powinniśmy powstrzymać się z udostępnieniem, a jeżeli to zrobimy narażamy się na odpowiedzialność prawną.
Jednak czy zawsze musimy mieć zgodę osoby widocznej na filmie lub zdjęciu, aby móc legalnie wrzucić je do sieci? Prawo przewiduje pewne wyjątki. Po pierwsze, nie musimy mieć zgody jeżeli dana osoba otrzymała od nas umówioną zapłatę za pozowanie, a nie zastrzegła iż nie wyraża zgody na upublicznienie jej wizerunku. Po drugie, nie jest potrzebna zgoda osoby powszechnie znanej, jeżeli wizerunek wykonano w związku z pełnieniem przez nią funkcji publicznych, w szczególności politycznych, społecznych, zawodowych. Wreszcie, po trzecie, nie potrzebujemy zgody, jeżeli dana osoba stanowi jedynie szczegół pewnej całości (takiej jak np. zgromadzenie, krajobraz, publiczna impreza).
A czy możemy coś zrobić, jeżeli bez naszej wiedzy lub zgody ktoś udostępni zdjęcie lub nagranie na którym jesteśmy widoczni?
Ustawodawca w tym zakresie przewidział kilka możliwości ochrony prawnej. Po pierwsze, zgodnie z art. 78 ust. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych osoba uwidoczniona na zdjęciu lub nagraniu może żądać zaniechania naruszenia, czyli po prostu usunięcia zdjęcia lub filmu z jej wizerunkiem. Po drugie, może żądać aby osoba, która dopuściła się naruszenia (czyli ta która udostępniła dane zdjęcie lub film) dopełniła czynności potrzebnych do usunięcia jego skutków, w szczególności aby złożyła publiczne oświadczenie o odpowiedniej treści i formie (np. przeprosiny w poczytnej lub lokalnej gazecie, na stronie internetowej albo w miejscu gdzie nastąpiło upublicznienie wizerunku). Jeżeli natomiast niezgodne z prawem upublicznienie wizerunku było zawinione (tzn. osoba je publikująca wiedziała że nie ma zgody osoby na nim widocznej na publikację albo co najmniej powinna była mieć taką świadomość), sąd może przyznać odpowiednią sumę pieniężną tytułem zadośćuczynienia za doznaną krzywdę lub - na żądanie tej osoby - zobowiązać do uiszczenia odpowiedniej sumy pieniężnej na wskazany przez tą osobę cel społeczny.
Nie zapominajmy również, że niezgodne z prawem upublicznienie czyjegoś wizerunku może stanowić także naruszenie jego dóbr osobistych np. czci i dobrego imienia. Wówczas osoba ujawniona na zdjęciu lub filmie może dochodzić należnych jej praw na postawie przepisów Kodeksu cywilnego. Roszczenia jakie będą jej przysługiwały są podobne do roszczeń, o których mowa powyżej. W razie naruszenia dóbr osobistych osoba pokrzywdzona może żądać zaniechania działania naruszającego jej prawa, dopełnienia czynności potrzebnych do usunięcia jego skutków, zadośćuczynienia pieniężnego a zapłaty odpowiedniej sumy pieniężnej na wskazany cel społeczny. Jeżeli na skutek naruszenia dobra osobistego zostałaby wyrządzona szkoda majątkowa, poszkodowany może także żądać jej naprawienia na zasadach ogólnych.
I jeszcze na koniec pamiętajmy, że jeżeli udostępniamy zdjęcie lub film wrzucony wcześniej do sieci przez kogoś innego również jesteśmy odpowiedzialni za naruszenie prawa do wizerunku osób na nich widocznych. To że zrobił to przed nami ktoś inny nie zwalnia nas z odpowiedzialności.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0To nie może się udać. Do kraju wkracza hiszpański start-up, który chce robić Polakom pranie
0 0Ten start-up stworzył superpszczoły. Silniejsze, odporniejsze, lepsze
DZIEJE SIĘ 0 0Cyfrowi kryminaliści spuszczają nam spory łomot. "Ale mamy coś, czego nie mają oni"
0 0Geniusz czystego zła. Twórcy "Billions" zrobią serial o niesławnym założycielu Ubera
0 0"Prywatne firmy nie powinny cenzurować polityków". Mark Zuckerberg popiera Twittera
0 0Twój szef cię nienawidzi? Nie musisz się zwalniać. Oto co powinieneś zrobić
0 0Ważny rejestr, o którym mało kto mówi. Jeśli się nie wpiszesz, wlepią ci gigantyczną karę
BIZNES 0 0Wymyślił, że będzie przynosił korpoludkom książki. "Znikają w 5 minut. Ludzie się na nie rzucają"
0 0Oto dziejowa sprawiedliwość. Ofiara naciągnęła na kasę internetowego oszusta