O autorze
Absolwentka Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu Gdańskiego i studiów MBA w Chicago. Założycielka i prezes pierwszego w Trójmieście klubu organizacji Toastmasters – Tricity Toastmasters International, w którym realizowane są kursy przemawiania publicznego, zarządzania zespołem i projektami. Specjalista ds. nowych rynków zbytu, marketingu i sprzedaży. Pracowała w firmach m.in. w Stanach Zjednoczonych i w Wielkiej Brytanii. Interesuje się nowymi technologiami i ich praktycznym zastosowaniem w biznesie. Ma kilkuletnie doświadczenie na stanowisku Kierownik Projektu. Od 2012 Doradca Dziekana Wydziały Ekonomicznego UG d/s współpracy z biznesem, gdzie realizuje projekt ”Szczęście to nie przypadek”.

Od początku 2014 prowadzi autorski program rozwoju BusinessLifePRO, którego uczestnicy uczą się umiejętność szybkiego osiągania celów i satysfakcji w życiu zawodowym i osobistym. Czas wolny spędza z książką, biegając lub tańcząc. Sezonowo żegluje i jeździ na nartach. Ostatnio przebiegła I PZU Gdańsk Maraton.

Ciekawe ile lat będziemy pracować?

Okres urlopów się skończył i znowu wróciliśmy do pracy, do pracy, której liczba lat ciągle jest debatowana. Tymczasem Warren Buffet, największy inwestor giełdowy w dotychczasowej historii, w wieku 84 lat nadal pracuje, i właśnie parę tygodni temu zrealizował swoją największą jednorazową transakcję w życiu kupując za 37,2 mld USD udziały w spółce Precision Castparts. A my? Ile lat my będziemy pracować?


Słowo "praca" przede wszystkim kojarzy się z pracą dla pieniędzy, ale równie popularne jest w kontekście rozwijania swoich umiejętności, talentów i pasji, w pracy nad relacjami i w pracy nad sobą. Czym charakteryzuje się każdy ten obszar i co trzeba umieć, żeby osiągać w tych obszarach sukcesy?


Praca dla pieniędzy

Najbardziej powszechnie używa się słowa praca, w rozumieniu zajęcia, dzięki któremu większość z nas otrzymuje pensje, która umożliwia nam pokrywanie kosztów życia czy zapewnienia pożądanej jakości życia.

Ale tak naprawdę, żeby gromadzić pieniądze, bo o to chodzi, a nie tylko o zarabianie, potrzeba dokładnie rozumieć jak funkcjonuje rynek finansowy, jak funkcjonują kredyty, dźwignie finansowe, zabezpieczenia, rynek kapitałowy, inwestycyjny, giełdowy. W tym zakresie bardzo mało ludzi sprawnie się porusza. Z analizy Bankier.pl wynika, że 70% pytanych użytkowników portalu nie potrafiłaby obliczyć swojego wynagrodzenia netto, znając kwotę brutto.


Aby osiągnąć finansowy sukces musimy świadomie zarządzać swoimi finansami osobistymi. Taka praca odbywa się w trzech obszarach.

Pierwszy obszar to praca nad zwiększaniem przychodów.

W tym obszarze pracujemy nad zwiększaniem pensji, czynszu z najmu, ceny za produkty, coraz większej liczbą klientów, wszystkim co zwiększa nasze przychody, czy to z pracy bezpośrednio przez nas wykonywanej (pensja, praca na zlecenie itp.), czy to z przychodów pasywnych, czyli za pośrednictwem różnych dźwigni (zakupione akcje, udziały w biznesie, mieszkanie na wynajem, napisana przez nas książka, piosenka czy film, itp.).


Jeśli skupiamy się tylko na tym obszarze, to istnieje pewne ryzyko. Mając coraz większe pieniądze możemy coraz więcej wydawać. Mając coraz większe przychody rośnie też nasza zdolność kredytowa i możemy coraz więcej kupować na kredyt. Działając w taki sposób możemy wyglądać na osoby bogate, ale tak naprawdę nasza sytuacja finansowa może być bardzo stresująca i niepewna.

Tymczasem jak powiedział Robert Kiyosaki (jeden z najbardziej znanych guru od zarządzania finansami osobistymi), nie chodzi tak bardzo o to ile zarabiasz, ale ile zostaje Tobie z tych zarobionych pieniędzy, bo tylko te niewydane pieniądze właściwie zainwestowane tworzą prawdziwe fortuny.

Drugi obszar to praca nad pomnażaniem pieniędzy, czyli inwestowanie.

Inwestowanie czyli przeznaczanie środków finansowych w celu tworzenia różnych i kolejnych dźwigni, żeby otrzymywać ten drugi rodzaj przychodów, czyli przychody pasywne.

Niewielu z nas podejmuje działania w tym obszarze. A jest to najpewniejsza i najszybsza droga do bogactwa. Największe pieniądze uzyskuje się rozwijając swoje umiejętności w pomnażaniu pieniędzy. Niestety istnieje przekonanie, że dopiero jak ma się znaczne środki można osiągać sukcesy w tym obszarze. Tymczasem jak pokazują historie największych inwestorów większość z nich zaczynała od naprawdę małych sum, które systematycznie pomnażali. Ucząc się na mniejszych kwotach, poznawali jak działa rynek i oswajali się też z ryzykiem inwestycyjnym, a wyciągając wnioski potrafili z czasem podejmować coraz lepsze decyzje.

W każdej chwili możemy podjąć decyzję, że chcemy zwiększyć swoją wiedzę w tym zakresie i zmienić swoje nawyki zakupowe, żeby zacząć gromadzić pieniądze, które będzie można przeznaczyć na ten cel. Zwiększając swoją wiedzę na temat zarządzania finansami coraz lepiej zarządzamy swoim budżetem w efekcie czego mamy coraz więcej środków na inwestycje. Najprostszym sposobem na pomnażanie kapitału jest systematyczne oszczędzanie połączone z jak najczęstszą kapitalizacją (jak najczęstsze naliczanie odsetek, żeby doprowadzić do sytuacji, kiedy mamy odsetki od odsetek).

Trzeci obszar to zabezpieczanie już posiadanych środków finansowych czy rzeczowych przed utratą wartości.

Często o tym się zapomina, ale raz uzyskane środki finansowe czy rzeczowe zwykle tracą na wartości. Inflacja, nowe technologie, zmieniające się uwarunkowania gospodarcze wpływają na wartość pieniądza i ceny produktów i usług. Wiele z przedmiotów, licencji, budowli i innych tym podobnych wartości materialnych i niematerialnych z czasem staje się bezużytecznych, niszczeje, wymaga unowocześniania czy remontów, aby dotrzymać kroku aktualnym standardom i nie stracić na wartości.

Gromadząc środki finansowe i inwestując musimy pamiętać, żeby jednocześnie wdrażać działania zabezpieczające przed utratą wartości. Że musimy przeznaczać czas na rozwijanie swojej wiedzy jak najlepiej to robić. Że tego też musimy się uczyć. Inaczej możemy bardzo dużo stracić. Stracić wszystko to co zgromadziliśmy i pomnożyliśmy.

Tak naprawdę praca nad zarządzaniem finansami osobistymi nigdy się nie kończy. Żyjemy w świecie coraz bardziej powiązanym finansowo, w którym finanse jednego kraju oddziaływają na finanse drugiego kraju. Jak to miało miejsce przy uwolnieniu franka szwajcarskiego w styczniu tego roku, przez co u nas podrożały kredyty we frankach. Czy tego chcemy czy nie, czy nas to interesuje czy nie, brak wiedzy na temat zarządzania finansami i właściwych decyzji w tym zakresie będzie działał na naszą niekorzyść. Dlatego jeśli chcesz mieć większą pewność, że będziesz miał środki na finansowanie swojego życia na takim poziomie jaki oczekujesz, jak najszybciej zacznij zgłębiać wiedzę na ten temat.

Jak powiedział Warren Buffet „ryzyko bierze się z niewiedzy o tym co robisz”. Im lepiej będziesz się znał na finansach tym bardziej zwiększasz swoje szanse w tym zakresie.

Praca nad rozwijaniem swoich umiejętności, talentów i pasji

Jednym ze skutecznych sposobów na osiąganie imponujących rezultatów w obszarze gromadzenia pieniędzy jest właśnie uzyskiwanie przychodów ze sprzedawania naszych umiejętności. Im więcej umiejętności mamy i im wyższej jakości one są tym (jeśli potrafimy je sprzedać) uzyskujemy większe przychody.

Każdy z nas posiada określone talenty i umiejętności. Część z nich jest czasem długo nam nie znana, ponieważ zbyt mało działań podejmujemy, żeby mogły one się rozwinąć i ujawnić. Te umiejętności posiadamy na różnym poziomie. Zawsze jednak możemy być coraz lepsi i uczyć się nowych rzeczy.

Tutaj też może istnieć pewna pułapka myślenia. W związku z tym, że największe przychody otrzymuje się wykorzystując swoje talenty, zdarza się, że osoby, które w oparciu o swoje talenty i pasje zaczynają realizować własne przedsięwzięcia gospodarcze odnoszą porażkę. Taka sytuacja może być po części związana z tym, że a) ich talent nie jest tak interesujący dla większej grupy odbiorców (nie ma wystarczającej ilości nabywców), b) nie potrafią sprzedawać swojego talentu, c) nie rozwijają umiejętności prowadzenia biznesu.

Jeśli chcemy pracować nad wdrażaniem swoich pasji i talentów w formie prowadzenie własnego biznesu to tego też możemy się nauczyć. Umiejętność prowadzenia biznesu to po prostu zbiór umiejętności, których można się nauczyć. Najważniejsze wśród nich to jest umiejętność sprzedaży, umiejętność organizowania i zarządzania zespołem, zarządzania finansami firmy, marketing, logistyka i inne.

Zdarza się jednak często tak, że osoby, które mają w innym zakresie talenty, nie chcą łączyć ich z rozwijaniem swoich umiejętności prowadzenia biznesu, dlatego mają problem z samodzielną sprzedażą swoich talentów, co skutkuje niepowodzeniem biznesowym.

Praca nad relacjami

Każdy z nas jest dla kogoś synem, córką, mężem, żoną, siostrą, bratem, wujkiem, ciocią, przyjacielem, przyjaciółką, koleżanką, kolegą, pracownikiem, szefem, znajomym, znajomą, sąsiadem, sąsiadką i jeszcze pewnie znalazłoby się kilka innych ról. W każdej z tej relacji możemy być jeszcze lepsi niż jesteśmy. Możemy być wzorem do naśladowania. A przynajmniej to powinno być naszym celem. Każda radość i zadowolenie, jakie dzięki nam mają te osoby, potwierdza to, że dobrze spełniamy się w tej roli.

Im lepsi jesteśmy w tworzeniu trwałych i silnych relacji tym większa szansa na realizację celów w obszarze pracy dla pieniędzy i rozwijania talentów. Dzieje się tak ponieważ, jak to powiedział założyciel LinkedIn Reid Hoffman „to ludzie kontrolują zasoby, informacje i możliwości” i mogą wspierać naszą motywację do działania.

Praca na sobą

Tutaj mamy nieograniczone możliwości, ciągle podnoszenia sobie poprzeczki. Od choćby wstawania 5 min. wcześniej, do pracy nad tym, żeby w naszej głowie pojawiały się tylko dobre i pożyteczne myśli.

Im bardziej rozwijamy w sobie takie umiejętności jak panowanie nad sobą, samodyscyplinę, myślenie strategiczne, wytrwałość, kreatywność, otwartość tym łatwiej nam pracować i osiągać sukcesy w trzech powyższych obszarach. A praca nad sobą tak naprawdę nigdy nie musi się skończyć. Niestety niektórzy z nas najszybciej kończą pracę właśnie w tym obszarze. Takie osoby często mówią: jestem jaki jestem, jakby nic już nie mogli zrobić.

A od pracy nad sobą powinno się zacząć pracę nad poprawieniem relacji z innymi, nad konsekwentnym rozwijaniem umiejętności i nad gromadzeniem pieniędzy. Im mamy lepszy i silniejszy charakter i coraz bardziej dojrzałą osobowość tym łatwiej osiągać sukcesy we wszystkich innych dziedzinach życia.

Jak widać pracować możemy zawsze i wszędzie. Do końca życia. I o to chodzi. O to, żeby ciągle się rozwijać i ciągle mieć powody do zadowolenia. Do tego, żeby dążyć do tego, żeby być bogatym i szczęśliwym. Zadowolonym z siebie, swoich relacji, wykorzystując swoje talenty i umiejętności, w komfortowej sytuacji wolności finansowej.

Powodzenia!

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

ŚWIATOWY DZIEŃ SZEFA

0 0Twój szef cię nienawidzi? Nie musisz się zwalniać. Oto co powinieneś zrobić
0 0I kolejna godzina zmarnowana. Tak sprawisz, że gadatliwy kolega z pracy się przymknie
BIZNES 0 0Wymyślił, że będzie przynosił korpoludkom książki. "Znikają w 5 minut. Ludzie się na nie rzucają"
0 0Oto dziejowa sprawiedliwość. Ofiara naciągnęła na kasę internetowego oszusta
0 0Nie obserwujecie nas jeszcze na Instagramie? Będziecie zaskoczeni, co tam się wyprawia
0 0Tak zachowasz produktywność, gdy pracujesz zdalnie (a tak naprawdę wcale tego nie chcesz)
0 0Nobel z ekonomii trafił w dobre ręce. Ci ludzie pomogli 5 milionom dzieci
0 0Zdobywca Nagrody Nobla: Nie oszukujmy się, nie skolonizujemy egzoplanet
KARIERA 0 0Rzuciła pracę programistki, żeby opiekować się cudzymi kotami. I świetnie na tym wyszła