O autorze
Absolwentka Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu Gdańskiego i studiów MBA w Chicago. Założycielka i prezes pierwszego w Trójmieście klubu organizacji Toastmasters – Tricity Toastmasters International, w którym realizowane są kursy przemawiania publicznego, zarządzania zespołem i projektami. Specjalista ds. nowych rynków zbytu, marketingu i sprzedaży. Pracowała w firmach m.in. w Stanach Zjednoczonych i w Wielkiej Brytanii. Interesuje się nowymi technologiami i ich praktycznym zastosowaniem w biznesie. Ma kilkuletnie doświadczenie na stanowisku Kierownik Projektu. Od 2012 Doradca Dziekana Wydziały Ekonomicznego UG d/s współpracy z biznesem, gdzie realizuje projekt ”Szczęście to nie przypadek”.

Od początku 2014 prowadzi autorski program rozwoju BusinessLifePRO, którego uczestnicy uczą się umiejętność szybkiego osiągania celów i satysfakcji w życiu zawodowym i osobistym. Czas wolny spędza z książką, biegając lub tańcząc. Sezonowo żegluje i jeździ na nartach. Ostatnio przebiegła I PZU Gdańsk Maraton.

Jaki program leci w Twojej głowie?

Freeimages.com
Każdy z nas ma w swojej głowie taki wielki ekran, na którym co chwilę wyświetlają się nasze myśli. W zależności od naszego nastroju, sytuacji mamy wyświetlane różne programy. Jest komedia, jest tragedia, jest opera mydlana codzienności, jest film z wyzwaniami, i jest melodramat. Jaki program najczęściej leci u Ciebie?


Niby każdy z nas myśli, bo mamy jakieś myśli w głowie, ale to jeszcze nie jest umiejętność myślenia.

Umiejętność myślenia to umiejętność obsługiwania wirtualnego pilota.


Z różnych dostępnych badań wynika, że przeciętna osoba ma ok. 50.000 myśli każdego dnia. Naszym zadaniem jest zmniejszać liczbę myśli. Tak, żeby tylko te dobre, potrzebne, wspierające pojawiały się na naszym wewnętrznym ekranie i dawały nam motywację, spokój, wiarę i pogodne usposobienie.


Nasze myśli reprezentują różne przekonania jakie mamy, które nam kiedyś wpojono, i które sami zaadoptowaliśmy, zasłyszeliśmy. I tak one lecą teraz w naszej głowie. Czasem naprawdę szybko i wiele naraz. Czy potrafisz zobaczyć na tym wewnętrznym ekranie swoje myśli?


Jeśli w przeszłości słyszałeś dużo śmiechu, motywacji, dobrych słów, to teraz najczęściej masz włączony program, w którym lecą pozytywne myśli, dodające otuchy i wiary. To są Twoje programy na jedynce i dwójce. W swojej wewnętrznej telewizji widzisz fajne sceny, ciekawych ludzi, dużo pozytywnych rzeczy się dzieje, takich rzeczy oczekujesz i do nich dążysz.


Jeśli słyszałeś słowa przykre, dołujące, to teraz główny program jaki leci w Twojej głowie to krytyka siebie i autodestrukcja. To obrazy kłótni, lęku, wyśmiewania, nieporozumień, wszystko czego nie lubisz i czego się boisz. Po tym jak się naoglądasz w swojej głowie takich programów to nic dziwnego, że nie podejmujesz działań bo i tak przecież się nie wierzysz w siebie i w to, że może Ci się udać i że coś fajnego Ciebie spotka.

Ale tak nie musi być. Musisz wziąć do ręki pilota i zmienić kanał.

Tak jak w telewizji masz różne programy i przeskakujesz z jednego na drugi, tak możesz zmienić swój program w swojej głowie. Po prostu musisz wziąć pilota i świadomie wcisnąć inny program. I chociaż ten poprzedni ciągle wraca, jakby guzik na pilocie się zaciął, to jednak jeśli kilka razy świadomie wciśniesz taki program, jaki chcesz oglądać, to tamten guzik się w końcu odblokuje.

Możesz przeprogramować swoją wewnętrzną telewizję i na pierwszym i drugim programie mieć pozytywne słowa, obrazy i myśli. Wtedy one pierwsze będą włączać się w Twojej głowie, a przynajmniej łatwo będzie się na nie przełączyć.

Umiejętność myślenia to zestaw kilku czynności na Twoim pilocie, których musisz się nauczyć, żeby lepiej myśleć i tym samym lepiej działać i lepiej się czuć.

Obserwacja własnych myśli

Obserwacja własnych myśli to umiejętność oglądania tego co się pojawia na Twoim wewnętrznym ekranie.

Musimy obserwować nasze myśli, żeby na bieżąco weryfikować swoje przekonania, czy są nam nadal potrzebne, czy nas nie ograniczają. To również umiejętność rejestrowania nowych pomysłów, które pojawiają się nam w głowie.

Wybieranie myśli, w które chce się wierzyć

Wybieranie myśli, to właśnie włączanie takiego programu, jaki chcesz oglądać na swoim pilocie. To umiejętność świadomego wybierania myśli, tego o czym chcemy myśleć i odrzucania myśli, które nie są nam potrzebne. To umiejętność tworzenia i wybierania nowych myśli, których potrzebujemy i kiedy ich potrzebujemy.

Zmieniając kanał w naszej wewnętrznej telewizji potrafimy na żądanie włączać takie myśli jak chcemy, przełączać się na inny kanał, albo wyłączać myśli, jeśli chcemy się wyciszyć czy pomedytować.

Jeśli Ci się nie podobają Twoje myśli, to musisz zmienić kanał. Włączyć kanał z pozytywnymi myślami.

Panowanie nad myślami

Panowanie nad myślami to niewypuszczanie swojego pilota z ręki. Inaczej ktoś inny będzie wybierał Twoje programy. To umiejętność wciskania takiego guzika i takiego kanału jaki chcesz oglądać. To umiejętność wypierania natrętnych myśli, i zastępowania ich innymi myślami. To umiejętność zastępowania negatywnych myśli pozytywnymi.

Myśli pojawiają się same, ale to my mamy możliwość wybierania tych, które chcemy zatrzymać, rozwinąć. Nie można sobie powiedzieć, nie będę o tym myśleć, trzeba po prostu zacząć myśleć o czymś innym.

Panowanie nad myślami to też umiejętność wyboru kiedy będziemy o czymś myśleć i myślenia o tym o czym chcemy, wtedy kiedy mamy na co czas.

Nadawanie kierunku myślom

Nadawanie kierunku czy skoncentrowanie się to inaczej nie przeskakiwanie z kanału na kanał na Twoim pilocie, tylko zatrzymanie się na jednym kanale, sprawie, problemie i drążenia go aż znajdziesz rozwiązanie, aż zobaczysz ten film do końca.

To umiejętność wychodzenia od jednej myśli w kierunku kolejnych. Takie wewnętrzne zadawanie sobie pytań, łączenie myśli w celu dojścia do rozwiązania, poszukiwanie nowych możliwości. Dzięki ukierunkowanemu myśleniu możemy znajdować rozwiązania, albo też szukać problemów do rozwiązania.

Umiejętność myślenia jest nam niezbędna do zmiany. Bo sukces to dotarcie tam gdzie się chce. A to wymaga nowego podejścia, nowych działań, nowych przekonań, nowej perspektywy, nowych myśli.

Jaki program leci w Twojej głowie? Czy podoba Ci się to co widzisz? Jeśli nie to weź do ręki swojego pilota i przełącz się na inny kanał. Na taki, który nadaje to co jest dla Ciebie dobre, motywujące, ciekawe.

Powodzenia :-)

Zapraszam do komentarzy :-)

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0W sukces tej Polki nikt nie wierzył. Uparła się i stworzyła rewolucyjny krem antysmogowy
0 0Bill Gates jest niemożliwy! Żeby nakarmić świat, hakuje... proces fotosyntezy
DZIEJE SIĘ 0 0Cyfrowi kryminaliści spuszczają nam spory łomot. "Ale mamy coś, czego nie mają oni"