O autorze
Absolwentka Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu Gdańskiego i studiów MBA w Chicago. Założycielka i prezes pierwszego w Trójmieście klubu organizacji Toastmasters – Tricity Toastmasters International, w którym realizowane są kursy przemawiania publicznego, zarządzania zespołem i projektami. Specjalista ds. nowych rynków zbytu, marketingu i sprzedaży. Pracowała w firmach m.in. w Stanach Zjednoczonych i w Wielkiej Brytanii. Interesuje się nowymi technologiami i ich praktycznym zastosowaniem w biznesie. Ma kilkuletnie doświadczenie na stanowisku Kierownik Projektu. Od 2012 Doradca Dziekana Wydziały Ekonomicznego UG d/s współpracy z biznesem, gdzie realizuje projekt ”Szczęście to nie przypadek”.

Od początku 2014 prowadzi autorski program rozwoju BusinessLifePRO, którego uczestnicy uczą się umiejętność szybkiego osiągania celów i satysfakcji w życiu zawodowym i osobistym. Czas wolny spędza z książką, biegając lub tańcząc. Sezonowo żegluje i jeździ na nartach. Ostatnio przebiegła I PZU Gdańsk Maraton.

Sekret udanego roku… i życia

www.pixabay.com
Gorący okres realizacji noworocznych postanowień właśnie trwa. Z zapałem i nadzieją zaczynamy jak zwykle co roku więcej ćwiczyć, odchudzać się, wyszukiwać nowe kursy i szkolenia.


I pewnie za jakiś tydzień czy dwa emocje opadną, zabraknie silnej woli, ważne wymówki i usprawiedliwienia czy stare nawyki okażą się górą. A wystarczy, żeby jedna jedyna rzecz się zmieniła i wszystko inne zacznie zmieniać się tak jak chcemy. Wystarczy tylko jedno postanowienie, które zmieni ten rok, Twoje życie. Ten jeden sekret, który da trwałe wyniki, efekty jakich pragniesz.


Ten sekret to przejmowanie coraz większej odpowiedzialności nad każdym aspektem Twojego życia. Bo sekret udanego życia to całkowita osobista odpowiedzialność za wszystko co się w Twoim życiu dzieje.

„Człowiek, który uważa, że wszystko co ma go uczynić szczęśliwym jest zależne od niego, a nie od innych ludzi, przyjął najlepszy plan na szczęśliwe życie”
Platon

Jeśli tylko weźmiesz całkowitą odpowiedzialność za swoje życie to wszystko się zmieni. Staniesz się odpowiedzialny za wszystkie efekty w swoim życiu. Wtedy też przejmiesz kontrolę nad swoim życiem.

Tylko Ty.

Nie rząd, nie szef, nie mąż czy żona, nie rodzice, nie siostra czy brat, nie sąsiad, nie Twoje złe nawyki albo Twoja słaba wola.

Tylko Ty.

Tylko Ty odpowiedzialny za wszystkie swoje reakcje i wybory w Twoim życiu. Bo życie składa się z reakcji i z wyborów.

Całkowita odpowiedzialność to wzięcie odpowiedzialności za wszystkie swoje myśli, impulsy, uczucia, słowa i zachowania.

Odpowiedzialność to wybieranie takich myśli, uczuć, zachowań i takich słów, które dadzą takie rezultaty jakich pragniesz.

Odpowiedzialność to wybieranie konsekwencji jakich pragniesz. To wzięcie na siebie wszystkich konsekwencji wszystkiego co się w Twoim życiu dzieje.

O znaczeniu takiego myślenia dowiedziałam się kiedyś w rozmowie z moim znajomym, który osiągnął spektakularne sukcesy łącznie z tym, że firmę którą założył sprzedał do firmy z listy Fortune 500 czy ustanowił rekord świata w dziedzinie, którą lubi. Uważał on, że wszystko co się złego działo w jego firmie, to zawsze była jego wina. Jeśli pracownik źle wykonał zadanie to to była jego-szefa wina. To on źle poinstruował pracownika, źle przydzielił zasoby, źle wyznaczył zakres pracy, źle przeszkolił, źle zrekrutował, źle…. Mój znajomy wyliczał wszystkie możliwe powody dlaczego pracownik źle wykonał zadanie. Takie myślenie pomagało mu ciągle rozwijać siebie jako szefa, ciągle usprawniać procesy w firmie i rozwijać ją z sukcesem. On brał całkowitą odpowiedzialność za swoją pracę jako szef.


Odpowiedzialność to tak naprawdę wolność wyboru. Wolność wyboru rezultatów. Wolność wyboru tego co myślisz, co czujesz, co mówisz i co robisz. To wolność wyboru tego czego pragniesz, a nie wybieranie wymówek.

A jak wybierać dobrze? Jak rozpoznawać konsekwencje swoich wyborów?
Żeby dokonywać dobrych wyborów najlepiej zobaczyć, jakie będą mieć konsekwencje po kolei, od tych natychmiastowych po te późniejsze.

Przypuśćmy, że Twoim celem jest schudnąć. I jesteś właśnie na noworocznym spotkaniu, gdzie apetyczne zakąski, dania i ciasta kuszą smakiem i aromatem. I masz wybór – zjeść czy nie zjeść? Jeśli zdecydujesz się zjeść to możesz mieć takie konsekwencje:

Konsekwencja 1-stopnia: to przyjemność, rozkosz w ustach;
Konsekwencja 2-stopnia: to więcej kalorii do zgubienia;
Konsekwencja 3-stopnia: to rozczarowanie sobą, znowu Ci się nie udało.

A teraz przypuśćmy, że postanawiasz, że będziesz chodzić na siłownie i nadeszła to godzina, żeby wziąć torbę i pójść.

I masz wybór – iść czy nie iść? Jeśli zdecydujesz się pójść to będziesz mieć takie konsekwencje:

Konsekwencja 1-stopnia: to trud, trochę będziesz musiał się pomęczyć;
Konsekwencja 2-stopnia: to spalone kalorie;
Konsekwencja 3-stopnia: to sylwetka o jakiej marzysz.

Dobre wybory to takie, których konsekwencje 2 i 3 stopnia dają takie efekty jakich pragniesz.

Wzięcie odpowiedzialności za swoje wybory to sekret udanego roku…. I udanego życia.

I nie ważne ile masz lat, czy 20, 30 czy 50 jak zaczniesz zwiększać odpowiedzialność za swoje życie. Zawsze możesz zmienić swoje życie, zacznij od dziś. Przejmij odpowiedzialność.

Ten rok właśnie się zaczął. Od Ciebie zależy czy za 12 miesięcy będziesz ze swojego życia bardziej zadowolony. Czy weźmiesz za to odpowiedzialność?

Jeśli podejmiesz wyzwanie, jeśli przejmiesz odpowiedzialność nad całym swoim życiem to nagle okaże się, że będzie Ci łatwiej podejmować lepsze decyzje, być bardziej wytrwałym, bardziej skutecznym, bardziej proaktywnym, czy wreszcie być bardziej szczęśliwym.


Bo szczęście to wolność. Wolność wyboru. A do tego potrzebujesz odwagi.

Czy masz odwagę wziąć odpowiedzialność za całe swoje życie?

Wspaniałego Roku 2016!

:-)

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

ŚWIATOWY DZIEŃ SZEFA

0 0Twój szef cię nienawidzi? Nie musisz się zwalniać. Oto co powinieneś zrobić
0 0I kolejna godzina zmarnowana. Tak sprawisz, że gadatliwy kolega z pracy się przymknie
BIZNES 0 0Wymyślił, że będzie przynosił korpoludkom książki. "Znikają w 5 minut. Ludzie się na nie rzucają"
0 0Oto dziejowa sprawiedliwość. Ofiara naciągnęła na kasę internetowego oszusta
0 0Nie obserwujecie nas jeszcze na Instagramie? Będziecie zaskoczeni, co tam się wyprawia
0 0Tak zachowasz produktywność, gdy pracujesz zdalnie (a tak naprawdę wcale tego nie chcesz)
0 0Nobel z ekonomii trafił w dobre ręce. Ci ludzie pomogli 5 milionom dzieci
0 0Zdobywca Nagrody Nobla: Nie oszukujmy się, nie skolonizujemy egzoplanet
KARIERA 0 0Rzuciła pracę programistki, żeby opiekować się cudzymi kotami. I świetnie na tym wyszła