PE: Czy posłowie poprą 1,8 mld euro pożyczki dla Ukrainy?
MamPrawoWiedziec.pl
25 marca 2015, 15:31·2 minuty czytania
Publikacja artykułu: 25 marca 2015, 15:31Na środowym posiedzeniu posłowie zadecydują, czy poprą projekt Komisji Europejskiej przyznający Ukrainie 1,8 mld euro w ramach pomocy. Ta średnioterminowa pożyczka miałaby wspomóc kraj w wychodzeniu z kryzysu ekonomicznego. Jak czytamy w projekcie rezolucji, „proces wprowadzania reform na Ukrainie skomplikował się w wyniku nieustającego konfliktu zbrojnego na wschodzie, niewypowiedzianej wojny hybrydowej i ograniczeń handlowych ze strony Rosji oraz eskalacji sporu gazowego pomiędzy obydwoma krajami”. Przed przekazaniem pieniędzy Ukraina musi podpisać zobowiązanie do przeprowadzenia reform gospodarczych i administracyjnych.
Rada zgodna co do strategii energetycznej
Szefowie trzech najważniejszych organów Unii Europejskiej – Rady, Komisji i Parlamentu – będą debatować z posłami na temat energii, polityki sąsiedztwa i strefy euro. Donald Tusk, Jean-Claud Juncker i Martin Schulz przedstawią rezultaty ostatniego szczytu Unii (19–20 marca) w Brukseli. Szefowie rządów zaakceptowali na nim strategię Komisji dotyczącą unii energetycznej. Opiera się ona na pięciu filarach: bezpieczeństwie energetycznym, solidarności i zaufaniu; w pełni zintegrowanym europejskim rynku energii; efektywności energetycznej przyczyniającej się do ograniczenia popytu; dekarbonizacji gospodarki; badaniach naukowych, innowacjach i konkurencyjności. Utrzymywanie sankcji wobec Rosji będzie uzależnione od przestrzegania przez nią porozumień mińskich.
Przejrzyste prawo podatkowe
Tematem debaty na sali plenarnej będzie pakiet o przejrzystości podatkowej zaproponowany przez Komisję. Państwa członkowskie miałyby informować się nawzajem o sposobie interpretacji przepisów podatkowych. Parlament przegłosuje także rezolucję dotyczącą rocznego sprawozdania podatkowego. Zakłada ona konieczność przeprowadzenia reform strukturalnych systemu podatkowego, co ma doprowadzić do wzrostu zatrudnienia i inwestycji.Posłowie, wspólnie z szefową dyplomacji UE Federiką Mogherini, podejmą temat zeszłotygodniowego zamachu w muzeum w Tunezji. Do jego przeprowadzenia przyznało się Państwo Islamskie. Zginęło w nim m.in. trzech Polaków.
Które przepisy stosować?
W porządku obrad Parlamentu znajduje także odzwierciedlenie głośna ostatnio w Polsce sprawa ustanowienia przez Niemcy płacy minimalnej dla kierowców ciężarówek poruszających się po ich kraju. Posłowie będą debatować nad tym, które przepisy należy stosować odnośnie do płacy kierowców: krajowe czy kraju przejazdowego. Parlamentarzyści zapytali Komisję, w jakim zakresie przepisy krajowe mogą odnosić się do transportu zagranicznego i jakie kroki Komisja zamierza przedsięwziąć w celu ochrony praw socjalnych poszkodowanych kierowców. W debacie weźmie udział komisarz ds. transportu Violeta Bulc. W transporcie drogowym w Unii jest zatrudnionych 5 mln osób.
Dzień pamięci o zagładzie romskiej
Posłowie wraz z reprezentantami Rady i Komisji będą rozmawiali o dyskryminacji i prześladowaniu ludności romskiej na terenie Unii. Warto zaznaczyć, że Romowie są najliczniejszą mniejszością etniczną UE, a spośród 10–12 mln europejskich Romów na jej terenie żyje 6 mln. Dyskusja ma miejsce w przeddzień Międzynarodowego Dnia Romów, przypadającego 8 kwietnia.
Posiedzenie zacznie się o g. 15. Relację można obejrzeć tutaj -
transmisja.