O autorze
MamPrawoWiedziec.pl
serwis.MamPrawoWiedziec.pl

Jesteśmy pierwszą polską organizacją, która realizuje ideę smart voting - informujemy o osobach pełniących wybieralne funkcje publiczne.

Ułatwiamy dostęp do informacji publicznych. Przepytujemy kandydatów w wyborach powszechnych, abyście mogli głosować świadomie. Publikujemy informacje o doświadczeniu, poglądach i głosowaniach polskich parlamentarzystów, aby ich praca była jawna i przejrzysta. Zbieramy ich wyborcze obietnice, aby przestali ochoczo rzucać słowa na wiatr. I dodatkowo obserwujemy podobne projekty na świecie.

Projekt MamPrawoWiedziec.pl jest realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG oraz Funduszu Inicjatyw Obywatelskich Fundacji Batorego.

PE: Europosłowie chcą zakazu tworzenia wysypisk

2 grudnia po południu odbywa się jednodniowa minisesja Parlamentu Europejskiego w Brukseli. Co z kontrolą praworządności na Węgrzech? Czy będzie można składać skargi na funkcjonariuszy Fronteksu?


Do września Komisja Europejska miała przedstawić Parlamentowi i Radzie Europejskiej informację na temat przestrzegania prawa na Węgrzech. Rezolucja w tej sprawie została uchwalona przez Parlament w czerwcu. Monitoring sytuacji na Węgrzech miał „ocenić ryzyko powstania zagrożenia systemowego dla praworządności w tym państwie członkowskim, które mogłoby przekształcić się w realne ryzyko poważnego naruszenia w rozumieniu art. 7 Traktatu o Unii Europejskiej”.


Artykuł ten odnosi się do wartości, na których opiera się Unia: poszanowania godności osoby ludzkiej, wolności, demokracji, równości, państwa prawnego oraz poszanowania praw człowieka, w tym praw osób należących do mniejszości.

Europosłowie chcą zapoznać się z wnioskami prac Komisji.

Skargi na działania Fronteksu

Parlament Europejski wzywa Frontex (Europejska Agencja Zarządzania Współpracą Operacyjną na Zewnętrznych Granicach Państw Członkowskich Unii Europejskiej; jej siedziba jest w Warszawie) do stworzenia mechanizmu pozwalającego na złożenie skargi na działania jej funkcjonariuszy.


Swój apel posłowie opierają o sprawozdanie, które przedstawił Europejski Rzecznik Praw Obywatelskich. Do tej pory nie istniała taka możliwość.

Funkcjonariusze Fronteksu zazwyczaj nie są delegowani do działań we własnym kraju, a pracę mogą wykonywać jedynie w obecności strażnika kraju, w którym się znajdują.

Czysty transport w miastach

Przedmiotem debaty posłów będzie także sprawozdanie o zrównoważonej mobilności w miastach. Wzywa ono kraje członkowskie do zaplanowania rozwoju transportu przyjaznego środowisku. Działania te mają nawiązywać do Strategii Transport 2050. Mówi o ona m.in. o miastach wolnych od pojazdów o napędzie konwencjonalnym.


W sprawozdaniu czytamy, że blisko połowa podróży w strefach miejskich nie przekracza 5 km i w związku z tym w wielu miastach można by je odbywać pieszo albo rowerem.

Koniec wysypisk do 2030 r.?

W czerwcu eurodeputowani zaapelowali do Komisji Europejskiej, by do końca roku przygotowała rezolucję w sprawie wprowadzenia obiegu zamkniętego w gospodarowaniu odpadami. We wtorek wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans oraz komisarz Jyrki Katainen przedstawią swoją propozycję.

Posłowie chcą, by do 2030 r. Komisja zakazała tworzenia wysypisk śmieci. Postulują również, aby w unijnej gospodarce powstawało więcej produktów nadawało się do przetworzenia i ponownego użycia. Chcieliby, aby do 2030 r. było ich o 70 proc. więcej niż obecnie. Aby tak się stało, „potrzebujemy zmian, które dotyczą całego społeczeństwa” – mówi posłanka sprawozdawczyni Sirpa Pietikäinen (EPL, Finlandia).

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0W sukces tej Polki nikt nie wierzył. Uparła się i stworzyła rewolucyjny krem antysmogowy
0 0Bill Gates jest niemożliwy! Żeby nakarmić świat, hakuje... proces fotosyntezy
DZIEJE SIĘ 0 0Cyfrowi kryminaliści spuszczają nam spory łomot. "Ale mamy coś, czego nie mają oni"