W najnowszej edycji publikowanego przez ONZ World Happiness Report Polska zajęła 57. miejsce. Biorąc pod uwagę fakt, że w raporcie uwzględnianych jest 157 państw wynik wydaje się być niezły. Jednakże jak pod tym względem wyglądamy na tle naszych sąsiadów?
Szczęście to pojęcie, którego jednoznaczne zdefiniowanie może sprawiać sporo problemów, głównie ze względu na fakt, że jego określenie w swojej naturze jest uzależnione od subiektywnych opinii i indywidualnych preferencji. Problem ten wydawać by się mógł jeszcze głębszy, gdyby dokonać próby oceny szczęścia jakiejś zbiorowości lub całego narodu. Wyzwania tego podjęli się autorzy World Happinness Report, którzy od 2012 oceniają, a następnie tworzą ranking najszczęśliwszych narodów świata. Historia pomiaru szczęścia i traktowania go w kategoriach istotnego wskaźnika sięga zdecydowanie dalej. Pomysł na pomiar dobrobytu uwzględniający szczęście narodu został przedstawiony przez króla Bhutanu Jigme Singye Wangchuck'a w 1972 r. To właśnie to wydarzenie stanowi fundament dla współczesnych rozważań w tym obszarze, wliczając w to World Happiness Report. Autorzy raportu w swoich analizach uwzględniają takie kategorie jak: PKB per capita, zabezpieczenie socjalne, oczekiwana długość życia w zdrowiu, postrzeganie korupcji, hojność obywateli i poziom wolności osobistej.
Najbardziej szczęśliwe narody na świecie
Według raportu najbardziej szczęśliwi są mieszkańcy państw leżących w Europie. W pierwszej dziesiątce jest ich aż siedem (!). W skali globalnej dobre pozycje zajmują także państwa Ameryki Północnej i Południowej oraz najwięksi przedstawiciele Australii i Oceanii. Liderem rankingu jest Dania, która (w porównaniu z poprzednim rokiem) wyprzedziła Islandię i Szwajcarię. Z kolei takie potęgi gospodarcze jak USA czy Chiny zajmują kolejno 13. i 83. miejsce. Mapę szczęśliwych krajów można obejrzeć poniżej.
Polska na tle sąsiadów
Polska zajęła 57. pozycję wyprzedzając między innymi Cypr (69), Chorwację (74), czy Turcję (78). Nasz wynik może wydawać się dobry, mimo wszystko wśród 56 państw, które nas wyprzedzają znajdują się między innymi takie jak Mołdawia (55), Kazachstan (54), Uzbekistan (49), czy Trynidad i Tobago (43). Niezwykle istotnym wydaje się być porównanie Polski z naszymi sąsiadami, w tym przypadku możemy mieć mieszane odczucia, bo z jednej strony wypadamy gorzej niż Niemcy (16), Czechy (27), Słowacja (45), czy nawet Rosja (56), a z drugiej zajmujemy lepszą pozycję od Litwy (60), Białorusi (61), czy Ukrainy (123). Mapa Europy została przedstawiona poniżej.