O autorze
Doktor nauk ekonomicznych i wykładowca w Katedrze Publicystyki Ekonomicznej i Public Relations na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. W pracy naukowej zajmuje się tematyką międzynarodowego public relations, w ramach której prowadzi badania z zakresu relacji zachodzących pomiędzy reputacją państw a innymi obszarami życia społeczno-gospodarczego.

Zawodowo związany z branżą public relations, w swoim portfolio ma szereg projektów dla firm i organizacji non-profit w postaci wdrażania i realizacji strategii komunikacyjnych. Prywatnie orędownik podróży, dobrych kryminałów i publicznych przemówień.

www.marcinleszczynski.pl

Polska wśród najlepszych państw na świecie

Polska na 31 miejscu w rankingu Best Countries
Polska na 31 miejscu w rankingu Best Countries usnews.com
"Polska się nie liczy" - tak brzmiał tytuł artykułu w Pulsie Biznesu, który opisywał ubiegłoroczną edycję raportu Best Countries przygotowanego przez U.S. News & Report, Y&R's BAV Consulting i działającą przy University of Pensylvania Wharton School. W tym roku, w przeciwieństwie do poprzedniego wydania, Polska w raporcie została uwzględniona i zajęła 31. miejsce. Czy jest to dla nas dobry wynik?


O raporcie

Raport Best Countries jest kolejnym z tych, które próbują uchwycić i zmierzyć to co dla jednych wydaje się być niemierzalne, dla drugich trudno mierzalne, a dla jeszcze innych (w tym mnie) po prostu mierzalne. Niezależnie od podejścia różnych badaczy do tej tematyki, należy zauważyć, że jest ona niezwykle interesująca. Autorzy raportu stosują znaną już z innych rankingów metodę polegającą na badaniu globalnej opinii publicznej. Z mojego punktu widzenia ta forma badań jest naprawdę ciekawa z dwóch powodów, po pierwsze - tematyka postrzegania i reputacji państw jest mi bardzo bliska, po drugie - we współczesnym świecie wyobrażenia, oczekiwania, przekonania czy stereotypy często są ważniejsze od faktów, dlatego w tym kontekście informacje na temat przekonań i wyobrażeń globalnej opinii publicznej na temat państw będą równie przydatne jak dane np. Banku Światowego czy OECD.


Najlepsi z najlepszych

W rankingu uwzględniono 80 państw, które oceniano w takich kategoriach jak: atrakcyjność turystyczna, kapitał społeczny, kultura, przedsiębiorczość, dziedzictwo, gospodarka (w kontekście jej potencjału), otwartość biznesowa, pozycja w środowisku międzynarodowym i jakość życia. W generalnym rankingu najlepszym państwem wybrana została Szwajcaria. Obok niej na podium znalazły się Kanada i Wielka Brytania (Brzmi znajomo? Warto przeczytać moje wcześniejsze artykuły na temat reputacji państw) W pierwszej dziesiątce znalazły się jeszcze Niemcy, Japonia, Szwecja, Stany Zjednoczone, Australia, Francja i Norwegia. (To też wygląda znajomo) Oprócz tego w rankingu wyróżniono zwycięzców we wszystkich innych kategoriach, które przedstawię poniżej:


Atrakcyjność turystyczna: Brazylia, Włochy, Hiszpania.
Kapitał społeczny: Norwegia, Szwecja, Szwajcaria.
Kultura: Włochy, Francja, Stany Zjednoczone.
Przedsiębiorczość: Niemcy, Japonia, Stany Zjednoczone.
Dziedzictwo: Włochy, Hiszpania, Grecja.
Gospodarka: Zjednoczone Emiraty Arabskie, Singapur, Indie.
Otwartość biznesowa: Panama, Luksemburg, Szwajcaria.
Pozycja międzynarodowa: Stany Zjednoczone, Rosja, Chiny.
Jakość życia: Kanada, Szwecja, Dania.


31 miejsce Polski - sukces czy porażka?

Zgodnie ze starą zasadą Phineasa Barnuma - jednego z pierwszych znanych guru public relations -
nie jest ważne co on nas mówią ale ważne żeby poprawnie pisali nasze nazwisko. Ten, co ciekawe, właściciel cyrku w moim przekonaniu miał nieco racji, dlatego muszę się zgodzić z autorem zacytowanego na początku artykułu z Pulsu Biznesu. Jeżeli mówi się o Polsce to znaczy, że się liczymy. W tym miejscu należy zauważyć, że pomimo tego że w poprzedniej edycji nas nie uwzględniono to w raporcie byliśmy zaliczeni do "prominentnych państw, które zostały pominięte w rankingu" razem ze Szwajcarią, Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi i Finlandią - więc nie jest chyba tak źle. W obecnej edycji na 80 analizowanych państw znaleźliśmy się na 31 miejscu - zaraz za Izraelem i przed Arabią Saudyjską. To może być powodem do dumy bo wynika z tego, że w tym rankingu wyprzedzamy wszystkich uwzględnianych w rankingu przedstawicieli Europy Środkowo-Wschodniej. A jak poradziliśmy sobie w poszczególnych kategoriach? Odpowiedź poniżej: (co może być interesujące - zakładka Polska zilustrowana jest zdjęciem naszej stolicy... z XVIII w. tj. Krakowa)

Atrakcyjność turystyczna: 45
Kapitał społeczny: 21
Kultura: 47
Przedsiębiorczość: 27
Dziedzictwo: 19
Gospodarka: 79
Otwartość biznesowa: 38
Międzynarodowa pozycja: 45
Jakość życia: 23

Z powyższych danych wyniki, że jesteśmy krajem bezpiecznym, przyjaznym, z bogatą historią, z wysokim dostępem do kultury, o wysokim poziomie równości płci, dbającym o prawa człowieka, z dużą swobodą religijną i z bardzo dobrze wyedukowanym społeczeństwem. To najważniejsze wyróżnione w tym rankingu plusy Polski. Minusów też niestety jest sporo, największy problem mamy z postrzeganiem naszego potencjału gospodarczego, gdzie zajmujemy przedostatnie miejsce w raporcie. Warto spojrzeć również na postrzeganie naszej pozycji międzynarodowej, która w wymiarze ekonomicznym jest o wiele silniejsza, choć i tak bardzo słaba, niż w obszarze polityki. Kiepską notę otrzymaliśmy także w kategorii "Lider". W rankingu słabo wypadamy też pod względem postrzegania przyjazności naszego systemu podatkowego oraz wyjątkowości i różnorodności naszej gospodarki. Równie słabe wyniki otrzymujemy pod względem globalnego prestiżu naszej kultury czy też wyznaczania trendów.

Biorąc pod uwagę powyższe informacje należy zauważyć, że Polska ma przed sobą długą drogę w budowaniu swojego prestiżu wśród globalnej opinii publicznej. Generalnie można stwierdzić, że nie jest źle, jesteśmy liderem w naszym regionie, ale wydaje mi się, że nasz potencjał jest o wiele większy i można go wykorzystać zdecydowanie lepiej.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
KARIERA 0 0Rzuciła pracę programistki, żeby opiekować się cudzymi kotami. I świetnie na tym wyszła
0 0Słodkie napoje jak papierosy. W tym kraju ich reklamowanie będzie całkowicie zakazane
0 0Zbliża się poniedziałek, a ty nie masz energii? Sprawdź, ile kawy będziesz potrzebował
BIZNES 0 0Jak to wędlina, skoro mięsa nie ma? Mięsożercy narzekają, ale w ten biznes wchodzą potentaci
0 0Potężny zastrzyk finansowy dla polskiej pisarki. Wiemy, ile Tokarczuk zarobi na Noblu
0 0Milion złotych na emeryturę. Wystarczy, że będziesz tyle zarabiać i odkładać co miesiąc 15 proc.
0 0Joker bije rekordy nie tylko w kinach. Ludzie wyszukują bohatera... w filmach dla dorosłych
BIZNES 0 0Mówili im, że zaraz upadną. A one pokazały, że da się w Polsce zarabiać na japońskich książkach
TYLKO U NAS 0 0Ban od Facebooka trwa juz miesiąc, a firma cierpi. Sadowski zdradza, jak to wpływa na Brand24
NAUKA 0 0"Straciliśmy szansę na polskiego noblistę". Kontrowersje wokół prestiżowej nagrody
0 0Groźny atak na klientów polskiego Orange. Uważaj na taką wiadomość
KARIERA 0 0"Nie można nas tak zajeżdżać". Oni wyrobili miliony godzin pracy ponad normę
0 0Na przesyłkach z AliExpress tracimy wielkie pieniądze. Skarbówka rozkłada ręce