Koszty pracy w Chinach ogromnie rosną i wielu importerów rozważa lub już rozpoczęło produkcję lub import z Wietnamu. Poniżej pokazujemy kilka różnic pomiędzy kulturą biznesową w Chinach i Wietnamie.
Chińscy właściciele firm lub działy handlowe w firmach produkcyjnych są zwykle bardzo aktywni, chętne do pomocy i zmobilizowane do wykorzystywania okazji biznesowych. Chińska fabryka może nie być w stanie dostarczyć dokładnego produktu, ale zazwyczaj nie powie po prostu „nie”, spróbuje polecić innego partnera, spróbować zlecić podwykonawstwo i sprawdzić, czy może dostarczyć inne produkty byle tylko wypracować choćby niewielką prowizję dla siebie.
Natomiast Wietnamczycy bardzo otwarcie powiedzą „nie”, jeśli zlecenie nie będzie pasować do ich podstawowej działalności, ich MOQ lub aktualnie realizowanego projektu. Wietnamczycy są bardzo dumnymi ludźmi, a duma i biznes zwykle nie stanowią dobrego połączenia. Jeśli uważają, że mają rację, odmawiają realizacji zlecenia, nawet jeśli oznacza to utratę okazji biznesowej. Jest to szczególnie prawdziwe przy obecnym trendzie, w którym popyt (ze strony importerów próbujących importować z Wietnamu) jest wyższy niż podaż (liczba tamtejszych fabryk). Nie denerwuj się bardzo bezpośrednim „nie” bez podania powodu i nie bierz tego do siebie, po prostu spróbuj je omówić i zrozumieć powody odmowy.
Chińskie błyskawiczne odpowiedzi
Chińczycy są bardzo elastyczni, często odpowiadają na zapytania nawet późno w nocy i w weekendy. Wietnamski personel jest zwykle bardziej wyluzowany (na pierwszy rzut oka), ale jest też ogólnie bardziej ostrożny i zorientowany na szczegóły. Ten wolniejszy wskaźnik odpowiedzi może być początkowo frustrujący, zwłaszcza w przypadku przeniesienia produkcji z Chin, gdzie wszystko dzieje się niezwykle szybko. Radzimy pobranie aplikacji „Zalo”, którą jest w Wietnamie odpowiednikiem chińskiej aplikacji Wechat. 80 procent użytkowników smartfonów w Wietnamie zainstalowało na swoich telefonach aplikację Zalo. Wietnamczycy zwykle bardzo szybko kontaktują się za pośrednictwem tej aplikacji co przyspieszy Twoją komunikację z dostawcą w Wietnamie
Rotacja na rynku pracy w Wietnamie
Konkurencja w poszukiwaniu odpowiedniego partnera i personelu jest obecnie w Wietnamie niezwykle zacięta, co utrudnia utrzymanie odpowiednich pracowników, którzy mogą znaleźć wiele ofert pracy, jeśli mają odpowiedni profil i podejście. Wietnamczycy wiedzą o tym i mają mniejszą motywację do pozostania w tej samej firmie, w przeciwieństwie do ich chińskich kolegów. To prawdziwe wyzwanie dla każdego producenta w Wietnamie, duża rotacja personelu może poważnie wpłynąć na jakość produkcji i komunikację z dostawcą.
Zachodni sposób myślenia ma więcej wspólnego z Wietnamem niż z Chinami
Pod wieloma względami Wietnamczycy są bardziej otwarci na świat niż Chińczycy. Chińczycy są niezwykle ciekawi obcokrajowców, ale dlatego, że dopiero niedawno otworzyli się na Zachód. Z kolei Wietnamczycy zostali bezpośrednio wystawieni na kontakt ze światem zachodnim przez francuską kolonizację lub amerykańskie wpływy już w latach 50 i 60 tych.
Mentalność Wietnamczyków ma pewne odniesienia kulturowe, pewne tło i sposób myślenia wspólne ze światem zachodnim. Oczywiście kultura wietnamska znacznie różni się od zachodniej, ale pod wieloma względami zachodnia mentalność jest znacznie bliższa wietnamskiej w porównaniu z chińską.
W związku z tym wielu importerom łatwiej jest budować relacje biznesowe w Wietnamie przy mniejszym wysiłku wymaganym do dostosowania się do nowej kultury biznesowej.
Podsumowując, chociaż oba kraje są sąsiadami i mają wiele podobieństw, nie należy zakładać, że są one takie same. Szanuj kulturę wietnamską i dostosuj się do lokalnej kultury biznesowej, tak jak robiłeś to w Chinach, kiedy po raz pierwszy wkroczyłeś na rynki azjatyckie!