Polska jest jednym z najszybciej rozwijających się rynków logistyki kontraktowej i magazynowej w całej Europie. Centra logistyczne i dystrybucyjne, a ostatnio także magazyny miejskie powstają w całej Polsce. W każdym magazynie potrzebna jest owijarka do palet. Dziś kilka słów o tym czym jest owijarka i jakie spełnia funkcje w magazynie.
Ze względu na wyposażenie, można dodatkowo wyróżnić rodzaje:
- owijarki galwanizowane
- owijarki ze stali nierdzewnej Inox
- owijarki z najazdem
- owijarki z talerzem w kształcie litery H
- owijarki w wysokim masztem
- owijarki z dużym talerzem
- owijarki z talerzem do wózków transportowych
- owijarki z dociskiem
- owijarki do owijania okien i drzwi
- owijarki do pracy w niskich temperaturach
- owijarki specjalistyczne
Dlaczego warto stosować owijarkę do palet w magazynie
1. Pozwalają na powtarzalność pakowania i zabezpieczania towaru na palecie
2. Pozwalają profesjonalnie zapakować towar do wysyłki
3. Ułatwiają pracę pracownikom w procesie pakowania
4. Zwiększają bezpieczeństwo pracowników w magazynie
5. Obniżają koszt owijania palet folią
6. Podnoszą standard jakości zapakowania towaru na palecie
7. Wprowadzają oszczędności w zużyciu folii stretch, dzięki czemu zmniejszają ślad węglowy
1. Pozwalają na powtarzalność pakowania i zabezpieczania towaru na palecie
Pracownik który owija palety folią stretch ręcznie, nie jest w stanie owijać każdego ładunku dokładnie w ten sam sposób. Za każdym razem sposób owijania, ilość zużytej folii, a co za tym idzie jakość zabezpieczenia palety jest inna. Dodatkowo ładunek owinięty przez jednego pracownika zostanie zapakowany inaczej niż przez jego kolegę z drugiej zmiany. Zaletą owijania palet za pomocą owijarki do palet jest wyeliminowanie tego problemu, pod warunkiem prawidłowego obsługiwania maszyny przez operatora.
2. Pozwalają profesjonalnie zapakować towar do wysyłki
Owijanie palet za pomocą owijarki palet daje czysty, profesjonalny wygląd zapakowanego produktu, co jest istotne przy wysyłce towaru do klienta końcowego. Wygląd ładunku palety u klienta końcowego powinien odzwierciedlać profesjonalny wizerunek Twojej firmy. Owijanie palet ręczne pozostawia raczej nieregularny i nierówny wygląd produktu pakowanego na palecie. Owijanie palet za pomocą owijarki do palet eliminuje ten problem.
3. Ułatwiają pracę pracownikom w procesie pakowania
W dzisiejszych czasach automatyzacja pakowania to coraz popularniejszy trend w zabezpieczaniu produktów do transportu. Istnieje wiele powodów dla których warto zastosować owijarkę do palet. Jednym z powodów jest spadek liczby dostępnych pracowników na rynku pracy. Postępujące starzenie się społeczeństwa i wzrost aspiracji młodych pracowników sprawia, że coraz częściej brakuje pracowników magazynowych. Także wzrost kosztów pracowniczych sprawia wzrost kosztów pakowania ręcznego produktów na palecie. Istnieje właściwy sposób i niewłaściwy sposób na ręczne owinięcie palety. Nieprawidłowo nałożona folia stretch może zmiażdżyć produkt lub pozwolić na przesunięcie produktu podczas transportu. Rotacja pracowników lub wielu operatorów oznacza, że musisz nieustannie szkolić nowych pracowników, jak prawidłowo owijać ładunki, tak aby zapewnić zadowolenie klienta końcowego. Owijanie palet za pomocą owijarki do palet eliminuje ten problem. Obsługa owijarki jest bardzo łatwa, wymaga tylko prostego przeszkolenia. W praktyce wystarczy tylko nacisnąć przycisk.
4. Zwiększają bezpieczeństwo pracowników w magazynie
Ręczne owijanie palet jest niezwykle trudnym zadaniem i jest powszechnym źródłem urazów kręgosłupa u pracowników, gdy wykonywane są nieprawidłowo. Ludzkie ciało nie jest przystosowane do zgarbionego chodzenia z owijaczem z ciężką rolką folii stretch ręcznej aby zaczepić folię do palety i owinąć dół palety, a także w tym samym czasie do jednoczesnego wysiłku związanego z naciąganiem folii stretch na palecie, co jest niezbędne aby utrzymać razem towar na palecie. Następnie pracownik trzyma tę samą ciężką rolkę folii nad głową, aby owinąć górną część palety i ponownie ciągnąć folię za pomocą tylko mięśni pleców i ramion. Wiele wypadków i urazów powstałych podczas pracy jest powodowanych przez owijanie ręczne palet. Owijanie palet za pomocą owijarki do palet eliminuje ten problem.
5. Obniżają koszt owijania palet folią
Kosztowne ukryte generowane podczas owijania folią ręczną to m.in. koszt wszystkich rolek folii stretch, które są wyrzucane, ponieważ zostały zgniecione lub uszkodzone, gdy są rzucane na ziemię lub leżą obok miejsca owijania palet. Koszt ten może czasem wynosić nawet 15-20% kosztów związanych z owijaniem. Owijanie palet za pomocą owijarki do palet eliminuje ten problem.
6. Podnoszą standard jakości zapakowania towaru na palecie
Gdy pracownicy nie radzą sobie z trudnością owijania rękoma, celem staje się tylko owijanie na tyle, aby paleta wyjechała za bramę. Kwestia zabezpieczenia ładunku w celu wyeliminowania uszkodzeń podczas transportu i w magazynie klienta staje się wtórną.
Z definicji ręczne owijanie palet uniemożliwia uzyskanie powtarzalności zabezpieczania palet do transportu. Wielu zmieniających się pracowników, pora dnia, zmęczenie i wiele innych zmiennych sprawia spadek jakości pakowania i zabezpieczania ładunku na palecie. Owijanie palet za pomocą owijarki do palet eliminuje ten problem, ponieważ paleta owijana jest w ten sam sposób za każdym razem, zmniejszając ryzyko uszkodzenia palety z towarem podczas transportu.
7. Wprowadzają oszczędności w zużyciu folii stretch, dzięki czemu zmniejszają ślad węglowy
Chociaż kluczem do pakowania w folię stretch jest pewność, że dostarczymy produkt klientowi w stanie nienaruszonym, wszyscy chcemy go wykonać przy jak najmniejszych kosztach. Z prawidłowo ustawioną maszyną i dobraną odpowiednio folią stertch do owijanego na palecie produktu, tak aby koszt finalny owinięcia palety był jak najniższy można wygenerować tysiące złotych oszczędności w skali roku.
Co to jest owijarka do palet i jej podstawowe funkcje
Owijarka do palet to popularna automatyczna maszyna pakowania końcowego z zaawansowanymi możliwościami programowania, wyposażona w system rozciągu i naciągu folii stretch. System służy do wstępnego rozciągania folii o dodatkowe 300% (regulacja 8 stopniowa) czyli z 1 metra bieżącego folii uzyskujemy 4 metry folii.
Poniżej prezentujemy wybrane informacje o funkcjach, zasadach działania i instrukcje obsługi uniwersalnej owijarki do palet.
Uniwersalna owijarka do palet posiada następujące funkcje:
- płynny rozruch i zatrzymanie talerza
- ilość owinięć dolnych i górnych wynosi od 1 do 7
- prędkość obrotowa talerza do 12 obrotów na minutę
- możliwość regulowania prędkości ruchu wózka wzdłuż masztu – czyli kontrola gęstości owijania
- napięcie folii między wałkami a krawędzią owijanej palety regulowane
- regulacja naciągu 8 stopni: 30, 60, 80, 110, 145, 200, 250 or 300%
- 5 programów owijania + 2 dodatkowe (opis poniżej)
- owijarka może być wyposażona w liczne opcje dodatkowe jak docisk górny, waga, wersja do pracy w niskich temperaturach, talerz z wcięciem
- rozmiary urządzenia jak średnica talerza, wysokość masztu mogą być opcjonalnie dostosowane do wymiarów pakowanych produktów
Uniwersalna owijarka palet przeznaczona jest do owijania towaru na paletach:
- półpaleta 1/2 euro
- paleta euro
- paleta H1
- paleta przemysłowych o wymiarach 1000x1200, 1100x1200 i 1200x1200
Owijarka do palet jest polecana gdy:
- potrzebna jest poprawa stabilizacji palet celem zabezpieczenia ładunku do transportu
- wymagana jest wysoka jakość owinięcia palety
- chcemy odciążyć personel w dziale pakowania, tym samym zwiększając wydajność pracowników
- potrzebujemy owinąć bardzo wysokie palety
Dlatego warto zainwestować w owijarkę wysokiej jakości
Kupując owijarkę do palet kieruj się długoterminową korzyścią dla swojej firmy. Na polskim rynku dostępnych jest kilkadziesiąt modeli owijarek półautomatycznych, automatycznych i poziomych od kilku dostawców i producentów.
Ceny owijarek wahają się od kilkunastu tysięcy złotych do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Cena owijarki uzależniona jest od wielu czynników m.in. zaawansowania systemu rozciągu folii tzw. systemu pre-stretch, rodzaju napędów, ilości silników napędowych, rodzaju materiału z którego wykonana jest owijarka ( np. stal nierdzewna ), dodatkowych opcji ( np. docisk górny, dogrzewanie folii, waga, najazd i inne ).
Niska cena wiąże się często z niską jakością, a co za tym idzie wysokimi kosztami serwisowania i zakupu części zamiennych oraz stosunkowo krótkim czasem bezawaryjnego działania. Jak w każdej branży należy więc brać pod uwagę nie tylko cenę zakupu, ale także koszt eksploatacji, oszczędności w zużyciu folii ( dzięki np. zastosowaniu wysokowydajnych folii stretch w parze z systemem pre-stretch w owijarce ) i inne czynniki pozacenowe.
Tanie maszyny są po prostu ... tanie! Aby uzyskać wytrzymałą maszynę, która będzie pracować u Ciebie w zakładzie przez wiele lat, możesz zapłacić za nią trochę więcej. Ale warto!
Należy pamiętać, że koszt inwestycyjny maszyny jest ustalany w chwili zakupu, a nowa owijarka zostanie ostatecznie przekształcona w koszt operacyjny, który się zamortyzuje.
Zobacz czy producent jest znany na rynku, ile maszyn pracuje w terenie, czy jest serwis na miejscu. Ważna jest dostępność lokalnego dystrybutora i serwisu.
Serwis i obsługa dostępna jest na terenie całego kraju włącznie doradztwem w zakresie optymalizacji procesu pakowania oraz z dostawą wysokiej jakości folii stretch maszynowych do owijarek to podstawa dla wielu zakładów produkcyjnych i magazynów logistycznych. Zapewnienie ciągłości pracy linii technologicznej to warunek sukcesu firmy w dzisiejszych szybkich czasach.
Poznaj swoje oczekiwania, skorzystaj ze wsparcia i dobierz odpowiednią maszynę. Na rynku dostępnych jest wiele modeli owijarek, od zwykłych urządzeń półautomatycznych z talerzem zwykłym, w kształcie podkowy, z dociskiem, z ramą, z wagą, z prowadnicami do wózków siatkowych, w wersji galwanizowanej i wiele innych. Dostępne są owijarki talerzowe, ramieniowe i pierścieniowe.
Ważny jest wybór owijarki który pozwoli na redukcję kosztów owijania poprzez zastosowanie systemu rozciągu folii stretch na owijarce. System rozciągu folii na owijarce i dobrze dobrana folia to zysk firmy liczony w tysiącach złotych w skali roku. Aktualnie dostępne na rynku polskim folie maszynowe, np. wysoko rozciągliwe folie pomimo wyższej ceny za kilogram, po przeliczeniu kosztów owinięcia palety generują oszczędności w granicach 30-70% w stosunku do folii standardowych.
Jak widać dobór odpowiedniej owijarki do towaru i oczekiwanej wydajności pakowania to ważna kwestia w momencie zakupu.