O autorze
Pomógł zrealizować w terminie największy projekt IPO w Europie: 2000 osób w zespole, 250 spółek w grupie kapitałowej, wartość 2 miliardy dolarów. Pracuje z firmami mającymi problemy z terminową realizacją projektów.

Prezes zarządu MANDARINE Project Partners. Partner w wydawnictwie MINT Books, specjalizującym się w książkach w zakresie teorii ograniczeń Goldratta. Kurator trzech edycji TEDxWSB. Prowadzi blog Projekty na czas.

Kierownik merytoryczny Podyplomowych Studiów Zarządzania Projektami na Wyższej Szkole Bankowej we Wrocławiu. Wykładowca kilku programów MBA oraz zarządzania projektami m.in. na Politechnice Warszawskiej, SGH, w Instytucie Nauk Ekonomicznych PAN.

Studiował w Tokyo International College i State University of New York at Buffalo, absolwent KUL (metodologia nauki i logika).

Biznesowa wartość przyspieszenia

Przyspieszaj swój biznes
Przyspieszaj swój biznes https://pixabay.com/static/uploads/photo/2015/12/08/00/53/highway-1082152_960_720.jpg
Dla wielu klientów kluczowa jest redukcja strat wynikających z opóźnień lub maksymalizacja korzyści wynikających z szybszej reakcji firmy. Zilustrujmy to zjawisko kilkoma przykładami.


Jeśli zazwyczaj konsumenci muszą czekać na nowy samochód miesiąc, a my — dzięki odpowiedniemu zarządzaniu — dostarczamy go w tydzień, to wielu klientów wybierze właśnie nas, jeśli inne warunki naszej oferty pozostaną niezmienione. Jak pokazuje olbrzymie doświadczenie, aby istotnie skrócić czas realizacji zamówień w bardzo wielu przypadkach nie trzeba wcale inwestować w nowe technologie. Często wystarczy zmniejszyć o połowę ilość zleceń realizowanych jednocześnie w zakładzie (zamrożenie zbyt dużej ilości pracy w toku), by wygasić zławiel i przyspieszyć produkcję nawet o 50%.


Co z tego, że Chińczycy bardzo tanio sprzedają sanki, skoro muszą je jeszcze dostarczyć do Europy? Transport z Państwa Środka jest albo długotrwały (droga morska i lądowa), albo kosztowny (droga lotnicza). Ze względu na długi czas transportu i politykę dostawców nastawionych na produkcję długoseryjną, odbiorcy wielu azjatyckich producentów muszą składać zamówienia z dużym wyprzedzeniem i w dużych ilościach. A gdy wreszcie sanki trafiają na miejsce, okazuje się, że nie ma śniegu. Całe zamówienie, mimo że „tańsze”, jest nietrafione. Tymczasem polski przedsiębiorca może dostarczyć sanki w kilka dni i małymi partiami — zgodnie z rzeczywistymi potrzebami rynku. Może pozornie drożej, lecz uwzględniając ryzyko nietrafienia z asortymentem — w gruncie rzeczy taniej. Odbiorca może dzięki temu lepiej reagować na zmiany zachodzące na rynku i w otoczeniu biznesowym. Przez to staje się bardziej elastyczny, redukuje ryzyko zostania z nietrafionym towarem i niezwykle wysokie koszty utraconej sprzedaży spowodowane przez niedobory pojawiające się wskutek wyprzedania się najbardziej chodliwych modeli.


Jeśli sieć sklepów obuwniczych będzie szybciej reagować na zmieniający się popyt, to klient niemal zawsze znajdzie w dowolnym sklepie tej sieci buty w wybranym przez siebie fasonie i rozmiarze — lub najdalej następnego dnia. Jednocześnie taka sieć o połowę obniża zaangażowanie kapitałowe w zapasy.


W świetle tych przykładów powinno stać się jasne, dlaczego tak ważną rolę w teorii ograniczeń Goldratta odgrywa czas.

Tematyka poruszona w tym artykule będzie przedmiotem publicznej dyskusji na forum inicjatywy Reforma dla Polski w dn. 28 kwietnia (czwartek) w Szkole Głownej Handlowej w Warszawie.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Wciąż dość powszechnym jest przeświadczenie o tym, że multitasking przynosi korzyści, szczególnie w zakresie naszej produktywności. Jak natomiast wskazują autorzy książki "Umysł Lidera" jest to przeświadczenie błędne.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Za oknem męczą nas mordercze upały, a w Vertigo Green Energy próbujemy po raz kolejny dopasować naszą strategię do zastanych warunków prawnych, które zmieniają się jak w kalejdoskopie.

Marta KarpińskaMarta Karpińska

Spółka Good Safe otrzymała milion złotych od Funduszu SPINAKER alfa finansującego projekt, którego istotą jest możliwość cyfrowego zapisu postanowień różnego rodzaju dokumentów.