O autorze
dr Marek Porzeżyński - doktor nauk prawnych, prawnik w kancelarii WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr specjalizujący się w prawie nowych technologii, w tym ochronie danych osobowych i cyberbezpieczeństwie jak również w zagadnieniach szeroko pojętego prawa własności intelektualnej, mediów i reklamy.

Jeden z pierwszych w Polsce badaczy zajmujący się prawnymi implikacjami wykorzystania technologii sztucznej inteligencji. Dyrektor Instytutu Badań nad Prawnymi Aspektami Nowych Technologii Future Institute, w ramach którego analizuje możliwości i implikacje prawne i społeczne wykorzystania najnowszych zdobyczy technologii, w szczególności związane z rozwojem sztucznej inteligencji i robotyki.

Wykładowca wielu uczelni publicznych, jak również prywatnych. W latach 2014-2017 pracownik naukowo-dydaktyczny w Katedrze Prawa Informatycznego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Obecnie wykładowca na SWPS Uniwersytcie Humanistospołecznym .

W chwili obecnej nadal rozwija się naukowo w ramach studiów inżynierskich na kierunku Informatyka Stosowana na Politechnice Warszawskiej.Wszelkie treści nie stanowią porady ani opinii prawnej. W szczególności nie mogą być one uznane za stanowisko jakiegokolwiek podmiotu, z którym współpracuje Autor. Opublikowane treści odzwierciedlają jedynie prywatne poglądy Autora.

Kasa fiskalna dla sklepu internetowego?

Czy sklepy internetowe mają obowiązek posiadania kas fiskalnych? Jak się okazuje, odpowiedź na to pytanie nie należy do najprostszych. Pomimo istnienia bardzo ważnego zwolnienia z obowiązku posiadania kasy fiskalnej, który powinien mieć zastosowanie, w szczególności, dla sklepów internetowych (oferujących sprzedaż wysyłkową oferowanych towarów), organy podatkowe nie potwierdzają, że dla każdej transakcji tego typu znajdzie ono zastosowanie.


Obowiązek?
Obowiązek instalacji i korzystania z kasy fiskalnej dla sprzedaży detalicznej został przewidziany w art. 111 ust. 1 ustawy o podatku VAT. Przepis ten wskazuje na obowiązek ewidencjonowania obrotu z tytułu sprzedaży i kwot VAT przy zastosowaniu kas rejestrujących. Chodzi przy tym o sprzedaż na rzecz osób prywatnych (w szczególności osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej).


Wyłączenia
Istnieją jednak pewne wyłączenia od tego obowiązku, które mają na celu ułatwienie prowadzenia sprzedaży w niektórych przypadkach. Rzeczone wyłączenia zostały przewidziane w rozporządzeniu ministra finansów z 4 listopada 2014 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących. Wskazane rozporządzenie przewiduje wiele wyłączeń, w tym tzw. wyłączeń mających zastosowanie dla wysoce wyspecjalizowanych dziedzin gospodarki. Dla prowadzących sklepy internetowe największe znaczenie będzie miało jedynie wyłączenie dla sprzedaży wysyłkowej, która została opłacona przelewem.


Zgodnie z § 2 ust. 1 wskazanego aktu prawnego, z obowiązku ewidencjonowania przy użyciu kasy fiskalnej zwolnione są czynności wymienione w załączniku „Czynności zwolnione z obowiązku ewidencjonowania”. Wyłączenie to zostało przewidziane w części II, pkt. 37 przywołanego załącznika. Przewidziano w nim, że zwolniona z obowiązku ewidencjonowania jest „dostawa towarów w systemie wysyłkowym (pocztą lub przesyłkami kurierskimi), jeżeli dostawca towaru otrzyma w całości zapłatę za wykonaną czynność za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej (odpowiednio na rachunek bankowy podatnika lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem), a z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynności dotyczyła i na czyją rzecz została dokonana (dane nabywcy, w tym jego adres)”.

Czy ma ono jednak zastosowanie dla wszystkich sklepów internetowych?

Niestety nie… Zwolnienie to nie dotyczy wszystkich towarów! W § 4 rozporządzenia przewidziano katalog towarów, których sprzedaż nie podlega omawianemu wyłączeniu. W szczególności należy zwrócić uwagę, że wymagane będzie korzystanie z kasy fiskalnej w przypadku sprzedaży perfum, wód toaletowych, sprzętu radiowego i telewizyjnego, czy sprzętu fotograficznego (oprócz akcesoriów i części wyposażenia).


Należy przy tym zaznaczyć, że opisane powyżej zwolnienie będzie również dotyczyło sytuacji, w której umożliwiono dokonanie płatności „za pobraniem”. Pomimo nie skorzystania w tym przypadku z możliwości płatności przelewem na rachunek bankowy, to przewidziano również możliwość płatności za pośrednictwem poczty.

Problematyczne dla fiskusa są płatności za pomocą tzw. "szybkich przelewów" - dokonanych za pomocą pośrednika, który ma za zadanie ułatwić i przyspieszyć proces finalizacji transakcji. Wydaje się jednak, że większość interpretacji wskazuje na możliwość skorzystania w tym przypadku z wyłączenia. Jak się wydaj analogiczna możliwość opłacenia transakcji kartą kredytową (lub inną kartą płatniczą) sprawia zdecydowanie więcej problemów ekspertom z fiskusa. Interpretują oni bowiem ten rodzaj płatności za zdecydowanie bardziej przypominający płatność gotówkową.

Zwolnienia z nakazu ewidencjonowania obrotu przy użyciu kas fiskalnych obowiązują nie dłużej niż do 31 grudnia 2016 r. Dotychczas ustawodawca przedłużał jednak z końcem roku istnienie wskazanych zwolnień o kolejny rok.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Polacy wymyślili świetną apkę, która ubierze cię, jak gwiazdę serialu. Atakują nowy, odległy rynek
0 0Krótka ławka trenera Morawieckiego. Nowy minister finansów debiutował jeszcze u Tuska
0 0Do kogo trafiają pieniądze z PFN? Detektyw ujawnia sztuczki na "wyprowadzanie środków"
0 0Smartfona powinniśmy używać co najmniej 25 lat. Ten raport jest zatrważający
0 0"Znaleźli lukę w systemie". Atak na rafinerie obnażył słabe punkty ich zabezpieczeń
0 0"Ktoś dobrze wybrał cel". Uderzenie w saudyjską ropę zaboli cały świat, również nas
NAUKA 0 0Polacy szykują inspirowaną glonami rewolucję w medycynie. Właśnie dostali na to 21 mln zł
0 0Rząd chce wiedzieć, gdzie jeździsz i za ile. Dane z Ubera i Bolta przejmą służby
KARIERA 0 0Rozwój osobisty może zniszczyć człowieka. "Obudził się we mnie wewnętrzny krytyk na sterydach"
0 0W tych światowych miastach żyje się najlepiej. Znalazło się też miejsce dla Warszawy