O autorze
dr Marek Porzeżyński - doktor nauk prawnych, prawnik w kancelarii WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr specjalizujący się w prawie nowych technologii, w tym ochronie danych osobowych i cyberbezpieczeństwie jak również w zagadnieniach szeroko pojętego prawa własności intelektualnej, mediów i reklamy.

Jeden z pierwszych w Polsce badaczy zajmujący się prawnymi implikacjami wykorzystania technologii sztucznej inteligencji. Dyrektor Instytutu Badań nad Prawnymi Aspektami Nowych Technologii Future Institute, w ramach którego analizuje możliwości i implikacje prawne i społeczne wykorzystania najnowszych zdobyczy technologii, w szczególności związane z rozwojem sztucznej inteligencji i robotyki.

Wykładowca wielu uczelni publicznych, jak również prywatnych. W latach 2014-2017 pracownik naukowo-dydaktyczny w Katedrze Prawa Informatycznego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Obecnie wykładowca na SWPS Uniwersytcie Humanistospołecznym .

W chwili obecnej nadal rozwija się naukowo w ramach studiów inżynierskich na kierunku Informatyka Stosowana na Politechnice Warszawskiej.Wszelkie treści nie stanowią porady ani opinii prawnej. W szczególności nie mogą być one uznane za stanowisko jakiegokolwiek podmiotu, z którym współpracuje Autor. Opublikowane treści odzwierciedlają jedynie prywatne poglądy Autora.

Co wspólnego może mieć legislacja z programowaniem?

Odpowiedź na postawione w tytule pytanie nie jest prosta. Obie działalności mają ze sobą równie wiele elementów wspólnych, co dzielących. Ministerstwo Cyfryzacji wydaje się jednak uważać, że przeważają elementy styczne, co zaowocowało rozpoczęciem ciekawej procedury wzorowanej na rozwiązaniach standardowych dla rynku programistycznego.


Postawiona teza wynika z faktu, że Ministerstwo Cyfryzacji uruchomiło, jak się wydaje, pierwsze w historii otwarte konsultacje, które nie dotyczą konkretnego projektu aktu prawnego będącego ich przedmiotem, ale systemu w ogólności.

Konkretnie chodzi o coś, co nazwano "legislacyjnym Bug Bounty" w nawiązaniu do testowania i poszukiwania błędów charakterystycznego dla rynku programistycznego. Takim nośnym tytułem określono wskazane powyżej konsultacje zainicjowane przez Radę do Spraw Cyfryzacji, które mają na celu poszukiwanie "luk i barier prawnych" mogących mieć negatywny efekt dla rozwoju i bezpieczeństwa państwa w ramach gospodarki cyfrowej.

Podmioty, do których skierowane są konsultacje zostały określone równie szeroko, jak i ich zakres. W szczególności do wypowiedzi zaproszone są podmioty zajmujące się stykiem prawa i nowych technologii, jak również cyberbezpieczeństwem, które z własnego doświadczenia potrafią wskazać na przepisy, które okazały się problematyczne, spowalniające lub w inny sposób negatywnie wpływające na ich działalność, jak również takie, które mogą stwarzać zasadnicze ryzyko dla gospodarki w ogólności.


W konsultacjach można wziąć udział poprzez wypełnienie ankiety. Nie jest ona długa i umożliwia również załączenie zewnętrznego dokumentu zawierającego stanowisko reprezentowanego podmiotu. Konsultacje trwają do 11 października 2017 r. i nie wskazano na razie żadnego terminu udostępnienia opracowania wyników konsultacji.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Do kogo trafiają pieniądze z PFN? Detektyw ujawnia sztuczki na "wyprowadzanie środków"
0 0Smartfona powinniśmy używać co najmniej 25 lat. Ten raport jest zatrważający
0 0"Znaleźli lukę w systemie". Atak na rafinerie obnażył słabe punkty ich zabezpieczeń
0 0"Ktoś dobrze wybrał cel". Uderzenie w saudyjską ropę zaboli cały świat, również nas
NAUKA 0 0Polacy szykują inspirowaną glonami rewolucję w medycynie. Właśnie dostali na to 21 mln zł
0 0Rząd chce wiedzieć, gdzie jeździsz i za ile. Dane z Ubera i Bolta przejmą służby
KARIERA 0 0Rozwój osobisty może zniszczyć człowieka. "Obudził się we mnie wewnętrzny krytyk na sterydach"
0 0W tych światowych miastach żyje się najlepiej. Znalazło się też miejsce dla Warszawy