O autorze
dr Marek Porzeżyński - doktor nauk prawnych, prawnik w kancelarii WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr specjalizujący się w prawie nowych technologii, w tym ochronie danych osobowych i cyberbezpieczeństwie jak również w zagadnieniach szeroko pojętego prawa własności intelektualnej, mediów i reklamy.

Jeden z pierwszych w Polsce badaczy zajmujący się prawnymi implikacjami wykorzystania technologii sztucznej inteligencji. Dyrektor Instytutu Badań nad Prawnymi Aspektami Nowych Technologii Future Institute, w ramach którego analizuje możliwości i implikacje prawne i społeczne wykorzystania najnowszych zdobyczy technologii, w szczególności związane z rozwojem sztucznej inteligencji i robotyki.

Wykładowca wielu uczelni publicznych, jak również prywatnych. W latach 2014-2017 pracownik naukowo-dydaktyczny w Katedrze Prawa Informatycznego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Obecnie wykładowca na SWPS Uniwersytcie Humanistospołecznym .

W chwili obecnej nadal rozwija się naukowo w ramach studiów inżynierskich na kierunku Informatyka Stosowana na Politechnice Warszawskiej.Wszelkie treści nie stanowią porady ani opinii prawnej. W szczególności nie mogą być one uznane za stanowisko jakiegokolwiek podmiotu, z którym współpracuje Autor. Opublikowane treści odzwierciedlają jedynie prywatne poglądy Autora.

Co wspólnego może mieć legislacja z programowaniem?

Odpowiedź na postawione w tytule pytanie nie jest prosta. Obie działalności mają ze sobą równie wiele elementów wspólnych, co dzielących. Ministerstwo Cyfryzacji wydaje się jednak uważać, że przeważają elementy styczne, co zaowocowało rozpoczęciem ciekawej procedury wzorowanej na rozwiązaniach standardowych dla rynku programistycznego.


Postawiona teza wynika z faktu, że Ministerstwo Cyfryzacji uruchomiło, jak się wydaje, pierwsze w historii otwarte konsultacje, które nie dotyczą konkretnego projektu aktu prawnego będącego ich przedmiotem, ale systemu w ogólności.

Konkretnie chodzi o coś, co nazwano "legislacyjnym Bug Bounty" w nawiązaniu do testowania i poszukiwania błędów charakterystycznego dla rynku programistycznego. Takim nośnym tytułem określono wskazane powyżej konsultacje zainicjowane przez Radę do Spraw Cyfryzacji, które mają na celu poszukiwanie "luk i barier prawnych" mogących mieć negatywny efekt dla rozwoju i bezpieczeństwa państwa w ramach gospodarki cyfrowej.

Podmioty, do których skierowane są konsultacje zostały określone równie szeroko, jak i ich zakres. W szczególności do wypowiedzi zaproszone są podmioty zajmujące się stykiem prawa i nowych technologii, jak również cyberbezpieczeństwem, które z własnego doświadczenia potrafią wskazać na przepisy, które okazały się problematyczne, spowalniające lub w inny sposób negatywnie wpływające na ich działalność, jak również takie, które mogą stwarzać zasadnicze ryzyko dla gospodarki w ogólności.

W konsultacjach można wziąć udział poprzez wypełnienie ankiety. Nie jest ona długa i umożliwia również załączenie zewnętrznego dokumentu zawierającego stanowisko reprezentowanego podmiotu. Konsultacje trwają do 11 października 2017 r. i nie wskazano na razie żadnego terminu udostępnienia opracowania wyników konsultacji.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

ŚWIATOWY DZIEŃ SZEFA

0 0Twój szef cię nienawidzi? Nie musisz się zwalniać. Oto co powinieneś zrobić
0 0I kolejna godzina zmarnowana. Tak sprawisz, że gadatliwy kolega z pracy się przymknie
BIZNES 0 0Wymyślił, że będzie przynosił korpoludkom książki. "Znikają w 5 minut. Ludzie się na nie rzucają"
0 0Oto dziejowa sprawiedliwość. Ofiara naciągnęła na kasę internetowego oszusta
0 0Nie obserwujecie nas jeszcze na Instagramie? Będziecie zaskoczeni, co tam się wyprawia
0 0Tak zachowasz produktywność, gdy pracujesz zdalnie (a tak naprawdę wcale tego nie chcesz)
0 0Nobel z ekonomii trafił w dobre ręce. Ci ludzie pomogli 5 milionom dzieci
0 0Zdobywca Nagrody Nobla: Nie oszukujmy się, nie skolonizujemy egzoplanet
KARIERA 0 0Rzuciła pracę programistki, żeby opiekować się cudzymi kotami. I świetnie na tym wyszła