O autorze
Świeże spojrzenie, ambicja i zamiłowanie do pisania. W swojej codziennej pracy styka się ze start-upami. Bierze czynny udział w rozpatrywaniu oraz ocenie innowacyjnych projektów, które mają szansę przekształcić się w prężny biznes. Związek z funduszami kapitału zalążkowego przekłada się na zainteresowanie tematyką z zakresu innowacji, przedsiębiorczości oraz start-upów.

Sukces i pieniądze vs ludzka psychika

Od czego zależy powodzenie własnego biznesu? Czemu jedni dorabiają się fortuny, a inni, pomimo talentu i zapału, ostatecznie nie odnoszą sukcesu? Zdarza się, że bariery, jakie napotykamy w zarabianiu pieniędzy, mają przyczynę nie tylko w jakości podejmowanych działań lecz również w naszej psychice. Przekonania o biznesie oraz pieniądzach, przyswojone już na etapie dzieciństwa, mogą warunkować naszą postawę oraz odgrywać kluczową rolę w procesie bogacenia się. Nieuświadomione lęki, blokowanie emocji czy obawa przed krytyką lub odpowiedzialnością na wyższych szczeblach niekiedy skutkują dobrowolną rezygnacją z rozwoju kariery i pięcia się na sam szczyt.


Pieniądze budzą emocje
Pieniądze są w stanie wyzwolić wiele skrajnych emocji. Uczucia lęku, wstydu, poczucia winy i zazdrości towarzyszą na co dzień niemalże każdemu z nas. Ludzie decydują się nie poruszać tak delikatnego tematu w obawie przed tym, dokąd ta dyskusja może zaprowadzić. Niekiedy wolą przemilczeć daną sprawę lub nie zdradzać całej prawdy. W dalszym ciągu powszechny jest lęk przed dzieleniem się informacjami o sposobie zarabiania, wielkości uzyskiwanego wynagrodzenia i sposobie jego pomnażania. Duża część z nas podświadomie obawia się tego, jak druga osoba te informacje wykorzysta.


Temat pieniędzy wywołuje tak wiele emocji, m.in. z uwagi na fakt przyswajania pewnych poglądów i postaw już na etapie dzieciństwa. W zależności od wczesnych doświadczeń, kształtuje się nasz stosunek w tej materii, warunkując przyszłe zachowania i wybory. W tym kontekście warto zastanowić się nad tym, czy w naszej rodzinie pieniądz był tematem tabu lub przedmiotem kłótni, czy był utożsamiany z lękiem o ich brak lub możliwość utraty. Odczuwane niegdyś emocje powodują, że u wielu osób w dorosłym życiu, w pewnych sytuacjach ujawniają się demony przeszłości.


Lęki i obawy
Sądzę, że każdy z nas chciałby zarabiać więcej, gdyby postawiono go przed taką możliwością. W gruncie rzeczy ludzie nie podejmują jednak wielu kluczowych w tym aspekcie decyzji, z uwagi na paraliżujące ich obawy. Duża część z nas boi się albo samego faktu posiadania pieniędzy, albo tego, co może się z tym wiązać, np. większa odpowiedzialność, więcej zobowiązań, większa presja i oczekiwania. Niejednokrotnie, ludzie nie decydują się na własny biznes lub nie pną się w górę po szczeblach kariery, gdyż lękają się tego, co za tym idzie. Obawa przed krytyką i odpowiedzialnością powoduje, że potencjał zostaje zduszony w zarodku.


Potrzeba refleksji
Warto w tym kontekście zastanowić się nad naszym myśleniem o pieniądzu. Czasami wystarczy jedynie podsumować różnego rodzaju przemyślenia i wzorce przekazane na etapie dzieciństwa i zestawić z tym, w jaki sposób chcielibyśmy dany temat postrzegać. Niekiedy taka autorefleksja może sprawić, że nasz umysł zaczynie się mimowolnie przestawiać. Pieniądze bowiem mogą stwarzać możliwości do rozwoju, spełnienia marzeń, pomocy potrzebującym, oferowania komuś pracy, zapewnienia bezpieczeństwa sobie oraz swojej rodzinie. Jednocześnie pieniądz jest także wynikiem dobrze zrealizowanej pracy, pewną formą wynagrodzenia za włożony wysiłek. Nie powinien on jednak stanowić głównego motywatora w naszych działaniach. Nietrudno bowiem wpaść w pułapkę gonitwy za pieniądzem, a co za tym idzie uzależnienia codziennego samopoczucia od stanu konta.

Przedsiębiorczość a zarabianie pieniędzy
Wiele osób pomimo talentu oraz zapału nie potrafi przekuć swej pasji w pieniądz. Problem stanowi fakt, iż na etapie szkolnym często nie wynosi się kluczowej wiedzy dotyczącej przedsiębiorczości. Nie uczymy się tego, w jaki sposób myśleć, aby to, co się robi, stało się pewnym przedsięwzięciem. Kreatywny przedsiębiorca bowiem zastanawia się w jaki sposób można rozwinąć swoją działalność, z kim opłaca się nawiązać kontakt, z jakimi osobami należy rozmawiać, by pozyskać dofinansowanie. Biznes tym samym polega na wytwarzaniu czegoś, czego potrzebują inni, co wiąże się z uzyskaniem od nich zapłaty.

Nie wpadnij w pułapkę
Warto także podkreślić, iż to, jakie stawiamy sobie cele, ma ogromne znaczenie dla rozwoju naszego przedsięwzięcia. Jeśli za bardzo skupimy się na zarabianiu, a za mało na rozwoju firmy czy własnych kompetencji, to w pewnym momencie napotkamy pewną blokadę. Łatwo bowiem wpaść w pułapkę gonitwy za pieniędzmi, zapominając o tym, co tak naprawdę nam je przynosi.

W konkluzji można stwierdzić, iż pieniądze są pewną energią, która przechodzi od osoby do osoby w zamian za zrealizowaną pracę- a ponieważ energia ta cały czas krąży, pieniądz nie jest tym samym czymś stałym i trwałym. Nie należy się zatem do niego przywiązywać- tylko cały czas go generować i podtrzymywać jego obieg.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
DZIEJE SIĘ 0 0Chcesz bojkotować Turcję za agresję na Kurdów? "To dla nich bolesne jak ukąszenia komara"
0 0Geniusz czystego zła. Twórcy "Billions" zrobią serial o niesławnym założycielu Ubera
0 0"Prywatne firmy nie powinny cenzurować polityków". Mark Zuckerberg popiera Twittera
0 0Twój szef cię nienawidzi? Nie musisz się zwalniać. Oto co powinieneś zrobić
0 0Ważny rejestr, o którym mało kto mówi. Jeśli się nie wpiszesz, wlepią ci gigantyczną karę
BIZNES 0 0Wymyślił, że będzie przynosił korpoludkom książki. "Znikają w 5 minut. Ludzie się na nie rzucają"
0 0Oto dziejowa sprawiedliwość. Ofiara naciągnęła na kasę internetowego oszusta
0 0Nie obserwujecie nas jeszcze na Instagramie? Będziecie zaskoczeni, co tam się wyprawia
0 0Tak zachowasz produktywność, gdy pracujesz zdalnie (a tak naprawdę wcale tego nie chcesz)